Sobota, 26. september, 2020 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Okresné majstrovstvá a atletický memoriál v Šali sa vydarili

Na populárnom atletickom podujatí štartovali žiaci z 11 základných škôl Šalianskeho okresu.

Školáci z okresu Šaľa súťažili na tradičných atletických majstrovstvách. Na snímke štart šprintu na 60 metrov. Školáci z okresu Šaľa súťažili na tradičných atletických majstrovstvách. Na snímke štart šprintu na 60 metrov. (Zdroj: Martina Čižmáriková)

Atletický oddiel TJ Slovan Duslo Šaľa usporiadal už 16. ročník Memoriálu profesorov Jána Mutkoviča a Milana Melicherčíka, zakladateľov ľahkej atletiky v Šali, ktorý bol zároveň aj atletickými majstrovstvami okresu Šaľa najmladších a mladších žiakov základných škôl. Predstavili sa štartovali žiaci z 11 základných v dvoch vekových kategóriách: starší žiaci (r. 2004-05) a mladší žiaci (r. 2006 a ml.). Podujatie spoluorganizovali mesto Šaľa, VÚC Nitra a Základná škola Jána Hollého v Šali–Veči.

Organizátorov teší, že o toto významné podujatie je z roka na rok čoraz väčší záujem, pretože už tretí ročník v rade stúpa počet zúčastnených základných škôl, keď nováčikmi oproti jubilejnému 15. ročníku boli atletické nádeje z Tešedíkova, Selíc a Vlčian, ale chýbali žiaci zo susedných Diakoviec. Mladší žiaci absolvovali šesť individuálnych disciplín (pozn.: novou bol beh na 1000 m, chýbali beh na 300 m a vrh guľou) a štafetu 4x60 m, starší žiaci štartovali v siedmich individuálnych disciplínach (nový bol beh na 1 500 m, taktiež „vypustili“ beh na 300 m).

Skryť Vypnúť reklamu

Vidiek opäť prekvapil

V minulom 15. ročníku príjemne prekvapili mládežníci z Hájskeho, ktorí získali 10 medailových umiestnení, z čoho boli dve prvenstvá. Napriek tomu, že tentoraz získali o štyri medaily menej, predsa sa vďaka šprintérovi Lucianovi Stojkovi (obhájil prvenstvo z r. 2016) a štafete 4x60 m tešili z dvoch zlatých medailí medzi staršími žiakmi. Najúspešnejšou vidieckou základnou školou sa v tomto ročníku stala ZŠ Močenok, ktorej reprezentanti vybojovali 10-krát miesto na stupni víťazov, medzi ktorými sa mohli Jakub Lenčéš, Nina Pintérová a Jakub Palkovič hrdiť ziskom prvého miesta. Zvýšený záujem vidieckych základných škôl o štart na tomto podujatí potešil a zaujala aj skutočnosť, že okrem ZŠ Selice s VJM sa každá z nich mohla tešiť aj z medailového umiestnenia. Vidiecke ZŠ vybojovali v 16. ročníku memoriálu 24 medailových umiestnení, pričom Denis Farkas a Vivien Telkešiová (ZŠ Trnovec), ako aj Rajmund Hezky (ZŠ Tešedíkovo) vybojovali ďalšie prvenstvá pre vidiek.

Skryť Vypnúť reklamu

Dobré výkony a silné individuality

Organizátori mali radosť zo zvýšeného záujmu základných škôl o štart v kráľovskom športovom odvetví, čím sa zvýšila aj účasť pretekárov v jednotlivých disciplínach. Základná škola mohla do každej disciplíny nominovať troch reprezentantov, pričom jeden pretekár mohol štartovať len v dvoch individuálnych disciplínach a v štafete. A tak ani neprekvapuje, že v šprinte na 60 m (starší žiaci) sa predstavilo 22 účastníkov a hode s kriketovou loptičkou súťažilo 25 starších žiakov.

V tomto ročníku súťaže dosiahli pretekári v ôsmich disciplínach lepšie výsledky ako pred rokom, pričom v niektorých z nich dosiahli pretekári rovnaké výkony a o hodnote kovu rozhodovali až druhé najlepšie výkony, resp. pokusy (pozn.: najmä v technických disciplínach – skoky), alebo medailu získali dvaja pretekári. S takýmito prípadmi sme sa stretli v skoku do diaľky (staršie žiačky), kde o prvenstve Kellnerovej (ZŠ J. Hollého) pri výkone 375 cm pred Vrabcovou (ZŠ Močenok) rozhodol až lepší ďalší pokus. V skoku do výšky starších žiačok sa o zlato za výkon 125 cm podelili Beáta Hnátová (ZŠ J. Hollého) s Emou Sýkorovou (ZŠ J. Murgaša), medzi chlapcami v skoku do výšky si podelili striebro za výkon 125 cm Christhoper Rábek (ZŠ Hájske) a Dominik Gáll (ZŠ Ľ. Štúra). Veľmi dramatický súboj zviedli šprintéri, mladší žiaci na 60 m, kde zvíťazil o 0,01 s Martin Kántor (ZŠ Ľ. Štúra) pred Marošom Demkom (ZŠ J. C. Hronského). V súboji štafiet 4x60 m (starší žiaci) víťazná ZŠ Hájske o 0,02 s porazila striebornú ZŠ Ľ. Štúra. Výborný bol šprint a suverénne víťazstvo staršieho žiaka Luciana Stojku, ale aj podobný počin jeho rovesníčky Radky Šalatovej (ZŠ Ľ. Štúra) vo vrhu guľou, ktorá výkonom 9,05 m nielenže s prevahou vyhrala, ale s týmto výkonom by bola brala bronz aj v kategórii chlapcov! Výborný výkon podala aj v hode s kriketovou loptičkou Róberta Bírová (z rovnakej ZŠ), ktorej výkon 41,10 m by bol stačil na bronz aj medzi staršími dievčatami.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne ako v minulom roku aj teraz sa našlo v medzi reprezentantmi základných škôl, ktorí boli ťahúňmi a dokázali získať medailové umiestnenia v oboch individuálnych disciplínach, v ktorých štartovali.

V kategórii starších chlapcov bol najúspešnejším Šimon Vozár (ZŠ J. Hollého), ktorý vyhral guľu a kriket, Jakub Lenčéš (ZŠ Močenok) získal zlato (diaľka) a striebro v krikete, rovnako si počínal Rajmund Hezky (ZŠ Tešedíkovo), ktorý vyhral beh na 600 m a druhý skončil v behu na 1500 m. Luciano Stojka (ZŠ Hájske) k zlatému šprintu získal aj tretie miesto v krikete, dvomi striebornými medailami (výška a diaľka) sa môže pochváliť ďalší pretekár z Hájskeho Christopher Rábek a dvojnásobným medailistom sa stal taktiež Dominik Gáll (ZŠ Ľ. Štúra) za druhé miesto v guli a tretie vo výške.

V kategórii starších dievčat boli najúspešnejšími Radka Šalatová (zlato a striebro) a Iva Pálová (zlato a striebro), obe zo ZŠ Ľ. Štúra. Dve medailové umiestnenia ukoristila aj Nina Kellnerová (ZŠ J. Hollého), ktorá vyhrala diaľku a bola tretia v šprinte na 60 m.
V kategórii mladších chlapcov rovnaké medailové zisky vybojovali Jakub Palkovič (ZŠ Močenok), ktorý vyhral diaľku a skončil druhý v behu na 600 m a Martin Kántor (ZŠ Ľ. Štúra), ktorý k prvenstvu v šprinte, pridal striebro v skoku do diaľky.

O niečo bohatšia na dvoch medailistov bola kategória mladších dievčat, kde Róberta Bírová (ZŠ Ľ. Štúra) vyhrala šprint a kriket, jej školská kolegyňa Karin Alexyová bola druhá vo výške a tretia v diaľke a rovnaké kovy získala aj Lucia Illenčíková (ZŠ J. C. Hronského), ktorá bola strieborná v šprinte a tretia v behu na 1000 m.
Úspešní reprezentanti sa teda môžu pre tento rok pýšiť nielen ziskom dvoch medailí, ale aj slušným bodovým ziskom (pozn.: za 1. miesto 11 b, potom 9, 8, atď.) pre svoju základnú školu, ktorý bol dôležitý v súťaži základných škôl.

Putovný pohár zmenil majiteľa

Putovný pohár si so ziskom 383,5 b vybojovala ZŠ Jána Hollého (medailová bilancia 10-2-6) a o šesťdesiat bodov predstihla pretekárov so ZŠ Ľ. Štúra. Tieto dve školy si tak vymenili pozície na prvých dvoch miestach v porovnaní s minulým rokom.
Tretie miesto obhájili žiaci ZŠ J. C. Hronského so 274 bodmi a 16 medailovými umiestneniami. Kuriózna situácia sa vyvinula na ďalších miestach, keď ZŠ Močenok a ZŠ J. Murgaša získali zhodne po 168,5 b, ale o štvrtom mieste močenských atletických nádejí nakoniec rozhodol väčší počet medailových umiestnení (Močenok 3-5-2, ZŠ J. Murgaša 2-5-2).

Potešila všestrannosť a záujem

Vrcholné okresné atletické podujatie prilákalo v nomináciách jednotlivých základných škôl športovcov, ktorí úspešne reprezentujú materské kluby v majstrovských zápoleniach v iných športových odvetviach. Medzi medailistami sme mohli vidieť hádzanárske reprezentantky Dusla (Csádiová, Kováčiková, Štrpková, Bírová, Pálová, Šalatová), zástupcov koženej lopty (Stojka, Rábek, Lacek, Hezky), ale nechýbali medzi nimi ani voltížna jazdkyňa (Ema Sýkorová), karatistka (Sántaiová) či športoví strelci (Putnoky, Tomášková), u ktorých bolo vidieť, že pravidelný tréningový proces a športový talent môže pomôcť dosiahnuť pekné výsledky aj na atletických dráhach.

Šestnásty ročník Memoriálu zakladateľov ľahkej atletiky v Šali profesorov Jána Mutkoviča a Milana Melicherčíka svojou prítomnosťou aj poctili poslanci mestského zastupiteľstva Marián Krištof a Jozef Varsányi, ktorí sa v športovom dianí pohybujú už nejeden rok. Vydarené atletické podujatie aj vďaka pomoci Mesta Šaľa, VÚC Nitra, atletického oddielu a jeho nadšencov Františka Tótha a Róberta Mittermayera, ako aj dobrej spolupráci so šalianskou ZŠ J. Hollého, potvrdilo, že atletika v šalianskom regióne pulzuje, aj keď v amatérskych podmienkach. Najlepší jednotlivci a družstvo ZŠ J. Hollého to môže potvrdiť aj na majstrovstvách západoslovenskej oblasti v Skalici.

Výsledky memoriálu

Starší žiaci
60 m: 1. Luciano Stojka (ZŠ Hájske) 8,31, 2. Adam Solčány (ZŠ Ľ. Štúra Šaľa), 3. Sebastián Lacek (ZŠ Hájske).
600 m: 1. Rajmund Hezky (ZŠ Tešedíkovo) 2:01,10, 2. Kornel Svorad (ZŠ J. Murgaša), 3. Patrik Pikler (ZŠ J. C. Hronského).
1.500 m: 1. Dávid Surányi (ZŠ Bernoláka) 5:35,08, 2. Rajmund Hezky (ZŠ Tešedíkovo), 3. Armin Horváth (ZŠ Vlčany VJM).
diaľka: 1. Jakub Lenčéš (ZŠ Močenok) 412, 2. Christopher Rábek (ZŠ Hájske), 3. Rastislav Martinka (ZŠ Bernoláka).
výška: 1. Kristián Takács (ZŠ J. Hollého) 130, 2. Christopher Rábek (ZŠ Hájske) a Dominik Gáll (ZŠ Ľ. Štúra).
guľa (3 kg): 1. Šimon Vozár (ZŠ J. Hollého) 9,63, 2. Dominik Gáll, 3. Roman Kratochvíl (obaja ZŠ Ľ. Štúra).
kriket: 1. Šimon Vozár (ZŠ J. Hollého) 57,20, 2. Jakub Lenčéš (ZŠ Močenok), 3. Luciano Stojka (ZŠ Hájske).
štafeta 4x60 m: 1. ZŠ Hájske 37,66 s, 2. ZŠ Ľ. Štúra, 3. ZŠ J. Hollého.

Staršie žiačky
60 m: 1. Simona Póšová (ZŠ J. Hollého) 8,97, 2. Iva Pálová (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Nina Kellnerová (ZŠ J. Hollého).
600 m: 1. Iva Pálová (ZŠ Ľ. Štúra) 2:09,97, 2. Sabína Judáková (ZŠ Močenok), 3. Lenka Mihová (ZŠ J. Hollého).
1.500 m: 1. Barbora Pappová (ZŠ J. Hollého) 6:38,19, 2. Stela Jakubičová, 3. Gabriela Gužíková (obe J. C. Hronského).
diaľka: 1. Nina Kellnerová (ZŠ J. Hollého) 375, 2. Sabína Vrabcová (ZŠ Močenok) 375, 3. Viktória Töröková (ZŠ J. Hollého).
výška: 1.-2. Beáta Hnátová (ZŠ J. Hollého) a Ema Sýkorová (ZŠ J. Murgaša) 125, 3. Lea Lokšencová (ZŠ J. C. Hronského).
guľa (3 kg): 1. Radka Šalatová 9,05, 2. Monika Štrpková (obe Ľ. Štúra), 3. Chiara Vinczeová (ZŠ J. C. Hronského).
kriket: 1. Nina Pintérová (ZŠ Močenok) 43,20, 2. Radka Šalatová (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Michaela Kováčiková (ZŠ J. Bernoláka).
štafeta 4 x 60 m: 1. ZŠ Ľ. Štúra 37,16, 2. ZŠ J. Hollého, 3. ZŠ J.C. Hronského.

Mladší žiaci
60 m: 1. Martin Kántor (ZŠ Ľ. Štúra) 10,09, 2. Maroš Demko (ZŠ J. C. Hronského) 10,10, 3. Sebastián Baláž (ZŠ Ľ. Štúra).
600 m: 1. Roman Runák (ZŠ J. Hollého) 2:04,97, 2. Jakub Palkovič (ZŠ Močenok), 3. Imrich Mihalics (ZŠ Trnovec n/V).
1.000 m: 1. Denis Farkas (ZŠ Trnovec n/V) 4:04.32, 2. Dávid Majer (ZŠ Tešedíkovo), 3. Erik Pákozdy (ZŠ Ľ. Štúra).
diaľka: 1. Jakub Palkovič (ZŠ Močenok) 367, 2. Martin Kántor (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Samuel Sórad (ZŠ Močenok).
výška: 1. Adam Kminiak (ZŠ J. C. Hronského) 120, 2. Michal Csáni (ZŠ J. Murgaša), 3. Adam Kališ (ZŠ J. Hollého).
kriket: 1. Adam Kumaj (ZŠ J. C. Hronského) 33,10, 2. Roman Putnoky (ZŠ J. Hollého), 3. Matej Rehák (ZŠ J. Murgaša).
Štafeta 4 x 60 m: 1. ZŠ J. Hollého 40,81 s, 2. ZŠ Ľ. Štúra, 3. J. C. Hronského.

Mladšie žiačky
60 m: 1. Róberta Bírová (ZŠ Ľ. Štúra) 9,10, 2. Lucia Ilenčíková (ZŠ J. Hronského), 3. Domina Kohútová (ZŠ Močenok).
600 m: 1. Nela Meszárošová (ZŠ J. Murgaša) 2:14,61, 2. Lenka Kňazovičová, 3. Michaela Lukačinová (obe ZŠ Ľ. Štúra).
1.000 m: 1. Lucia Malchová (ZŠ J. Hollého) 4:19,19, 2. Dagmar Kostková, 3. Lucia Ilenčíková (obe J. C. Hronského).
diaľka: 1. Vivien Telkešiová (ZŠ Trnovec n/V) 349, 2. Michaela Borzová (ZŠ Močenok), 3. Karin Alexyová (ZŠ Ľ. Štúra).
výška: 1. Ela Sántaiová (ZŠ J. C. Hronského) 115, 2. Karin Alexyová (ZŠ Ľ. Štúra), 3. Dominika Bujková (ZŠ Ľ. Štúra) a Laura Nagyová (ZŠ J. C. Hronského).
kriket: 1. Róberta Bírová (ZŠ Ľ. Štúra) 41,10, 2. Petra Gubová, 3. Hana Gubová (obe ZŠ J. Murgaša).
Štafeta 4x60 m: 1. ZŠ Ľ. Štúra 39,61 s, 2. ZŠ ZŠ J. Murgaša, 3. J. C. Hronského.

Celkové poradie základných škôl v súťaži o Putovný pohár 2017: 1. ZŠ J. Hollého Šaľa 383,5 b, 2. ZŠ Ľ. Štúra Šaľa 323,5, 3. ZŠ J. C. Hronského Šaľa 274, 4. ZŠ Močenok 168,5, 5. ZŠ J. Murgaša Šaľa 168,5, 6. ZŠ Bernoláka Šaľa 79, 7. ZŠ Hájske 75,5, 8. ZŠ Trnovec n/V 73, 9. ZŠ Tešedíkovo 29, 10. ZŠ s VJM Selice 16,5, 11. ZŠ s VJM Vlčany 14.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 2. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 5. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 6. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 7. Týchto 5 nehôd v domácnosti vás presvedčí - poistenie sa oplatí
 8. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 9. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 2. Mobilný zdvihák pre pacienta
 3. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 4. Otázky zo zubárskeho kresla: Zubné implantáty
 5. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali
 6. Únava, Stres ? Nízke libido ? Riešenie je jednoduché!
 7. Veľký úspech slovenskej kávy v medzinárodnej súťaži Great Taste
 8. Obľúbená značka YES! sa rozrastá o nové proteínové tyčinky
 9. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 10. Štyri znaky nesprávneho zateplenia a ako sa im vyhnúť
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 25 457
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 243
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 15 487
 4. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 11 996
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 10 483
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 996
 7. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 982
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 539
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 363
 10. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 7 379
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V okrese Nitra pribudlo 21 pozitívne testovaných

Keď nebudú stačiť lôžka na infekčnej klinike, pripravené sú ďalšie v chirurgickom pavilóne.

Odberné miesto pred Medirexom na Novomámockej.

Nitrianska galéria pripravuje jesennú časť cyklu besied so spisovateľmi

Moderátor diskusií Dado Nagy v priebehu novembra a decembra predstaví tvorbu viacerých literátov.

Cyklus besied Nitrianskej galérie pravidelne predstavuje popredných slovenských spisovateľov.

Veľké zmeny v kapele SYMFOBIA: Obľúbená speváčka skončila, skupina predstavuje novú tvár

Slovenská symfonická skupina sa počas leta bez koncertov nenudila.

Spolu s Erikou Strečkovou sa stane hlavnou tvárou a hlasom skupiny 24-ročná Dominika Hodáňová z Bratislavy.

V Nitre bude desať meteostaníc, dajú ich na stĺpy verejného osvetlenia

Prístroje inštalujú v rôznych časiach Nitry. Merania budú prístupné verejnosti.

Križovatka pred Mlynmi v centre Nitry.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na políciu volali desiatky ľudí kvôli konfliktu v Plaveckom Štvrtku

Situácia sa opakuje často. Pozrite si video zo zásahu.

Okres Banská Bystrica je už na mape oranžový, Brezno je na tom lepšie

Situácia v okrese Banská Bystrica sa zhoršila, okres je už zaradený na mape ako stredne rizikový.

Už ste čítali?