NITRA. Priečelie budovy Starého divadla aj dvere sú popísané nadávkami a výrazmi ako svine, kravy, somár, Nech žije revolúcia!, Sloboda! Nie, nemajú to na svedomí žiadni vandali, ale samotní divadelníci.

Uvedú šesť premiér
Od novej sezóny zvolilo zaujímavú formu propagácie svojich premiér a celkového programu divadla. Jednou z nich je aj dočasne „počmárané“ divadlo. „Netradičným spôsobom chceme upozorniť, že sa v divadle niečo deje. Každý mesiac položíme divákom jednu otázku, ktorá ale nemusí evokovať blížiacu sa premiéru. Na otázku však neexistuje správna odpoveď, iba tá najzaujímavejšia,“ vysvetľuje riaditeľ SDKS Martin Kusenda.
„V októbri je to otázka, kedy sa zo svine stane človek. Otázka súvisí s našou blížiacou sa premiérou Farma zvierat. Tú najoriginálnejšiu odpoveď odmeníme vstupenkami na predstavenie alebo tričkom s logom Starého divadla.“
V novej divadelnej sezóne SDKS chystá šesť premiér, z nich tri budú autorské, uvedené v slovenskej premiére. „To nie je súťaž, ktoré divadlo urobí viac premiér. Je to o tom, že budujeme nový repertoár, ktorý sa po udalostiach v tomto divadle musel rapídne okresať,“ pokračuje Kusenda.
„Premiérami chceme nadviazať na mimoriadne úspešnú poslednú divadelnú sezónu, kedy sme uviedli päť nových titulov. Dvere sú opäť otvorené kvalitnej tvorbe pre deti a mládež a uznávaným a kvalitným tvorcom.“
O sile manipulácie
Už v júni počas uplynulej sezóny začali s naštudovaním Farmy zvierat. Ide o známy román Georgea Orwella v réžii Petra Chmelu, vypovedajúci o sile manipulácie a nebezpečenstve zneužitia ideálov. Inscenáciou, ktorá má premiéru 13. októbra, chcú osloviť posledné ročníky základných škôl a stredoškolákov.
„Autor knihu písal ako zrkadlo vtedajšiemu boľševickému puču v cárskom Rusku a udalostiam, ktoré po ňom nasledovali. Táto téma je však stále nadčasová. Aj momentálne sme svedkami neskutočnej manipulácie verejnej mienky prostredníctvom poloprávd a lží, skrytých za ideály slobody. Sloboda je doslova najznásilnenejšia veličina, ktorú človek využíva k tomu, aby sa dostal k svojmu cieľu,“ hovorí Martin Kusenda.
„V hre sa utláčaní a utýraní postavia na odpor proti nepriateľovi, ale ich vodcovia sa nakoniec stanú pôvodnému nepriateľovi podobnými. Tento princíp platí stále, revolúcia požiera svoje deti.“
Po Farme zvierat bude začiatkom decembra nasledovať premiéra autorského predstavenia Vianočný zázrak, ktorá vzniká na motívy príbehu Vianočné mystérium od nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera. V predvianočnom čase sa bude snažiť osloviť najmä rodiny s deťmi. Autormi scenára a dramaturgmi sú Jozef Krasula a Ladislav Tischler.
Treťou premiérou bude vo februári hra Kráska a zviera, ktorá ponúkne pohľad mladých talentovaných tvorcov Andrey Bučko a Tomáša Procházku na túto klasickú tému. Inšpirujú sa pritom príbehom od Jeana Cocteaua či Dobšinského rozprávkou Trojruža. Predstavenie na javisko prinesie myšlienku, že dôležitá je vnútorná krása človeka.
História zážitkovým spôsobom
Na objednávku divadla ďalšiu premiéru v apríli režíruje Simona Nyitrayová. Inscenácia Legenda o sv. Svoradovi textovo vychádza z Maurovej legendy o sv. Svoradovi a Benediktovi a z iných historických materiálov.
„Nitra i ľudia si už zaslúžia takúto inscenáciu, pretože táto téma ešte nikdy nebola divadelne spracovaná, o to viac sa na to teším. Verím, že hra osloví celé spektrum divákov. Chceli by sme, aby sa okrem divadla hrávala aj v exteriéri, napríklad v uliciach mesta, na hrade a možno priamo aj v ruinách Zoborského kláštora,“ poznamenal riaditeľ.
Vyštudovaný historik, sprievodca a archivár v Starom divadle Matej Šiška obohatil ponuku SDKS o autorský vzdelávací projekt Stretnutie s Veľkou Moravou. Je jeho režisérom aj jediným hercom, s dramaturgiou mu pomohla Petra Babulícová, dramaturgička SDKS.
Divadlo projekt už uvádza v rámci aktivít pre školy „Staré divadlo plus“, prvé predstavenia sú 5. – 7. októbra o 9. h. „Keďže ide o učebnú látku, je oň veľký záujem zo strany základných i stredných škôl. Matej Šiška má v inscenovanom predstavení na sebe repliku pôvodného odevu, používa kópie pôvodných nástrojov, hovorí o dobovej kuchyni, zbraniach... Druhá časť predstavenia pokračuje jeho komentovanou prehliadkou na Nitrianskom hrade,“ povedal Kusenda.
Divokou kartou Barón Prášil
V máji plánuje SDKS uviesť premiéru Sám a Esmeralda od švédskej dramatičky Martiny Montelius. Režírovať ju bude Linda Keprtová, česká, najmä operná režisérka. Hra zatiaľ nebola uvedená v žiadnom slovenskom či českom divadle. Ide o krásny príbeh malého chlapca Sáma, ktorého do sveta fantázie uvedie víla Esmeralda.
Divokou kartou sezóny by mala byť inscenácia Barón Prášil v réžii Nitrana Petra Oravca. „Urobíme všetko preto, aby táto premiéra v júni bola,“ uzavrel Martin Kusenda.