NITRA. Maria Arpássy - Gerstl bola dcérou grófa Imreho von Abalehota Arpássy. Narodila sa v roku 1887 v Nitre do váženej židovskej rodiny. Žila na Zobore vo vile, ktorá bola jedným z prvých diel viedenskej secesnej architektúry na území Slovenska a dnes je z nej kultúrna pamiatka.
Rodinu však z vily aj mesta vyhnali. Mária skončila v koncentračnom tábore v Osvienčime, kde ju v roku 1941 zavraždili.
Symbolická poklona obetiam holokaustu
Minulý týždeň pred jej domom osadili do chodníka miesto jednej z dlažobných kociek takzvaný kameň zmiznutých. Ide o prvý Stolperstein v Nitre. Celkovo je v dvadsiatich krajinách Európy vyše 55-tisíc takýchto kameňov, na Slovensku sú od októbra 2012.
Kameň na zakopnutie, ako sa dá Stolperstein preložiť z nemčiny, pripomína obete nacistov a holokaustu, ktorými boli Židia, Rómovia, homosexuáli a ďalšie skupiny obyvateľov. Takýto kameň je pevne vsadený do chodníka pred domom zavraždeného a okoloidúcim trvale pripomína zločin.
Pamätník vo verejnom priestore - teda na ulici - zahŕňa viacero symbolík. Ľudia naň natrafia každodenne počas prechádzania ulicou, okoloidúci sa pohľadom na kameň symbolicky klania pamiatke obete a kameň je zároveň pripomienkou hrôz druhej svetovej vojny a varovaním súčasníkom, aby sa niečo podobné už nikdy nezopakovalo.
Mená, ktoré navždy pripomenú zmiznutých
Nápad vsádzať do chodníkov kamene na zakopnutie dostal Gunter Demnig z Kolína nad Rýnom. Nemecký umelec osobne vsadil do chodníka aj kameň pre grófovu dcéru Mariu.
Na ručne vyrobenom kameni s mosadznou tabuľkou je vždy meno obete, dátum narodenia a jej osud.
"Človek zomiera až vtedy, keď zmizne jeho meno. Preto hlavnou myšlienkou je priniesť naspäť mená týchto ľudí, chcem tieto mená vrátiť späť v každej krajine Európy," vysvetlil svoj nápad s menami na kameňoch pred domami zavraždených Gunter Demnig.
V Nitre a okolí ide pritom o prvý kameň, hoci na Slovensku je ich už vyše sto. "Ak by sme boli ako spoločnosť dôslední, v Nitre by boli stovky takýchto kameňov a stovky zakopnutí. Tento kameň by mal byť poučením pre nás a naše generácie," povedal Ján Všetečka - Konstanty, organizátor podujatia v Nitre.
Kedysi tretina mesta, dnes hŕstka ľudí
Pred vojnou žilo v Nitre asi šesťtisíc Židov, čo bola tretina vtedajších obyvateľov mesta.
"Zastávali významné miesto v hospodárskom, kultúrnom, športovom a náboženskom živote. Počas druhej svetovej vojny odtransportovali do koncentračných táborov okolo šesťtisíc Nitranov. Vrátilo sa asi desať percent z nich a väčšina z nich sa potom z Nitry odsťahovala, išli do Izraela, Ameriky a rôznych kútov Európy," povedala Katarína Potoková, členka Židovskej náboženskej obce v Nitre.
V súčasnosti má tunajšia náboženská obec asi šesťdesiat členov.