Nitriansky kraj je jedným z mála krajov, kde je županom nepretržite od vzniku VÚC v roku 2001 jeden človek. V našom kraji nebol nikdy iný župan ako vy. Na bilbordoch napriek tomu hovoríte, že máte odhodlanie viesť kraj aj v ďalšom období. Dá sa tej odhodlanosti uveriť aj po tom, čo ste vo funkcii nepretržite už 16 rokov?
- Som presvedčený, že najlepšou odpoveďou na túto otázku sú výsledky, ktoré kraj pod mojím vedením dosiahol. Nitriansky kraj, ktorý bol na začiatku existencie regionálnych samospráv spolu s Košickým krajom najzaostalejší, sa postupne vypracoval na dlhodobo najlepšie hospodáriaci kraj v rámci celého Slovenska. Vypovede o tom nie sú štatistiky NSK, ale analýzy uznávaného nezávislého ekonomického inštitútu INEKO, podľa ktorých má NSK dlhodobo najlepšiu finančnú kondíciu a ako jediný kraj dosahuje rating nad 5 bodov z možných 6. Znamená to, že najzodpovednejšie zo všetkých krajov nakladá s majetkom obyvateľov kraja, ktorý dostal od nich do správy a ktorý kraj v tomto volebnom období zveľadil z 310 miliónov eur v roku 2013 na súčasných 348 miliónov eur. Ak v otázke narážate na môj vek, k tomu toľko: aj na súčasnej európskej a svetovej scéne sú politici v podobnom, ba aj vyššom veku a nepripisuje sa im to ako handicap. Môžem potvrdiť, že moja zdravotná kondícia je výborná a čo je najdôležitejšie – celé roky sa pohybujem medzi občanmi kraja, trávim medzi nimi celé víkendy, svoj voľný čas, a robím tak nielen pred voľbami, ale sústavne, pretože to považujem za svoju povinnosť. Áno, mám preto odhodlanie pokračovať aj ďalej.
Niektorí kandidáti oprášili hesla z predošlých volieb a hovoria, že na župe treba „vyvetrať“ - vymeniť súčasné vedenie. Aké argumenty by ste použili, ak by ste im chceli ich presvedčenie o potrebe zmeny vyvrátiť?
- Operovať pojmom zmena je veľmi moderné. Mnohí si však neuvedomujú, že zmena môže v mnohých prípadoch viesť aj k horšiemu. Znovu zopakujem, že mojou najsilnejšou stránkou sú dosiahnuté výsledky. Odráža ich aj môj predvolebný slogan: výsledky proti sľubom. A iste uznáte, že najlepším hospodárením, ktoré je vyjadrené najlepším finančným zdravím, sa môže pochváliť len jeden kraj. Ten náš, Nitriansky. A tiež položím otázku: nechcú tí, čo volajú po zmene, zvrátiť tento kraj k horšiemu?
Zo strany niektorých nezávislých poslancov často zaznieva kritika na vašu adresu za to, že ľudia ani po 16 rokoch fungovania nevedia, čo sú to VÚC a aké majú kompetencie. Cítite ako vedúci predstaviteľ župy v našom kraji podiel zodpovednosti za to, že ľudia sa ani po štyroch volebných obdobiach nedokázali zžiť s VUC-kami?
- Tento názor nie je určite väčšinový. Ako vravíte, osvojili si ho niekoľkí nezávislí poslanci, ktorí pôsobia napríklad aj dve volebné obdobia v krajskom parlamente. Pýtam sa: čo oni ako poslanci urobili za toto obdobie pre zviditeľnenie výsledkov práce NSK? Ja sa celé roky pohybujem medzi ľuďmi nášho kraja. Všade s nimi hovorím, odpovedám na ich otázky a vysvetľujem im to, čo potrebujú vedieť. Robím to najmä vo svojom voľnom čase, cez víkendy. Okrem toho v tomto volebnom období začal kraj vydávať mesačník Župné ozveny, kde informujeme o činnosti Úradu a Zastupiteľstva NSK. Spätná väzba od čitateľov z celého kraja je veľmi živá. Mimochodom, pýtam sa: poznajú podľa niektorých nezávislých krajských poslancov obyvatelia Slovenska kompetencie vlády alebo NR SR? Myslím, že je to porovnateľná otázka so znalosťou kompetencií VÚC.
Jednou z nekonečných tém je sídlo kraja, ktoré si nitrianska župa nedokázala postaviť za celé obdobie fungovania VUC-iek. Teraz sa rozhodlo, že všetkých úradníkov župy presťahujete do historického Župného domu v centre Nitry. Je z vášho pohľadu v poriadku, že najkrajšia budova Nitry bude mať využitie ako úrad?
- Myslím si, že áno, a je to aj názor väčšiny poslancov, z prostého dôvodu: Budova nitrianskej župy je jediná na Slovensku, ktorá aj pôvodne slúžila takémuto účelu. Navyše túto vzácnu historickú budovu bude treba za nemalé investičné náklady opraviť. A to aj vtedy, ak by slúžila len ako jednoúčelová budova, kde by bol relatívne veľký objem nevyužitých priestorov, o ktoré sa treba starať. Tým, že budova nadobudne jej pôvodný historický účel, naplní kraj dikciu zákona o efektívnom hospodárení s jeho majetkom. Ako paralelu si môžeme zobrať aj sídlo vlády alebo prezidenta v podobných budovách, nad čím sa nikto nepohoršuje.
Emotívnou témou sú cesty. Vodiči v kraji nadávajú na ich zúfalý stav. Prečo máme cesty v takom zlom stave? Občas sa síce dozvieme o nejakom masívnom investovaní do dvoch-troch úsekov ciest, ale tri skvele úseky ciest nezlepšia zúfalý obraz deravých vozoviek po celom kraji.
- Áno, otázku kladiete veľmi emotívne. Myslím si však, že stav našich ciest až taký zúfalý, ako hovoríte, nie je. Verte, že sám jazdím nielen po cestách nášho kraja, ale aj po celom Slovensku a stav ciest mimo nášho kraja sa od tých našich veľmi neodlišuje. Vecne k opravám ciest: nemožno súhlasiť s vaším tvrdením, že sa opravili dva-tri úseky ciest. Počas tohto volebného obdobia sa opravilo 218 kilometrov ciest 2. a 3. triedy a 7 mostov v celkovej hodnote vyše 25 miliónov eur. Ďalších 85 kilometrov opráv je v štádiu vysokej pripravenosti. A dovoľujem si tvrdiť, že cesty 2. a 3. triedy sú v našom kraji v lepšom stave ako cesty 1. triedy, ktoré kraju nepatria a stará sa o ne štát. O úspešnom úsilí NSK z hľadiska opráv a modernizácií svedčí aj nedávno zverejnená informácia, že v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu získa NSK nenávratný príspevok 13 miliónov eur práve na opravu úsekov troch ciest 2. triedy, ktoré majú spolu 60 kilometrov, čo je celá tretina zo 180 kilometrov ciest pripravených na opravu z IROP v rámci celého Slovenska. A to tvrdíme aj napriek známej skutočnosti, že v súčasnosti prichádza do NSK významná investícia spoločnosti Jaguar Land Rover a pri zavážke materiálu na výstavbu automobilky kamióny neoprávnene použili naše cesty 2. a 3. triedy, čím niektoré úseky poškodili. NSK má však prísľub spoločnosti MH Invest, že po skončení výstavby budú tieto úseky ciest opravené.
Z pozície župana robíte volebnú kampaň v podstate celé volebné obdobie - je asi prirodzené, že chodíte v rámci pracovného času do rôznych kútov kraja. Nie je to však výhoda, o akej môžu iní kandidáti len snívať?
- Keby boli tí ostatní kandidáti županmi, boli by v rovnakej situácii. Musím však opakovane zdôrazniť, že medzi ľudí v celom kraji chodím nielen pred voľbami. Robím tak od začiatku mojej misie na poste predsedu NSK, čo považujem nielen za svoju výsadu, ale za svoju povinnosť. A do terénu kraja chodím najmä cez soboty a nedele, na úkor svojho voľného času, čo sa dá ľahko zdokumentovať.
Vášho protikandidáta Grešša viackrát vyzvali, aby sa vzdal vo váš prospech, a tým zabránil nástupu extrémistov v moci. Dokázali by ste sa vy vzdať v prospech niektorého z kandidátov, ak by bolo jasné, že má väčšie šance poraziť kandidáta ĽSNS?
- Už viackrát som sa vyjadril, že dvojkolový systém volieb do VÚC by bol demokratickejší. Tvrdil som to ešte pred prijatím zákona o jednokolových voľbách a na tomto názore zotrvávam. A to napriek tomu, že v siedmich volebných kolách, ktorých som sa ako kandidát na predsedu NSK historicky zúčastnil, som vždy postupoval z 1. kola ako víťaz. Môžem brať do úvahy prieskumy verejnej mienky a rešpektovať ich, ale treba mať najmä pokoru pred voličom a vyčkať až do poslednej chvíle ako sa rozhodne. Pokiaľ by však strany, ktoré ma podporujú, na základe objektívnych faktorov uznali, že treba urobiť takýto krok, ja nebudem prekážkou. Ale osobne pochybujem o tom, že by niekto z ďalších kandidátov takýto krok naozaj urobil.