NITRA. Hospic - Dom pokoja a zmieru u Bernadetky je už 10 rokov miestom dôstojného prežitia posledných chvíľ nevyliečiteľne chorých ľudí. Choroba si nevyberá - najmladším tu bol zatiaľ 19-ročník mladík, najstarší pacienti majú vyše 90 rokov. Hospic je účelovým zariadením cirkvi, jeho zriaďovateľom a prevádzkovateľom je Diecézna charita v Nitre.
Postoj verejnosti sa zmenil
„Hoci nijako nemôžeme zvrátiť fakt, že život človeka je konečný, maximálne sa snažíme, aby naši pacienti svoje posledné dni prežili bez bolesti, zmierení, v láske a pochopení. Tento rok sme oslávili 10 rokov fungovania hospicu. Za toto obdobie sa zmenil hlavne postoj verejnosti k nám. Už len úmysel postaviť hospic v Brezovom hájiku sa v začiatkoch stretol s nevôľou ľudí, najmä tých, ktorí bývajú v blízkosti. Čas ukázal, že toto zariadenie svojou prevádzkou nijako neruší okolie a nikoho neobťažuje,“ konštatuje doktorka Leona Šóthová, koordinátorka hospicovej starostlivosti.
„Za tých 10 rokov sa situácia zmenila aj v tom, že posledné dva roky máme veľký problém s prijatím nových pacientov. Kapacita zariadenia nepostačuje - máme 15 lôžok a úplne bežne sú všetky obsadené. Aktuálne hľadáme riešenie tohto nepriaznivého stavu, pretože potreby verejnosti sú oveľa vyššie ako naše možnosti. Populácia starne a hoci sa ľudia dožívajú vyššieho veku, predlžuje sa aj čas, ktorý žijú s chorobami.“
Mobilný hospic
Situáciu s nedostatkom lôžok trochu uľahčuje mobilný hospic, hoci už aj jeho kapacita v poslednom čase dosahuje svoje maximum.
„Je pravda, že nikoho, kto potrebuje pomoc, neodmietneme, ale musíme brať ohľad aj na kvalitu poskytovanej starostlivosti. Využitie mobilného hospicu je limitované aj tým, že rodina sa musí o svojho nevyliečiteľne chorého člena starať 24 hodín denne, pričom mobilný hospic rodine poskytuje ošetrovateľskú starostlivosť – preväzy pre pacienta, infúzie, odstránenie dekubitov a podobne - a zabezpečuje tiež návštevnú službu lekára – paliatológa,“ povedala Leona Šóthová.
Služby tohto neštátneho zariadenia čiastočne uhrádza zdravotná poisťovňa, no tieto úhrady pokrývajú reálne náklady na starostlivosť len zhruba na 50 percent. Preto musia hľadať aj iné zdroje financovania.
„Musím povedať, že už niekoľko rokov mesto a Nitriansky samosprávny kraj veľmi ústretovo riešia naše žiadosti o dotácie. Sú si vedomí, že keď sa hospic zatvorí, v Nitre už žiadne podobné zariadenie nie je. Málo ich je na celom Slovensku. V našom hospici preto ležia pacienti nielen z Nitry a okolia, ale aj mimo regiónu,“ poznamenala Šóthová.
V kaplnke slúžia sv. omše
Rodina pacienta do hospicu môže umiestniť na základe žiadosti podloženej lekárskym nálezom ošetrujúceho lekára (obvodného, špecialistu, lekára lôžkového zariadenia). Indikáciou na prijatie je zdravotný stav pacienta – musí ísť o terminálne chorého alebo zomierajúceho.
Pacientom v hospici slúži spoločenská miestnosť s televíziou. V hospicovej kaplnke sa 3 - 4-krát do týždňa konajú verejné sv. omše, ktoré môžu ležiaci pacienti sledovať v televízii vo svojej izbe alebo z postele priamo v kaplnke. Po omši navštevuje pacientov kňaz, po psychickej stránke im pomáha aj sociálny pracovník.
Návštevy príbuzných v zriadení sú voľnejšie – spravidla od popoludňajších hodín do 18. h. Po dohode môžu zostať aj na večer, s písomným súhlasom lekára prípadne aj prespať v hospici.
Pri príležitosti 10. výročia vzniku hospicu sa nedávno v Nitre konala konferencia. Zúčastnilo sa jej vyše 120 ľudí zo Slovenska i Česka. Zhrnula nielen desaťročie fungovania hospicu v Nitre, ale aj stav paliatívnej medicíny na Slovensku.