NITRA. Farebne i pocitovo veľmi príjemnú a pôsobivú výstavu môžete navštíviť v Galérii Foyer v Starom divadle Karola Spišáka. Pod názvom Príbehy rozprávačky sa ňou do 20. októbra predstavuje 28-ročná Eva Szórád.
Autoportrét Veštica
Nitrianska výtvarníčka, ktorá v súčasnosti pracuje ako dizajnérka, verejnosti nie je neznáma - svoju prvú výstavu mala v Café 37 na Farskej ulici, druhú v priestoroch galérie vo VÚŽV v Lužiankach, tretiu v Topoľčanoch.
Názov Príbehy rozprávačky vymyslela Kristína, dcéra kurátorky výstavy Marty Hučkovej. „Navrhla mi takéto pomenovanie preto, lebo výstavu tvoria moje pozbierané príbehy – výbery z cyklov diel s tematikou histórie, zimy či environmentu. Keď sa tak na výstavu pozriem, aj mi to celé pripadá ako rozprávkové príbehy – jeden za druhým,“ hovorí Eva Szórád. „Diela pochádzajú z posledných 2-3 rokov, pár je tu aj vecí, ktoré som ešte nevystavovala.“
Rada maľuje hrad
Návštevník tu uvidí napríklad prírodné zátišia, krajinky, snové fantázie, ale aj Nitriansky hrad či Dražovský kostolík. Figurálnym obrazom je autoportrét maliarky „Veštica“. Zo staršej výstavy autorka vybrala zaujímavé obrazy s motívom secesie.
„Nitriansky hrad tu mám na obrazoch trikrát. Je to dominanta nášho mesta a vždy, keď som mala maľovať niečo s tematikou Nitry, napadol mi hneď hrad.“
Poctu a momentálnu náladu vďačnosti všetkým, ktorí sa o ňu kedy starali, vyjadrila obrazom so zopnutými dlaňami. „Keď som obraz maľovala, prišla som na to, že sú to vlastne ocinove ruky, a keď som k obrazu napísala báseň, už to boli aj dedkove ruky. A potom sa to všetko zlialo do jedného veľkého poďakovania všetkým,“ doplnila maliarka.
Trápi ju devastácia Zeme
Podľa kurátorky Marty Hučkovej výtvarníčka citlivo vníma krásu prírody, oblohy, flóry a fauny a vedie s ňou dialóg. Pýta sa a hľadá odpovede. Odpovede niekedy optimistickejšie odráža jej impresívna fresh paleta.
„Inokedy jej myseľ prepadne smútok a vytvára diela v pochmúrnej depresívnej čiernej tónine. Autorky sa napríklad dotýka nekontrolovateľné znečisťovanie podzemných vôd, riek ale vlastne celej Zeme,“ hovorí Hučková.
„Trápi ju rozpúšťanie ľadovcov a následná zmena klimatických podmienok, ktoré majú za následok množstvo živelných katastrof. Tvorba autorky je varovaním pred devastovaním sveta a jeho prírodných zdrojov.“
V cykle histórie maliarka zachytáva panoramatické veduty hradného kopca s Nitrianskym hradom. Tému zobrazila netradične podľa rytín starých majstrov z polovice 17. storočia. Využila techniku drippingu – farby stekajúcej po plátne, dodala Hučková.