NITRA. Pekne kreslil už od škôlky, svojej záľube „holdoval“ aj v škole počas vyučovania. Nadšenie pre kreslenie ho priviedlo k štúdiu architektúry, a hoci ho nedokončil, neľutuje. Talentovaný Jakub Šimjak sa našiel v grafike a ilustrácii. Jeho originálne kresby dopĺňajú už niekoľko knižných príbehov, medzi nimi aj knihu nitrianskeho autora Mariána Kubicska Potvorobijci.
Nemal rád súťaže
Jakub študoval na gymnáziu a po ňom sa rozhodol pre architektúru na STU v Bratislave. Netají, že nebol dobrým študentom. „Bakalára som nakoniec spravil tu v Nitre na SPU. Ďalej som už nepokračoval, lebo som chcel už len kresliť a robiť grafiku,“ priznáva 28-ročný Nitran.
Talent sa v ňom prejavoval od detstva. Pekne kreslil už ako škôlkar. Rodičia neváhali a prihlásili ho na základnú umeleckú školu. Boli radi jeho záľube, ktorá ho veľmi bavila.
Kreslil veľa a všade, aj v škole tajne počas vyučovania. „Pamätám si, že som raz s kamarátom pokreslil v škole tabuľu voskovkami a nešlo to potom dolu, tak sme mali menší problém,“ usmieva sa Jakub.
Baví ho zhmotňovať svoje predstavy
Napriek talentu mu neboli po chuti súťaživosť a predvádzanie sa. „Nemal som rád súťaže. Cítil som sa potom pri práci veľmi nepohodlne. Učitelia mi občas nejakú školskú súťaž odporučili, ale nevidel som v tom vtedy veľký význam.“
Jakub si kreslil najmä pre seba, pre svoje potešenie – hlavne hrdinov zo seriálov, komiksov či kníh. Jeho otec si jeho kresby rád odkladal a on aspoň po čase mohol vidieť, ako sa jeho kresba vyvíja a ako napreduje v technike.
„Na kreslení ma bavilo a asi aj doteraz baví to, že môžem nejako zhmotniť, zviditeľniť svoje predstavy. Najradšej som kreslil ceruzkou alebo tušom. Dnes využívam predovšetkým digitálne techniky,“ vraví Jakub.
Prvý bol Zabudnutý vesmír
K ilustrovaniu kníh sa dostal cez svoju sesternicu, ktorá pracuje ako editorka. Oslovila ho k spolupráci s vydavateľstvom zameraným na vydávanie sci-fi, fantasy a hororových kníh.
„Tak som sa stretol s autormi, editormi, ilustrátormi a rôznymi inými zaujímavými ľuďmi a začal som s nimi externe spolupracovať. Práve cez toto vydavateľstvo som spoznal aj nitrianskeho spisovateľa Mariána Kubicka, ktorému ma odporučili ako ilustrátora jeho knihy Potvorobijci. Marián má už vraj nachystané aj pokračovanie tohto príbehu a ak sa nič nezmení, tak so mnou opäť počíta ako s ilustrátorom.“
Kubicskovi Potvorobijci však neboli jeho prvou knižnou prácou. Ako ilustrátor Jakub „debutoval“ knihou Zabudnutý vesmír od autora Antona Stiffela. Je to zbierka jeho sci-fi poviedok, jeho životné dielo, preto je rád, že pri tom mohol byť.
„Keď k textom vymýšľam kresby, tak najradšej také, kde sú postavy, ľudia, charaktery. Závisí to aj od konkrétneho zadania, ale je samozrejmé, že každý ilustrátor má nejaké svoje preferencie.“
Popri ilustrovaní kníh sa Nitran venuje hlavne grafike, pracuje pre web stránky. Keďže robí prevažne s digitálnymi kresbami, veľa ich v hmotnej podobe nemá. Nejaké portréty má zavesené doma, ale nie je toho veľa, má vraj radšej čisté steny. Nejakú svoju kresbu občas venuje priateľom, keď sa im zapáči. Momentálne pracuje na grafických návrhoch pre istý bar v Bratislave, doteraz však realizácie pre verejné priestory nerobil.
Necháva sa prekvapiť životom
Čo urobí ilustrátor, keď nejaký dobrý nápad nie a nie prísť a súri ho termín? „Skrátka prestanem nad vecami tak tuho premýšľať. Najsilnejšia inšpirácia príde sama od seba práve vtedy, keď ma tlačí termín od vydavateľa. Snažím sa však nenechávať si veci na poslednú chvíľu, nemám rád prácu pod tlakom,“ priznáva ilustrátor.
Vysnenú prácu týkajúcu sa konkrétnej knihy nemá. Ak sa mu nejaký projekt či knižka páči, tak do toho ide a z výsledku mám potom radosť. „Nechávam sa skrátka neustále prekvapovať, život vždy niečo zaujímavé prinesie,“ dodal Jakub Šimjak.