Nitriansky kraj je jedným z mála krajov, kde je županom od vzniku VUC v roku 2001 ten istý človek. Belicov volebný tím bude ľuďom nahovárať, aby vsadili na istotu a aby hlasovali za niekoho, koho už vo funkcii poznajú. Prečo by to ale podľa vás urobiť nemali?
- Šestnásť rokov vo funkcii nepretržite je predsa len veľmi dlhé obdobie. Zanechá to stopy, zomelie to človeka, nech je v akejkoľvek funkcii. Tobôž v predsedníckom kresle krajskej samosprávy. Jednoducho, človek po takom dlhom období vyhorí.
Dokázali by ste popri kritike súčasného župana nájsť aspoň jednu vec, za ktorú by ste ho pochválili?
- Nerád charakterizujem iných, najmä konkurentov. Ak, tak dvomi vetami: Za celé, dlhé 16-ročné obdobie sa Milan Belica v predsedníckom kresle podľa môjho názoru nezmenil. Týka sa to jeho kladnej stránky, ale aj záporných vlastností.
O vašej kandidatúre sa hovorí ako o vykalkulovanom biznise. Údajne vy aj SMK viete, že nemáte šancu uspieť, no kandidujete, aby ste pre stranu vytvorili dobrú pozíciu pre vyjednávanie o prípadnej podpore silnejšieho kandidáta, ktorý má šancu poraziť kandidáta extrémistickej ĽSNS. Čo na to hovoríte?
- Tiež som počul také klebety. Je pravdou, že jednou z našich priorít je zamedziť banskobystrickému scenáru spred štyroch rokov. Ak bude potrebné, my sa k spoločnému úsiliu pridáme. Nazdávam sa ale, že nebude potrebná širokospektrálna spolupráca k tomu, aby sme charakter diania v NSK ponechali v civilizovaných medziach. V Krajskej rade SMK-MKP, ale ani v iných orgánoch strany nemáme uznesenie, ktoré by potvrdzovalo vami nastolený scenár. My si svoju šancu uvedomujeme. Nesúhlasím teda s vami, že by sme boli bez šancí.
Sú voliči v Nitrianskom kraji už pripravení na župana zastupujúceho maďarskú menšinu v našom kraji? Ako ich presvedčíte, že okrem tejto menšiny chcete zastupovať záujmy všetkých občanov kraja?
- Jednoducho. Presvedčte sa, ako som v končiacom sa volebnom období vystupoval na pôde NSK ako poslanec ale aj ako predseda poslaneckého klubu. Bol som najaktívnejším poslancom, pričom som zastupoval voličov, ktorí ma volili. Teda región, odkiaľ pochádzam, ale zároveň aj všeobecný záujem celého kraja. Mal som rad konštruktívnych návrhov, ktoré boli všeobecne akceptované, prijaté celým zastupiteľstvom.
Zástupcovia vtedajšej SMK sa úplne znemožnili počas prvého volebného obdobia v rokoch 2001-2005, v ktorom mali v krajskom parlamente drvivú väčšinu. To, čo stvárali v kraji napríklad v snahe ovládnuť zariadenia sociálnych služieb, ich podľa mnohých na dlhé roky vyšachovalo z pozície seriózneho politického partnera. Pociťujete toto neželané dedičstvo doteraz?
- Za posledné štyri roky, keď som bol poslancom a zároveň predsedom poslaneckého klubu, vnímanie poslaneckého klubu SMK-MKP zo strany ostatných poslaneckých klubov a vedenia župy sa zásadne zmenilo. Postupne sme sa stali uznávaným, konštruktívnym partnerom. Som rád, že sa to stalo pod mojím vedením.
V poslednom období SMK dokázala v Nitrianskom kraji celkom dobre spolupracovať s vládnou koalíciou Smer-KDH. Most ide po boku Smeru a SNS do župných volieb v tomto kraji. Znamená to, že maďarská menšina sa už zmierila s dominanciou Smeru a jeho vládnutím?
- Myslím si, že nie. Kocky sú hodené, volebná kampaň sa začala. Všetko sa dozvieme v deň volieb, 4. novembra. Ak vychádzam z volebného výsledku roku 2013, tak vidíme, že sme stranu Most-Híd rozhodujúcim spôsobom porazili. V poslaneckom klube, ktorý riadim, máme 15 poslancov, Most-Híd má jediného poslanca u nezávislých. Vzhľadom k tomu, že Most-Híd kandiduje v koalícii so Smerom a SNS, čísla sa asi ani tentokrát veľmi nezmenia. Nemyslím si, že by sa Maďari zmierili s tým, že naďalej bude v kraji vládnuť Smer.