NITRA. O totalite, sile manipulácie a bezohľadnom boji o moc vypovedá nová hra Starého divadla Karola Spišáka. Premiérou inscenácie Farma zvierat divadlo v piatok otvorilo svoju novú divadelnú sezónu. Najbližšie si znovu uvedú 17. októbra o 9.30 h.
Hru naštudovali na motívy rovnomenného románu Georgea Orwella a podľa dramatizácie Guya Mastersona. Réžiu mal Peter Chmela, dramaturgiu robila Petra Babulícová s kolektívom tvorcov inscenácie, dramaturgicky spolupracovala Petra Zichová. Hudbu mal na starosti Zdeněk Dočekal, scénu, kostýmy, masky a bábky Zuzana Hudeková, asistentkou scénografky bola Tereza A. Hudáková.

Horšie ako predtým
Podľa knižného príbehu sa zvieratá sa farme rozhodnú vyhnať ľudí, ktorých považujú za zotročovateľov. Chcú žiť a pracovať na farme, ktorá by patrila iba im, v duchu hesla „všetky zvieratá sú si rovné!“ No časom sa zvieratá začnú rozdeľovať do „spoločenských tried“, jedny sú si rovné a iné rovnejšie.
Revolúcia, ktorá mala ich život zmeniť k lepšiemu, končí nakoniec fiaskom. Niektoré zvieratá žijú a pracujú ešte tvrdšie ako predtým, niektoré to dokonca neprežijú - kvôli ťažkej práci alebo ich prasačí vodcovia odsúdia na smrť ako zradcov. Ľudí, ktorých zvieratá ako vodcov nenávideli, nahradili ešte horší zvierací tyrani. Dokonalá paralela ľudských revolúcií...
Nadšenie z kolektívnej práce
Pod réžiu novej inscenácie sa podpísal Peter Chmela. Pochádza z Bratislavy, študoval na VŠMU a pražskej DAMU. Od skončenia školy žije v Prahe, kde pôsobí ako režisér na voľnej nohe. Farma zvierat pre neho nie je prvou spoluprácou so Starým divadlom. V januári tohto roka režíroval na jeho doskách aj monodrámu Klammova vojna, ktorú s úspechom hrávajú po školách nášho regiónu. Jediným predstaviteľom hry je Roman Valkovič.
Kým vtedy Peter Chmela skúšal hru s jedným hercom, teraz sa intenzívne venoval celému hereckému kolektívu divadla.
„Bolo to náročnejšie, ale super. Herci boli skutočne výborní a divadelné dielne skvelé,“ chváli režisér.
„Farmu zvierat sme začali skúšať už v júni, koncom minulej sezóny, a opäť sme sa k nej vrátili až v druhej polovici augusta. Potom bolo veľa sviatkov, konal sa divadelný festival, čo nám trochu bralo miesto i čas, ale s výsledkom som spokojný. To nadšenie z kolektívnej práce, ktoré v divadle panovalo pri naštudovaní celosúborovky Čarodejník z krajiny Oz, sa podarilo udržať a myslím si, že dokonca ešte rástlo.“
Titul Farma zvierat Starému divadlu ponúkol hosťujúci režisér. Zdal sa mu vhodný pre mladého dospelého diváka. Sám má veľmi dobré skúsenosti z Prahy - s uvedením javiskovej dramatizácie Orwellovho antiutopického románu 1984, ktorú tiež režíroval. Premiéru mala v roku 2009 a hráva sa s úspechom dodnes.
Nenechať si „srať na hlavu“
Chmela hru Farma zvierat naštudoval podľa zdramatizovaného textu Guya Mastersona. Ten verne zachováva ducha Orwellovho románu, nedochádza v ňom k žiadnym interpretačným prevratom.
„Inscenácia aktuálne reflektuje fenomén revolúcie. Ľudia sa snažia svoj život zmeniť k lepšiemu. Zmena síce nastane, ale s ňou, naopak, prichádza zhoršenie života. Toto nebezpečenstvo v našej stredoeurópskej oblasti pretrváva stále,“ konštatuje Peter Chmela. „Myslím si, že žiadne voľby neprebehli preto, aby sa po nich ľudia mali lepšie, ale preto, aby si vybrali menšie zlo. Inscenácia zároveň reflektuje boj o moc. Kto sa raz chopí moci, snaží sa ju udržať v rukách.“
Podľa režiséra sú to až archetypálne spoločensko-politické vzťahy, ktoré sú v literatúre a všeobecne v umení stále prítomné a budú vždy aktuálne.
„Bol by som rád, keby mladí diváci z inscenácie Farma zvierat odchádzali s pocitom, aby si – poviem to na rovinu – nenechali v živote srať na hlavu. Myslím v tom dobrom slova zmysle. Žijeme v spoločnosti, voči ktorej máme istú zodpovednosť, ale tá v sebe nesie aj možnosť povedať si svoj vlastný názor, aj keby to malo byť v rozpore s názorom niekoho iného,“ zdôraznil režisér.