NITRA. Dnes sa konala posledná rozlúčka s nitrianskym umelcom Mariánom Žilíkom, Zomrel nečakane, vo veku 69 rokov. Pred týždňom podľahol chorobe, o ktorej sa dozvedel len pár dní predtým.
Akademický maliar, sochár a fotograf Marián Žilík žil a tvoril v Nitre. Keď sme sa s ním v lete rozprávali o Mariánskom stĺpe na Svätoplukovom námestí, bol plný optimizmu.
Práve on spolu s architektom Tiborom Zelenickým v roku 1996 osobne dohliadal na presun stĺpa z Kalvárie. Vybral preň nové miesto, pretože na námestí medzitým vznikol umelý svah, a navrhol aj schody po jeho obvode. Vychádzal pri tom z dobových fotografií.
Nitra ho inšpirovala
Marián Žilík sa nezmazateľne zapísal do histórie Nitry, jeho diela pozná každý – aj keď možno nevie, kto je ich autorom. Medzi najznámejšie určite patrí bronzový meč na pešej zóne pred Ponitrianskym múzeom. Ide o zväčšenú kópiu historického meča, ktorý sa našiel v kniežacom hrobe z 9. storočia. Žilík ho „zapichol“ do zeme ako symbol mieru.
Včera sa na ňom objavila čierna stuha s autorovou fotkou. Vedľa postupne pribúdali kahančeky a kvety na jeho pamiatku.
Na pešej zóne bude umelca pripomínať aj studňa z bronzu – tvarovaný kameň obkolesený bronzovou mrežou so symbolikou Veľkej Moravy – či žulová fontána pred bývalým Domom módy. Vytvoril tiež fontánu na mestskej tržnici.
Medzi významné a známe diela Mariána Žilíka patrí aj pamätník Milénia – Proglas, ktorý stojí pred vstupom do areálu Nitrianskeho hradu. Predstavuje text evanjelia, ktoré priniesli sv. Cyril a Metod.
„Objekty, ktoré otec v meste vytvoril, sú dôkazom, ako veľmi mal Nitru rád. Tá mu naopak dala nejednu inšpiráciu v mnohých jeho maľbách či fotografiách. Nesmierne si v jeho dielach cením aj snahu poukázať na históriu a identitu nášho mesta,“ povedal umelcov syn Adam Žilík. Dodal, že otec aj vynikajúco maľoval.
Pôsobil aj ako pedagóg
Marián Žilík vyštudoval fotografiu na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, v rokoch 1970 – 1976 pokračoval na oddelení krajinárskeho a figurálneho maliarstva na VŠVU v ateliéri profesora Jána Želibského.
Pôsobil aj ako pedagóg na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF v Nitre, kde viedol odbor fotografia.
Žilík je držiteľom Ceny Martina Benku (1976) a Ceny Dušana Jurkoviča (1996). V roku 2009 získal Cenu za architektúru CE ZA AR za Kríž, kamenný reliéf, ktorý je inštalovaný v Pastoračnom centre Univerzity Konštantína Filozofa.
Chystajú monografiu
Presne o rok, kedy mal umelec osláviť okrúhle jubileum, sa bude v Nitrianskej galérii konať výstava jeho diel s názvom Všetko je inak. Historička umenia Marta Hučková k nej v októbri napísala posudok.
Okrem iného v ňom píše, že Mariánovi Žilíkovi nebola zatiaľ vydaná žiadna monografia väčšieho rozsahu: „Na zmapovanie jeho doterajšej tvorby od ukončenia VŠVU do súčasnosti sa podujala odborníčka na slovo vzatá Dr. Eva Kapsová, ktorá je zárukou kvalitného, odborného textu pripravovanej monografickej práce.“
Žiaľ, umelec sa už tohto diela nedožil. Dnes sa s ním blízki a známi naposledy rozlúčili na Párovskom cintoríne.