NITRA. Druhým hosťom v cykle besied 4-3-2-1 v Nitrianskej galérii bol Juraj Šebesta, predstavil ho moderátor Dado Nagy. Spisovateľ, prekladateľ, teatrológ a riaditeľ mestskej knižnice v Bratislave píše knihy, venuje sa divadelnej a kultúrnej publicistike a prekladá hry z angličtiny. Návštevníkom besedy čítal zo svojho románu Keď sa pes smeje, ktorý získal viaceré ocenenia - Cenu Stana Radiča – Objav roka, cenu na festivale humoru a satiry Kremnické gagy, dostal aj titul Najlepšia kniha pre deti a mládež na Bibiane a bol tiež finalistom súťaže Anasoft litera.
Juraj Šebesta napísal aj knihu Venussha (Ťažký týždeň), zbierku poviedok Triezvenie, ktorá nedávno vyšla v reedícii a najnovšie mu vyšla zbierka bájok. Momentálne píše nový román, ktorý má byť celkom iný ako to, čo doteraz vytvoril.
Jeden rok pubertiaka
Ako sme spomínali, Juraj Šebesta sa venuje aj americkému divadlu a prekladom hier. Aktuálne však na to nemá veľa času, čo ho trochu mrzí. „Vyrastal som na výbornom festivale Divadelná Nitra, do tohto mesta som chodil už od študentských čias, ale na posledné ročníky festivalu sa mi už nedarilo prísť,“ hovorí Juraj Šebesta.
„Občas ešte prekladám hry anglofónnych autorov, ale v Nitre sa môj preklad v divadle ešte nehral, najbližšie v Bratislave. A čo ma ešte spája s Nitrou, je to, že na UKF mi vyšla publikácia o divadelnom preklade a mám tu spolužiaka zo spišákovského klanu - Michala.“
Cenami ovenčená kniha Keď sa pes smeje je románom z prostredia česko-slovenskej rodiny, v ktorej sa miešajú jazyky a nárečia. Obsahuje autobiografické črty, ale veľa vecí je v ňom vymyslených. Kniha je napísaná z pohľadu pubertiaka, zachytáva jeden rok medzi jeho 15. a 16. rokom.
Tínedžer – rozprávač vtipnými opismi reflektuje svojho otca, mamu, ľudí okolo seba, situácie, ktoré zažíva, medzi nimi aj prvé ľúbostné skúsenosti. Kniha je tiež o kríze jeho otca v manželskom vzťahu, jeho nevere, v istej chvíli otec rodinu opúšťa a chlapec sa ju neskôr snaží nejako dať dohromady. Jednou z „ústredných postáv“ knihy je aj rodinný pes Žofka, ktorý mu v tom zaujímavým spôsobom pomôže.
Spisovateľ rozmýšľal nad tým, ako počas písania, keď človek potrebuje byť aj sám, do toho zatiahnuť svoje deti. Vo veku 13-15 rokov sa rodičom začínajú vzďaľovať a je už ťažšie udržať s nimi ozajstný kontakt. Preto sa obrátil na svojho syna, aby mu pomohol so slangom v knihe. Ten súhlasil, dokonca mu vypracoval celý zoznam výrazov, ktorý používa mladá generácia.
Kniha s dcérou je komiksová
V spolupráci s dcérou Juraj Šebesta napísal druhú knihu - príbeh Venussha: Ťažký týždeň, v ktorej je klasický text doplnený komiksovými políčkami.
„Chcel som, aby táto knižka bola iná ako tá prvá, aj keď je jej voľným pokračovaním. Hlavná hrdinka je mladšia, dej sa odohráva počas jedného týždňa a v knihe som použil dcérine reálne texty a slohy, ktoré napísala ako 10 - 11-ročná. Svoje veci uverejňovala v rôznych školských časopisoch a neskôr – ako 15-ročná – dokonca vydala svoju knihu. Samý sex a drogy.“
Ako Šebesta povedal, zamýšľa napísať aj tretiu časť, v ktorej by hlavných hrdinov dal dohromady, ale kniha by nebola len o nich. Napísal by ju v prvej osobe z pohľadu staršieho človeka, ktorý spomína na svoje detstvo a mladosť v časoch socializmu. Aj v tomto príbehu – rovnako ako v oboch predchádzajúcich – zohrá dôležitú úlohu pes.