Asi všetci poznáme starý známy scenár – vyhliadneme si výbornú a dobre platenú ponuku práce, naozaj chceme miesto získať, vyhovujeme požiadavkám zamestnávateľa a napriek tomu prácu nedostaneme. Prečo?
Možno robíme na pohovore chyby, ktoré si ani neuvedomujeme. Spýtali sme sa na zopár základných rád pre úspešnosť kandidáta konateľa personálnej agentúry P.A.MAMUT Bc. Miloša Kovára.
1. Buďte pripravení – častou chybou uchádzačov je, že rozosielajú bez rozmyslu svoje reakcie na pracovné ponuky a na pohovore nevedia o akú pozíciu sa uchádzajú, čo zamestnávateľ požaduje, ani na čo sa firma zameriava. Pred pohovorom si naštudujte aspoň týchto pár informácií.
2. Dochvíľnosť – meškanie na pohovor bez ospravedlnenia za vás dobrý dojem neurobí, skôr naopak. Dochvíľnosť je jedna z najzákladnejších vecí, ktoré zamestnávateľ od zamestnanca vyžaduje.
3. Komunikácia – nemlčte počas celého pohovoru, avšak neskáčte pohovorujúcemu do reči a majte pripravených aspoň zopár otázok, ktoré vás zaujímajú, dostanete na ne určite priestor. Prejavíte tak skutočný záujem o pozíciu a personalista nemá pocit, že ste na pohovore z donútenia. Taktiež je dôležitý prvý dojem – pevné podanie ruky, očný kontakt a úsmev sú tri maličkosti, ktoré dobrý dojem určite vytvoria. Nič však netreba preháňať, rovnako ako prehnané sebavedomie, neukáže dobre ani keď je uchádzač zakríknutý, mĺkvy a odpovedá jednoslovne.
4. Chuť pracovať – zväčša sa kandidáta na konkrétnu pozíciu personalisti pýtajú, prečo by mali uprednostniť práve jeho. Obligátna otázka, ktorá zaznie takmer na každom pohovore. Odpovede na ňu sa rôznia, je na mieste spomenúť skúsenosti z predchádzajúcich zamestnaní, zručnosti, ktoré ovládate, aj dôvod, prečo ste si vybrali práve tú konkrétnu firmu, v ktorej na pohovore ste.
5. Životopis – dajte si pozor na gramatické chyby, alebo nezrovnalosti v dátumoch. Aj keď ste životopis posielali mailom, vždy majte pri sebe pripravený ďalší. Neudávajte v životopise nepravdivé informácie, najmä nie o svojich zručnostiach, zamestnávateľ si vás môže z čohokoľvek na pohovore preskúšať.
Všeobecne platí, že stredná cesta je aj zlatá cesta a nič netreba preháňať, ani byť príliš skromný.

Autor: Lucia Sasková, zdroj: Bc. Miloš Kovár, P.A. MAMUT, s.r.o.