Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Nitra má staronového župana, zvíťazil Belica (minúta po minúte)

V prospech Belicu zavážilo podľa Grešša strašenie voličov, že vyhrá extrémizmus.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minúta po minúte z Nitry (voľby do VÚC 2017)

3:27 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

3:26 Milan Belica zvíťazil podľa konečných neoficiálnych výsledkov so ziskom 34,1 percenta hlasov. Ján Greššo skončil na druhom mieste so ziskom 17,2 percenta hlasov. Štatistický úrad informuje, že v Nitrianskom kraji sa volieb zúčastnilo 26,83 percenta voličov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prvý rozhovor s Belicom. Tvrdí, že vyhral, lebo sa nehnal za vyššími funkciami Čítajte 

2:17 Belica sa teší z víťazstva, aj po šestnástich rokoch zostáva naďalej predsedom NSK. Za svojím opätovným víťazstvom vidí Belica to, že sa svojej práci venuje naplno a nezastáva iné funkcie.

"Keď som bol zvolený za župana, tak som s plným nasadením, soboty, nedele, robil župana a neviazal som sa na iné funkcie. Každý si myslí, že župan môže robiť aj šesť funkcií, no nie je to pravda. Myslím, že aj to rozhodlo," povedal Belica, ktorý sa poďakoval za podporu svojim voličom, volebnému štábu a Smeru. Rozhovor s Belicom si prečítajte TU.

2:16 "Velké sklamanie," komentoval výsledky Peter Oremus. "Čakal som, že budeme na druhom mieste, bohužiaľ ľudia si zvolili istoty a nie nezávislosť," doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

2:13 Ján Greššo vyjadril sklamanie, že neprišlo k celkovej zmene. "V prospech Belicu zavážilo strašenie voličov, že vyhrá extrémizmus," konštatoval Greššo.

2:04 Staronovým županom Nitrianskeho kraja bude Milan Belica. Ján Greššo je podľa predbežných výsledkov druhý. Greššov syn Ján mladší bol úspešnejší, zvolili ho za župného poslanca.

1:21 V Nitrianskom kraji chýba do úplných výsledkov menej ako desať percent. Belica výrazne vedie. Greššo je druhý.

0:57 V Nitre zrátali 82 percent hlasov. Podľa Milana Belicu je to ale stále málo a k predbežným výsledkom sa odmieta vyjadriť, informoval náš reportér Tomáš Holúbek.

0:49 Oremus mal podľa jedného z členov jeho volebného tímu poraziť v počte hlasov primátora Nitry Jozefa Dvonča, informoval náš reportér Ladislav Odráška. Rozhovor s Petrom Oremusom si prečítajte TU.

SkryťVypnúť reklamu

0:23 V Nitre sčítali polovicu hlasov. Belica vedie s vyše tretinou všetkých zrátaných hlasov. Post župana obháji.

0:09 Greššo sa z predbežných výsledkov teší. Po sčítaní vyše tretiny hlasov má takmer osemnásť percent a celkovo je druhý. Nad kotlebovcom Uhríkom vedie o takmer tri percentá.

23:57 Belica prišiel pred novinárov. "Ešte je pred nami veľa čísel, treba to brať s pokorou," komentoval predbežné výsledky.

Volebný deň strávil doma prácou v záhrade, informoval náš reportér Tomáš Holúbek.

23:54 "V Starom meste vedieš," oznámil s radosťou Jánovi Greššovi šéf jeho predvolebnej kampane Juraj Bubák. Zistil to z predbežných informácií z volebných okrskov v Nitre. "No v Zlatých Moravciach tuho prehrávame," poznamenal Greššo.

23:43 Kandidát ĽSNS na nitrianskeho župana Milan Uhrík je po sčítaní pätiny hlasov štvrtý. Belica priebežne vedie s vyše tretinou sčítaných hlasov. Ján Greššo za ním zaostáva o takmer dvadsať percent.

23:30 Medzi novinárov sa v Belicovej centrále odvážil prvý člen Smeru a kandidát na poslanca Nitrianskeho kraja Marek Illéš.

Novinárov ponúkol alkoholom. "Možno budeme musieť ísť do Ivánky," odmietla jedna z televíznych reportérok. "Narážala na centrálu nitrianskych kotlebovcov, kde by sa mal nachádzať aj predseda ĽSNS Marian Kotleba," infomovala náš reportér Tomáš Holúbek.

"Atmosféra je taká ako u vás novinárov, čakáme," povedal o dianí v centrále Illéš.

23:20 Štatistický úrad zverejňuje prvé výsledky.

23:09 Nezávislý kandidát na župana Peter Oremus oslavuje. Zvíťazil v obvode Na Hôrke, informuje náš reportér Ladislav Odráška. Oremus si pre svoju centrálu zvolil luxusnú reštauráciu Castellum priamo pod Nitrianskym hradom.

22:48 Do Belicovej centrály dorazil krátko po desiatej aj krajský šéf Smeru Tibor Glenda. „Pozdravil novinárov a stratil sa v uzavretej časti reštaurácie,“ informuje náš reportér Tomáš Holúbek.

Novinárov súčasný župan zrejme zaujíma najviac, do jeho centrály ich dorazilo už vyše pätnásť. Členovia Smeru ich k sebe stále nepustili. „Tlačíme sa v malej miestnosti a ďalší stále prichádzajú,“ opisuje dianie Holúbek.

22:45 Kandidát na župana Ján Greššo si pre sledovanie volieb so svojim štábom zvolil kaviareň na Svätoplukovom námestí. „Greššo je trochu prechladnutý, no na nálade mu to neuberá,“ píše z Nitry naša reportérka Jana Černáková.

22:33 Volebné komisie v ôsmich volebných obvodoch kraja potvrdili pokojný priebeh.

Obvodná komisia v Topoľčanoch musela riešiť jediný podnet, ktorý prišiel z okrskovej komisie v obci Koniarovce.

Zástupca jednej z politických strán sa dožadoval možnosti odfotiť si volebnú zápisnicu.

"Tento podnet sme riešil s krajskou volebnou komisiou, ktorá na základe rozhodnutia štátnej komisie distribuovala do všetkých okrskov usmernenie, aby členom volebných komisií bolo umožnené vytvárať fotokópie volebných zápisníc," povedala pre TASR zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Topoľčanoch Eva Ďurišová.

22:25 Členovia okrskových komisií v Nitre hlásia až dvojnásobne vyššiu účasť oproti minulým voľbám do VÚC. V roku 2013 účasť v Nitre dosahovala len niečo málo cez pätnásť percent oprávnených voličov.

22:10 Koaličný kandidát a súčasný župan Milan Belica ešte do svojho volebného štábu nedorazil. „Politici sú od zástupcov médií oddelení,“ napísal z Nitry náš reportér Tomáš Holúbek.

„Čašník poprosil dvoch novinárov, aby odišli z miestnosti, kde sedia vplyvní členovia strany Smer ako primátor Jozef Dvonč či viceprimátor Martin Nemky,“ doplnil.

22:00 Volebné miestnosti v Nitrianskom kraji zatvorili.

21:11 Štatistický úrad SR oznamuje, že vzhľadom na rozhodnutie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o predĺžení hlasovania vo viacerých okrskoch budú priebežné výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov zverejňované po 23.15 h.

21:07 Kandidát na poslanca Juraj Ivanička uverejnil na svojom facebooku doterajšiu približnú účasť v niektorých okrskoch NSK.

20:51 Volebná účasť v Nitrianskom kraji je zatiaľ rôzna. V niektorých obvodoch bude zrejme vyššia ako v predchádzajúcich voľbách do vyšších územných celkov v roku 2013, v iných zas ľudia veľký záujem o voľby nejavia.

Vyššia volebná účasť je momentálne v obvode Nitra. V niektorých okrskoch presiahla 20 percent už popoludní. Predseda obvodnej volebnej komisie Rudolf Hlavačka odhadol, že do konca hlasovania by sa mohla vyšplhať do 25 percent.

19:38 V čilejkárskej obci Podlužany v okrese Levice, ktorá má 650 oprávnených voličov, aktuálne odvolilo približne 25 percent z nich.

Pre čilejkársku obec je známe, že sa tu udržiava tradícia Tekovského regiónu. Tá sa prezentuje najmä nosením tradičných krojov aj v bežnom živote.

"Zatiaľ však nikto v kroji voliť neprišiel, aj keď to bolo zvykom. Možno sem takto oblečený ešte niekto príde," povedal predseda okrskovej Tomáš Mikuška komisie v Podlužanoch.

18:33 V Žihárci v okrese Šaľa už volebná účasť prekročila 30 percent.

18:32 Voľby v okrese Zlaté Moravce prebiehajú pokojne a bez incidentov. Podľa vyjadrení obvodnej komisie je však účasť voličov stále pomerne nízka.

Predpoklady, že popoludní budú ľudia prichádzať k volebným urnám v hojnejšom počte, sa zatiaľ nenaplnili. Nízky záujem o voľby do orgánov Nitrianskeho samosprávneho kraja je aj v Zlatne, ktoré je najmenšou obcou v Zlatomoravskom okrese.

Z viac ako 220 obyvateľov dediny dnes môže voliť necelých dvesto oprávnených voličov. O volebný akt však zatiaľ veľký záujem neprejavili. Informovala o tom agentúra TASR.

18:30 V Nitrianskom obvode je najmladším kandidátom 22-ročný študent z Jelenca, najstarším 72-ročný dôchodca z Nitry. Sedem z kandidátov je v dôchodkovom veku.

18:27 Voľby v okrese Topoľčany prebiehajú bez väčších problémov. Ako nás informovala zapisovateľka obvodnej volebnej komisie Eva Ďurišová, doteraz nebol nahlásený žiadny väčší problém či podnet.

Okrskové volebné komisie sa už pomaly pripravujú na začiatok sčítania hlasov a obvodná volebná komisia odpovedala na niekoľko bežných dotazov ohľadom administratívnej stránky volieb.

Záujem ľudí bol dnes aj o prenosnú volebnú urnu, prakticky ako pri každých iných voľbách.

18:22 Slabá účasť je v obci Močenok (okres Šaľa). Ako nám potvrdila členka volebnej komisie Monika Ternerová, voliť prišlo doteraz približne 15% občanov.

„Všetko prebieha v poriadku, bez výtržností. Očakávame, že ľudia by mohli prísť ešte večer,“ povedala. S volebnou urnou boli aj v troch domoch dôchodcov, kde možnosť voliť využilo desať občanov s trvalým pobytom v Močenku.

18:14 V Hornej Kráľovej boli členovia volebnej komisie s urnou u deviatich voličov. Najstarší z nich, 89-ročný Gejza Vörös je po siedmich porážkach, napriek tomu si občiansku povinnosť nenechal ujsť.

17:50 Priebeh volieb do vyšších územných celkov v obvode Šaľa je zatiaľ pokojný. Obvodná volebná komisia podľa slov zapisovateľky Evy Gyurovszkej nemusela riešiť žiadne podnety.

Podľa členov okrskových komisií je však volebná účasť nízka, pohybuje sa zhruba na úrovni volieb pred štyrmi rokmi. Výraznejší záujem neočakávajú ani vo večerných hodinách. Informovala o tom agentúra TASR.

17:40 Zapisovateľka obvodnej komisie Nitra Mária Kopčeková potvrdila pre TASR bezproblémový priebeh volieb v obvode Nitra.

Členovia obvodnej komisie počas svojho výjazdu kontrolovali priebeh volieb v obciach Výčapy Opatovce a Jelšovce.

Vo Výčapoch bolo všetko v poriadku, v Jelšovciach zistili dve drobnosti. Nebola prelepená urna s nepoužitými volebnými lístkami a zaznamenali tiež upravované plagáty kandidátov v blízkosti volebnej miestnosti. Tieto drobnosti boli na mieste okamžite odstránené.

17:35 Volebná účasť vo volebnom obvode Nitra popoludní výrazne stúpla. Podľa predsedu obvodnej volebnej komisie Rudolfa Hlavačku zrejme dosiahne vyššie percento ako v minulých regionálnych voľbách v roku 2013.

"Máme veľké okrsky, kde sa účasť pohybuje nad 20 percent a bude oveľa vyššia ako v posledných voľbách. Veľké dediny ako Veľké Zálužie s vyše 4 000 obyvateľmi má zatiaľ už okolo 25 percentnú účasť," povedal Hlavačka pre agentúru SITA.

17:25 Nevidiaci Ľudovít Nagy žije na levickom sídlisku. Do volebnej miestnosti by podľa jeho slov ale úplne netrafil. Vodiaci psík Cézar pozná len časť cesty k 6. základnej škole, kde je jeho volebný okrsok. Pravidelne po nej chodia do susednej "päťky" na partie so šachistami.

17:10 Pani Lujza Szalayová prišla voliť v Žihárci. Má 96 rokov a patrí k najstarším mobilným voličom.

16:50 Iba 21 z 81 záujemcov o poslanecké kreslo v Nitrianskom obvode sú nezávislí. Ostatných do súboja vysielajú politické strany.

16:40 Krátko pred výkopom piatoligového stretnutia Jacovce - Krušovce (5:0) v Topoľčianskom okrese bola účasť na župných voľbách v Jacovciach minimálna.

K urnám totiž zavítalo približne len deväť percent oprávnených voličov.

Volebná komisia prípadných voličov stíhala vybavovať priebežne, záujem o voľby je podľa nich jeden z najslabších v histórii.

16:30 Dnešné župné voľby sú možnosťou využitia volebného práva aj pre tých, ktorí čerstvo dovŕšili 18 rokov. Prvovoličov bolo niekoľko aj v obci Nový Tekov v Levickom okrese.

Zhodli sa, že voľby do VÚC nie sú veľmi atraktívne, málo sa o nich hovorí alebo ľudia často nevedia napríklad ani to, aké sú úlohy a povinnosti župana v danom kraji.

Terézia Želiarová, ktorá svoje volebné právo uplatnila prvýkrát, si myslí, že všetky voľby v krajine sú dôležité.

Podľa jej slov by mal voliť každý, komu sa v spoločnosti niečo nepáči a chcel by vidieť v krajine zmenu. O voľbách sa maturantka rozprávala najmä s rodičmi, v škole na to priestor nie je.

Do poslednej chvíle jej nebolo jasné, koho bude voliť, ale bola si istá, že nevoliť by bola tá horšia alternatíva.

15:56 Sídlisko Rybníky je najväčším v Leviciach, preto by do volebných okrskov malo smerovať najviac ľudí. Niektoré ale zatiaľ hlásia slabú účasť.

V okolí 5. základnej školy, kde sú viaceré volebné miestnosti, bol okolo pol druhej minimálny pohyb. Inak tomu nebolo ani v príslušných okrskoch.

„Do volebného zoznamu v našom okrsku máme zapísaných 920 voličov a do pol druhej odvolilo zhruba len 120 ľudí,“ povedala okrsková predsedníčka Helena Palaťková.

„V zozname máme zapísaných aj cudzincov, ale zatiaľ sa k volebným urnám nedostavili. Bola možnosť ísť aj s prenosnou volebnou urnou, ale žiadny volič o to neprejavil záujem. Počas dňa sme zatiaľ nezaznamenali žiadny incident," doplnila Palaťková.

15:38 V obci Nitrianske Hrnčiarovce v okrese Nitra, kde žijú aj obyvatelia maďarskej národnosti, sa volebná účasť zatiaľ pohybuje na úrovni 12 až 13 percent.

Z 1 731 zapísaných voličov doteraz odvolilo okolo 220. Ako pre agentúru SITA uviedla predsedníčka okrskovej volebnej komisie Andrea Czaková, záujmom ľudí je pozitívne prekvapená, priebežne chodia už od rána starí aj mladí, mali aj zopár prvovoličov. Účasti podľa nej zrejme nahráva aj pekné slnečné počasie.

V posledných voľbách do vyšších územných celkov dosiahla volebná účasť v Nitrianskych Hrnčiarovciach 17,3 percenta v prvom kole a 15,64 percenta v druhom kole volieb.

„Chodievam voliť pravidelne, počúvam často rádio a niečo o kandidátoch viem, tak hádam som dobre zakrúžkovala. Vyberám si podľa politickej strany a tiež podľa toho, aké majú výsledky. Neriešim, kto je akej národnosti," povedala šesťdesiatnička Hilda, ktorá sa do Nitrianskych Hrnčiaroviec prisťahovala.

15:25 V južných okresoch Nitrianskeho kraja prebiehajú voľby pokojne a bez problémov, účasť je podľa obvodných komisií dobrá.

Ako pre agentúru SITA povedala zapisovateľka obvodnej volebnej komisie v Štúrove Dominika Matušková, „o percentách zatiaľ ťažko hovoriť, ale účasť je dobrá."

Aj podľa slov predsedu obvodnej volebnej komisie v Komárne Róberta Hodošiho je priebeh volieb bezproblémový, ľudia chodia priebežne už rána, rady sa netvoria.

15:15 Do jednej z volebných miestností na Čermáni v budove ZŠ Cabajská prišla popoludní babička na invalidnom vozíku. Komisii povedala, že nevie čítať ani písať.

„Nemusíte nič písať, stačí len krúžkovať," odvetila jej členka komisie. Pani však mala problém po predložení občianskeho preukazu podpísať sa do zoznamu voličov.

"Podpíš ma ty," vyzvala babička ženu, ktorá ju doprevádzala. Komisia ale dvojicu upozornila, že žena môže mať pomocníka, no podpísať sa musí sama.

„Veď jej tam len položte ruku a nech tam niečo napíše, hocičo," inštruovala členka komisie voličky.

15:00 Vo volebnej miestnosti na Základnej škole Krčméryho v Nitre sa stal incident. Voliť tu chcel muž, ktorý má ako trvalé bydlisko zapísanú Nitru, oficiálne je bezdomovec.

Snažili sa mu vysvetliť, že má voliť v Domine, no nechcel to akceptovať. Podľa nášho zdroja trval na tom, že vždy predtým volil na ZŠ Krčméryho. Po hádke vraj muž odišiel s vyhlásením, že na komisiu podá trestné oznámenie.

14:55 Volebná účasť v Topoľčanoch je podľa odhadov pod dvadsiatimi percentami. Ako uviedol predseda okrskovej volebnej komisie č. 12 Štefan Köveždy, najviac ľudí prišlo voliť v dopoludňajších hodinách. Účasť by podľa neho mohla ešte stúpnuť podvečer.

14:25 Voliť v Žihárci v okrese Šaľa bolo zatiaľ približne 250 ľudí z celkového počtu 1 600. Zhruba štvrtinu tvorili mladí ľudia, boli medzi nimi aj prvovoliči.

13:50 V národnostne zmiešanej obci Jelenec v okrese Nitra s viac ako dvetisíc obyvateľmi prebiehajú voľby do samosprávnych krajov bez problémov. Ako informovala TASR, záujem o ne však ľudia zatiaľ veľmi neprejavujú.

Do volebnej miestnosti v časti obce, kde žijú prevažne voliči maďarskej národnosti, prichádzali ľudia sporadicky.

„U nás je zatiaľ účasť podobná tej v minulých voľbách. Ale ešte uvidíme, ako to bude poobede a večer, uviedla zapisovateľka okrskovej volebnej komisie v Jelenci Mária Molnárová.

Pokojný priebeh majú voľby aj v okrsku v dolnej časti obce, v ktorej je menší počet zapísaných oprávnených voličov, prevažne slovenskej národnosti.

"Máme ich síce menej, ale chodia. Uvidíme, ako to bude vyzerať večer," povedala Daniela Penzešová z volebnej okrskovej komisie.

13:34 Do volebnej miestnosti na Potravinárskej ulici v Nitre prišla voliť aj rodina Zbraneková. Všetci traja členovia sú nevidiaci, k volebnej urne prišli spolu so svojím asistentom.

„Pripravili sme sa dopredu, aby sme nezdržiavali. Preštudovali sme si zoznamy kandidátov, s manželkou sme si urobili ťaháky v Braillovom písme a za plentou sme už len nadiktovali asistentovi čísla a mená kandidátov, ktorých má krúžkovať,“ skonštatoval Josef Zbranek, člen Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

„Syn využíva modernú techniku, k dispozícii má smartfón s aplikáciou, ktorá mu nahlas prečíta písaný text,“ opísal Zbranek.

13:28 Kandidát na župana Ján Greššo odovzdal svoj hlas v Nitre. Rozhovor s ním si prečítajte TU.

13:15 Právo voliť vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov majú aj obvinení alebo odsúdení.

Musia však patriť do volebného okrsku, na území ktorého je obvinený vo výkone väzby alebo odsúdený vo výkone trestu odňatia slobody.

V prípade odsúdených, ktorí sú v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach v okrese Levice, v časti Veľký Dvor, by museli myť trvalý pobyt a byť zapísaní do zoznamu voličov v okrsku číslo 2. Spadá sem ústav a aj mestská časť Veľký Dvor.

„Nebudeme mať žiadneho voliča, ktorý má trvalý pobyt v tomto obvode,“ informovala Marianna Dobrovická z oddelenia organizačno-správneho a sociálnych vecí MsÚ Želiezovce.

13:00 V okresoch Komárno, Levice, Nové Zámky a Štúrovo sú voľby zatiaľ bezproblémové. TASR o tom informovali zapisovatelia obvodných volebných komisií Komárno, Levice, Nové Zámky, Štúrovo.

Obyvateľov okresu Levice bude v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) zastupovať deväť poslancov, vo voľbách si môžu vybrať spomedzi 46 kandidátov.

V Komárňanskom okrese ľudia volia osem poslancov spomedzi 35 kandidátov. Novozámocký okres bude na krajskej úrovni zastupovať osem poslancov, pričom voliči majú na výber zo 40 kandidátov.

Z volebného obvodu Štúrovo budú v NSK traja poslanci, obyvatelia tohto regiónu si môžu vybrať spomedzi deviatich kandidátov.

12:34 Svoje volebné právo využil aj primátor Šale Jozef Belický. Svoj hlas odovzdal vo volebnej miestnosti na Základnej škole Hollého vo Veči.

12:22 Až šesť z ôsmich kandidátov na župana sa „poistilo“ a kandiduje súčasne aj za poslanca. Hlavne u tých nevýraznejších sa predpokladá, že to bol kalkul – kandidatúra na župana ich v kampani zviditeľnila, dostali priestor v médiách.

12:00 Po dnešných voľbách môžeme mať župana, ktorý bude mať v čase zvolenia 66 rokov, ale aj takého, ktorý bude mať len 32 rokov.

11:52 Voliť už bol aj župan Milan Belica s manželkou. Županom je od vzniku vyšších územných celkov.

11:35 Voľby nevynechali ani nevidiaci. Jozef Tarina so svojou manželkou Hanou prišli odovzdať svoj hlas do volebnej miestnosti v Solčanoch.

Jozef Tarina prišiel postupne o zrak v 25 rokoch a jeho manželka je slabozraká, no hlasovanie spoločne zvládli. „Mala som pri sebe aj lupu, no písmená boli dostatočne veľké, takže som ju ani nemusela použiť,“ prezradila pani Tarinová.

https://mytopolcany.sme.sk/c/20687958/k-volebnym-urnam-prisli-aj-nevidiaci.html

11:22 Voľby pritiahli k volebným urnám klientov Zariadenia pre seniorov Zobor v Nitre. Členovia okrskovej volebnej komisie prišli do zariadenia s prenosnou urnou o desiatej hodine.

Seniori, ktorí patria v Nitre už tradične k najdisciplinovanejším voličom, ich už očakávali v spoločenskej miestnosti. Zariadenie má kapacitu 150 klientov, nie všetci tu však majú trvalý pobyt.

Klienti s trvalým pobytom volili všetci. Tí, čo voliť nemohli, boli sklamaní. Informovala o tom agentúra TASR.

11:00 V Nových Zámkoch už odvolil aj primátor Otokar Klein.

10:47 V nitrianskej fakultnej nemocnici dnes nevolí žiadny hospitalizovaný pacient. Potvrdila nám to hovorkyňa Tatiana Timková. Pacienti by mohli voliť do prenosnej volebnej schránky len v prípade, že majú trvalé bydlisko vo volebnom okrsku, v ktorom sa nachádza nemocnica.

10:22 V Hornej Kráľovej v okrese Šaľa doteraz odvolilo iba 55 z celkového počtu 1 558 voličov. Okrem dvoch mladých volili v tejto obci zatiaľ iba dôchodcovia.

10:15 Nitru a okolité dediny zaplavili nálepky kotlebovcov. Prelepili nimi tváre viacerých kandidátov z rôznych politických strán, čím poškodili cudzie propagačné materiály. Viacerí poškodení uvažujú nad právnymi krokmi. Náčelník mestskej polície Erik Duchoň nám povedal, že žiadnu oficiálnu sťažnosť zatiaľ neevidujú.

10:10 Voľby v okrese Topoľčany zatiaľ prebiehajú bez najmenších problémov. "Zatiaľ nám neboli hlásené žiadne problémy ani sťažnosti," informovala nás predsedníčka obvodnej volebnej komisie Martina Bagová-Miháliková.

9:50 Vo volebnej miestnosti na Párovciach sa stretli aj so zaujímavou otázkou. Volič chcel vedieť, či môže voliť aj občan zbavený svojprávnosti. Členka komisie Gabriela Ballayová povedala, že môže - ale len v prípade, ak vlastní občiansky preukaz.

9:45 Členovia obvodnej volebnej komisie v obvode číslo 2 - Levice informovali, že sa kandidatúry vzdal kandidát číslo 33 - Miroslav Pavlovič, vedúci posunu z Hronských Kľačian, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko.

9:35 Vo volebnej miestnosti číslo 14 na Párovciach v Nitre je nával voličov. Členovia komisie so smiechom poznamenali, že si nemajú ani kedy uvariť kávu... Predsedníčka Silvia Dovičovičová informovala, že doteraz odvolilo už 73 ľudí, ide hlavne o strednú a staršiu generáciu. Viacerí sa pýtajú, koľko poslancov môžu voliť.

9:27 Polícia sa na základe rozkazu prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara zameriava na odhaľovanie a vyšetrenie prípadnej volebnej korupcie. Vyhodnocuje aj všetky zverejnené informácie v médiách prípadne v internetovom prostredí. Na sociálnej sieti zverejnila výzvu, aby občania nahlásili informácie o volebnej korupcii na linku 158.

9:23 Otázky ľudí ohľadom prebiehajúcich krajských volieb zodpovie infolinka ministerstva vnútra aj Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Celý volebný deň môžu volať na čísla 02/48592312,
02/48592313, 02/48592020 a 02/48592021. TASR to potvrdila zapisovateľka štátnej volebnej komisie Eva Chmelová. Linky sú určené pre voličov, využiť ich môžu, ak si nevedia rady alebo ak chcú nahlásiť podnet.

9:13 Županom chce byť v NSK osem ľudí, sedem mužov a jedna žena. Iba dvaja z nich sú nezávislí, ostatní idú s podporou strán alebo koalícií.

8:49 Voľby sú v plnom prúde aj v dvoch volebných miestnostiach na Párovciach v Nitre. Predseda volebnej komisie v miestnosti číslo 13 Stanislav Civáň povedal, že je prekvapený účasťou. Ľudia chodia v pravidelných intervaloch, prví prišli okolo 7.30 hodiny. Väčšinou ide o starších voličov.

8:45 Z pôvodne zaregistrovaných kandidátov na poslancov dvoch odvolala v požadovanom termíne politická strana. V oboch prípadoch ide o Kotlebu – ĽSNS. Kotlebovci stiahli kandidátov v levickom a nitrianskom obvode.

8:25 Utečenci z Iraku, ktorí bývajú v Nitre a v okolí, sa môžu zúčastniť na dnešných voľbách, pretože majú azylové povolenie aj miesto trvalého bydliska. Veľký záujem však podľa agentúry SITA o voľby nejavia, v miestnej politike sa ešte neorientujú.

8:15 Už pred siedmou hodinou čakali prví voliči pred Základnou školou kráľa Svätopluka v Nitre. Informuje o tom agentúra TASR.

8:10 Dnes to bude dlhý deň, konštatujú členovia volebnej komisie v Dvoranoch nad Nitrou, okres Topoľčany. Volebná miestnosť zatiaľ zíva prázdnotou, voliť prišlo iba málo ľudí.

8:00 Najviac záujemcov o kreslo poslanca je v obvode Nitra. Tu sa do volieb prihlásilo až 81 ľudí. Najmenej, len deväť kandidátov, má obvod Štúrovo.

7:35 Nitrianska župa má 54 poslancov. Najviac si ich zvolíme v obvode Nitra, až 13. Naopak, iba po troch poslancoch majú v krajskom parlamente obvody Zlaté Moravce a Štúrovo.

7:27 Voľby sa pomaly rozbiehajú aj na najväčšom nitrianskom sídlisku Klokočina. K urnám prichádzajú väčšinou ľudia v strednom veku.

7:15 Poslancov si dnes od siedmej do desiatej večer volíme v ôsmich obvodoch Nitrianskeho kraja. Sú nimi obvody Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Levice, Štúrovo, Šaľa, Komárno.

7:00 Volebné miestnosti v Nitrianskom kraji sú otvorené.

20:00 V Nitrianskom samosprávnom kraji otvoria volebné miestnosti v sobotu o 7:00, sledujte priebežné dianie spolu s nami.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 645
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 108
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 734
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 085
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 942
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 4 050
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 3 107
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 463

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
 2. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
 3. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 4. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 5. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 6. Anna Miľanová: V zálive...
 7. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 192
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 695
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 275
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 24 781
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 21 979
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 11 981
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 234
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 010
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Basketbalové žiačky BKM Junior UKF Nitra U14 získal striebro na M-SR.

V Nitre sa od piatka do nedele konali majstrovstvá Slovenska v basketbale dievčat do 14 rokov.


1 h
Ilustračné foto.

Súťaž old boys pokračovala 17. kolom.


2 h
ViOn saltami Mondeka skočil po miestenke do novej sezóny Fortuna ligy.

Akoby sme boli majstri, jasal Mondek.


1 h
Futbalisti Krušoviec (v červenom) ukončili čakanie na domáce víťazstvo.

6. LIGA STRED: Klasov nastúpil v zdecimovanej zostave.


(RED) 5 h

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
 2. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
 3. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 4. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 5. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 6. Anna Miľanová: V zálive...
 7. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 192
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 695
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 275
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 24 781
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 21 979
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 11 981
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 234
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 010
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu