NITRA. Po mesiacoch výpadkov by mala mestská autobusová doprava v Nitre opäť jazdiť podľa platného cestovného poriadku. Dopravca sa zaviazal, že sa tak stane od pondelka 6. novembra.
Autobusy mali nepravidelné výpadky od mája, dôvodom je nedostatok vodičov. Ešte na piatok bolo avizovaných 45 nevypravených spojov, na tento víkend ani jeden.
„Všetky služby sú obsadené, nie je plánované žiadne vynechávanie spojov,“ napísal v piatok večer dopravca.
Pôvodne chceli škrtať
Pôvodne sa pre nedostatok vodičov mali škrtať spoje na linkách 24, 32 a 33 – autobusy mali v špičke jazdiť nie každých 10, ale každých 15 minút.
Dopravca však nakoniec vyhlásil, že bude dodržiavať pôvodný cestovný poriadok. Desať vodičov si na tri mesiace požičia od nemenovanej firmy. Jej názov generálny riaditeľ Juraj Kusy neprezradil z taktických dôvodov.
Ďalších šesť nových vodičov má nastúpiť v novembri do pracovného pomeru v Arrive Nitra. V decembri ich majú nasledovať sedemnásti, ktorí sú teraz v autoškole.
V januári si majú za volant mestských autobusov sadnúť aj devätnásti Ukrajinci, ktorým už vybavujú potrebné povolenia.
„Sú to vodiči, ktorí premávajú v MHD v Kyjeve. Nie sú to žiadni povaľači ani asociáli, sú to inteligentní ľudia, ktorí naozaj nebudú v meste nejako škodiť,“ povedal Kusy.
Aké sú garancie?
Výpadky spojov v Nitre trvali od mája. Denne ich nejazdilo v priemere šesťdesiat, no boli dni, keď sa toto číslo vyšplhalo aj na stovku. Ich zoznam sa dopravca snažil zverejňovať na webe, no údaje sa menili na poslednú chvíľu a nie každý má prístup k internetu. A tak nahnevaní ľudia zbytočne dlho čakali na zastávkach.
Zastupiteľstvo malo začiatkom októbra schváliť dočasné úpravy v cestovnom poriadku – aby ľudia vopred vedeli, ktorý spoj pôjde a ktorý nie. Upravený grafikon mal platiť od 23. októbra. Poslanci sa však nedohodli a materiál vrátili na prepracovanie.
Ako sme už spomenuli, medzitým sa podarilo nájsť vodičov, takže cestovný poriadok sa nemení. Od 6. novembra sa má situácia vrátiť do pôvodných koľají. Poslanci sa dopravcu pýtali, aké sú záruky, že to tak skutočne bude.
„V tomto momente môžem na 99,9% prehlásiť, že od 6. novembra chceme jazdiť podľa platných cestovných poriadkov,“ reagoval Juraj Kusy, generálny riaditeľ Arrivy Nitra.
Zopakoval, že problém s nedostatkom vodičov majú aj ďalší dopravcovia na Slovensku. „Je rozrobených veľa vecí, aj zmena zákona v Národnej rade,“ naznačil.
Podľa súčasnej legislatívy si za volant autobusu môže sadnúť vodič, ktorý má 24 rokov, to by sa malo zmeniť na 21 rokov. Arriva chystá aj nové benefity pre vodičov, aby ich prilákala a stabilizovala. Od 1. septembra im zvýšila platy o 145 eur v hrubom.
Likvidačná sankcia
Pôvodne mesto navrhlo, aby bola sankcia za vynechaný spoj vinou dopravcu vo výške 1 500 eur. Táto suma by však bola podľa viacerých likvidačná.
Poslankyňa Anna Šmehilová na nej trvala. Argumentovala najmä tým, že výpadky spojov trvajú už veľmi dlho a dotkli sa občanov: „Ľudia trpeli, meškali do zamestnania, do školy, narušilo to celý chod rodiny.“
„Náš zisk nie je vyšší ako 110-120 000 eur. Dnes keď vynecháme päťdesiat spojov denne, tak prakticky zabijeme polovicu ročného zisku. Čiže tá sankcia sa mi zdá neprimeraná,“ poznamenal Kusy.
„Keby sa to zrátalo od septembra, tak ešte pár dní a už by nám začala Arriva za mestskú autobusovú dopravu platiť. Blížime sa k situácii, kedy na nej začneme zarábať,“ odľahčil Miloš Dovičovič.
Podpíšu dodatok?
„Zmluvnú pokutu treba vnímať ako nástroj, ktorý má slúžiť na vynútenie si plnenia zmluvných povinností. Základnou povinnosťou je, aby bola primeraná,“ povedal prednosta Igor Kršiak.
Poslanci nakoniec schválili sankciu tisíc eur za vynechaný spoj. Kusy nevedel povedať, či Arriva dodatok podpíše. „O tom ja nerozhodujem, som výkonný riaditeľ, nie majiteľ firmy,“ zdôvodnil.
Dodal, že minimálne mesiac trvá, kým zmluvy či dodatky prejdú všetkými štruktúrami v spoločnosti, ktoré ich schvaľujú.
Primátor Jozef Dvonč povedal, že výpadky spojov budú zrejme zohľadnené v ročnom zúčtovaní výkonov vo verejnom záujme.