NITRA. Už zhruba od pol ôsmej rána prišli prví volili do volebných miestností č. 13 a 14 vo volebnom okrsku na Párovciach v Nitre.
Voliť mohli aj občania zbavení svojprávnosti
Ako nám povedal Stanislav Civáň, predseda volebnej komisie vo volebnej miestnosti č 13, účasť bola hojná, čo ho prekvapilo. „Spočiatku chodili k urnám najmä voliči dôchodkového veku a stredná generácia, sem-tam nejakí mladí. Ľudia väčšinou vedeli, koľkých kandidátov treba zakrúžkovať, aj tí starší. Nezaznamenali sme žiadne sťažnosti,“ povedal Stanislav Civáň. Voličov postupne rovnomerne pribúdalo, začali viac chodiť aj mladší.
Vo volebnej miestnosti č. 14 mali od rána rovnako hojný počet voličov. Členovia komisie so smiechom poznamenali, že si nemajú ani kedy kávu uvariť. Predsedníčka komisie Silvia Dovičovičová povedala, že ide hlavne o strednú a staršiu generáciu. Viacerí ľudia sa pýtali, koľko poslancov môžu voliť. Členovia komisie zhodnotili ako nedostatok to, že zoznamy voličov nedostávali občania domov a mnohí, najmä starší ľudia, ich videli vo volebnej miestnosti po prvýkrát.
Členovia volebnej miestnosti č. 14 sa dopoludnia stretli aj so zaujímavou otázkou. Volič chcel vedieť, či môže voliť aj občan zbavený svojprávnosti. Členka komisie Gabriela Ballayová povedala, že podľa informácií zo školenia k župným voľbám môže - ale len v prípade, ak vlastní občiansky preukaz. Nezrovnalosti aktuálne preverujú v spolupráci s matkou.
Viac sa starať o ľudí
Vo volebnom okrsku na Párovciach volila aj 61-ročná Mária F. z Nitry. Voľby nepovažuje za formalitu. „Doposiaľ som bola tým, čo nasledovalo po voľbách, väčšinou sklamaná. Chcem, aby sa niečo zmenilo, preto som prišla k urne,“ hovorí pani Mária. „Dúfam, že po týchto voľbách sa poslanci budú viacej starať o ľudí, nielen na seba myslieť. Prioritami, ktoré podľa mňa treba v kraji riešiť, sú školstvo a zdravotníctvo.“
Medzi kandidátmi na župana mala hneď jasno, koho zvolí, medzi poslancami poznala len niekoľkých, takže potom vyberala podľa straníckej príslušnosti.
Viacej podpory športu
Župné voľby na Párovciach nevynechal ani Šimon Vician z Nitry. Pred voľbami si 18-ročný vysokoškolák na SPU pozeral volebné programy kandidátov, bližšie z nich poznal jedného-dvoch. Dlhšie sa rozhodoval aj medzi uchádzčami o post župana.
„Ja dúfam, že ľudia, ktorí sa po týchto voľbách dostanú k moci, spravia pre ľudí niečo dobré. Uvítal by som, keby kraj trochu viac podporil šport. Má na to dosah aj financie,“ povedal Šimon Vician.
Prezentovať sa ľuďom
„Máme tu príležitosť niečo zmeniť, netreba sa schovávať, ale povedať svoj názor,“ uviedol Ján Mezei na to, prečo prišiel do Párovského gymnázia voliť. „Je tu možnosť vybrať ľudí, ktorí ďalšie štyri roky budú spravovať náš kraj.“
Pri kandidátoch sa poslancov si vyberal podľa toho, koho pozná a čo má za sebou. Pri županovi nemal problém, prihliadal na skúsenosti, odborné aj morálne kvality uchádzača.
Župa sa podľa neho veľmi málo prezentuje navonok, absentuje komunikácia s ľuďmi, z ktorých väčšina ani nevie, čo kraj vlastne robí a čo oni môžu voľbami ovplyvniť. „Na to, aké množstvo peňazí župa spravuje, mala by mať 2-3 percentá na to, aby sa svojou činnosťou viac prezentovala ľuďom. Aby sa poslanci bežne stretávali s ľuďmi a diskutovali o problémoch a zlepšeniach v ich bežnom živote,“ doplnil Ján Mezei.
Volil zmenu
Martinovi Rebejovi záleží na budúcnosti a rád by privítal zmenu, preto na Párovciach išiel k urne. V prípade kandidátov na župana sledoval diskusie na internete a v televíziách, pri výbere zavážili politická kariéra, príslušnosť k strane aj osobné pocity. Rozhodoval sa medzi dvoma kandidátmi, vybral si „zmenu“.
„Stále mám pocit a zo svojho okolia to vnímam tiež, že ľudia nevedia, čo VÚC znamená, čo má na starosti. Pritom disponuje veľkými rozpočtami a rozhoduje o našom vzdelaní, kultúre... O našej prítomnosti aj budúcnosti,“ myslí si Martin Rebej.
„Pre mňa je to nepochopiteľné, že krajom ale ani ľuďom nezáleží na väčšej vzájomnej komunikácii a informovanosti. Priznám sa, že ani ja som veľa nevedel, musel som si veľa informácií dohľadávať. Väčšinou z internetu, ale mnohí starší ľudia takúto možnosť nemajú.“