NITRA. V rámci Galérie hudby vystúpi popredný orchester a svetový kontrabasista s ďalšími vynikajúcimi umelcami. Koncert bude 10. novembra o 19. h v koncertnej sále Župného domu v Nitre.
Spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina s dirigentom Lukášom Pohůnkom vystúpia Kristína Chalmovská (violončelo) a Roman Patkoló (kontrabas). Uvedú program diel I. Szeghy, P. Kršku, G. Bottesiniho a S. Prokofieva.
Štátny komorný orchester Žilina vznikol v roku 1974 ako jediný orchester „mozartovského typu“ na Slovensku. V roku 1977 získal medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých festivaloch v celej Európe a zámorí.
Orchester uskutočnil vyše tritisíc koncertov doma aj v 36 krajinách sveta ‒ vo väčšine európskych krajín, v Tunise, Turecku, Arménsku, Číne, Južnej Kórei, štyrikrát v Japonsku, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a ako prvý slovenský orchester na juhoamerickom kontinente v Brazílii. Nahral vyše 70 CD s hudbou od baroka až po súčasnosť pre vydavateľstvá v rôznych štátoch.
Roman Patkoló je považovaný za najlepšieho svetového kontrabasistu súčasnosti. Koncertoval v prestížnych sálach ako Berlínska filharmónia, Carnegie Hall, Boston Symphony Hall, Kennedy Hall, Musikverein vo Viedni atď. S veľkým úspechom absolvoval sólové a duo koncerty so svetoznámou huslistkou A. S. Mutterovou v mnohých krajinách Európy, Ázie a v severnej Amerike.
Už ako 24-ročný získal po úspešnom konkurze titul profesor ako najmladší v Európe a začal vyučovať na hudobnej univerzite v Mníchove. Od roku 2009 vyučuje na Hochschule für Musik vo švajčiarskom Bazileji a občas pôsobí ako lektor majstrovských kurzov na rôznych hudobných univerzitách v Európe a Ázii.
Kristína Chalmovská (violončelo) v súčasnosti študuje na Zürcher Hochschule der Künste v Zürichu v triede svetového sólistu Raphaela Wallfischa a vynikajúceho interpreta starej hudby Roela Dieltiensa. Koncertovala ako sólistka s orchestrami ako Slovenská filharmónia, Archi di Slovakia, Tallin State Philharmony, Štátna filharmónia Košice, Komorný orchester ZOE, Trinity Laban Baroque orchestra London, Shounan Youth Orchestra Japonsko. V roku 2012/2013 bola súčasťou London Symphony Orchestra v rámci programu LSO Discovery String Scheme. Od roku 2016 je akademistkou v Balthasar Neumann Ensemble v Hamburgu.
Lukáš Pohůnek (dirigent) bol v roku 2013 osobne vybratý maestrom Kurtom Masurom ako jediný uchádzač
z krajín strednej Európy medzi deväť dirigentov na jeho dirigentský seminár na Manhattan School of Music (MSM) v New York City, ktorý absolvoval v januári 2015 a dirigoval aj na finálovom koncerte s MSM Orchestra. Bol aj medzi 4 finalistami tohto podujatia, na základe čoho dostal pozvanie na Internationale Mendelssohn-Akademie Leipzig 2015. V roku 2016 debutoval so Symfonickým orchestrom srbského rozhlasu a televízie v Belehrade, so Štátnym divadlom v Košiciach, so Sinfoniettou Bratislava, s komorným orchestrom Musica Classica Žilina a štátnou filharmóniou Oltenia v rumunskej Craiove.
Autor: LV