NITRA. Kandidát na nitrianskeho župana Ján Greššo mal svoju centrálu v kaviarni CCB na Svätoplukovom námestí. Večer sa sa tu schádzali prví členovia, medzi nimi aj samotný Greššo. Čakanie si spríjemňovali rozhovormi, domácim vínkom a zabíjačkovými špecialitami.
So synom si gratulovali
Ján Greššo bol trochu prechladnutý, ale na nálade mu to neuberalo. „Keby sme si neverili, nejdeme do toho,“ skonštatoval. Dúfal v aspoň 25% voličských hlasov, ale ako povedal, keby dosiahli aj tie najlepšie výsledky, treba myslieť na zodpovednosť, ktorá by ich potom čakala.
Po zatvorení voličských miestností sa štáb s pribúdajúcim časom sústreďoval na sledovanie televízneho Volebného štúdia. Keď sa na obrazovke objavili výsledkové čísla stávkovej súťaže, ktosi so smiechom skríkol: Hééj, jackpot, to je Košický kraj!
Priebežné výsledky volieb sledovali ľudia aj na notebookoch a mobiloch. V Starom meste vyhrávaš!, s radosťou oznámil Greššovi šéf jeho predvolebnej kampane Juraj Bubák. Ale v Zlatých Moravciach tuho prehrávame,“ schladil ho sám Greššo.
Ahááá!, rozkričal sa neskôr nadšením Miloš Dovičovič, kandidát na krajského poslanca, keď Grešša uvidel v televíznom vysielaní pri volení. Jano, a dobre si krúžkoval?, zvolal niekto so smiechom.
Zvyšovanie percent voličských hlasov zlepšovalo Jánovi Greššovi náladu, chvíľu bol za Milanom Belicom na druhom mieste, neskôr ho predbehol Iván Farkas ale onedlho bol zase druhý. Výsledky s otcom sledoval aj jeho syn Ján, ktorý sa uchádzal o post župného poslanca. V konečných výsledkoch bol Greššo mladší úspešnejší, kreslo krajského poslanca mu neušlo, jeho otec zostal za Belicom druhý. Napriek sklamaniu sa spolu so synom objali a gratulovali si.
Chceli byť klinom medzi extrémizmom a korupciou
„Som sklamaný, že nedošlo k celkovej zmene. Som presvedčený, že v krajskom zastupiteľstve bude dosť poslancov, ktorí staronovému županovi nebudú tak pritakávať, ako mu zastupiteľstvo pritakávalo doteraz. O to ťažšie to bude mať aj on, aj centrála, aj Smer aj jeho podporovatelia,“ povedal nám Ján Greššo po vyhlásení predbežých výsledkov župných volieb.
„V prospech Milana Belicu podľa mňa zavážilo strašenie voličov extrémizmom, to mu veľmi pomohlo. A tiež to, že Nitriansky kraj je baštou Smeru. Ľudia celkom nepochopili, že korupčné kauzy, ktoré má Smer aj v našom kraji, pomohli tohto strašiaka zostrojiť. Reálne existujúci extrémizmus by som si neželal ani ja, ale rovnako si neželám ani korupciu.“
Greššo doplnil, že s tými, s ktorými spolupracoval, chceli byť klinom medzi korupciou a extrémizmom. Strašenie extrémistami však podľa neho prevládlo a ľudia radšej prišli voliť prehru extrémizmu, ako by mali „riskovať“ jeho víťazstvo. A tak staronový župan dostal toľko hlasov, koľko dostal.
„Na situáciu, aká je v kraji a v republike, aj vzhľadom na to, že bolo treba bojovať proti extrémistom, je tých mojich vyše 17 percent veľmi dobrých,“ skonštatoval nakoniec Ján Greššo. „Len ma neustále hnevá, že sa v našom kraji stále drží korupčné prostredie, že neprišlo k zmene ako v iných krajoch bez toho, aby zvíťazil extrémizmus.“
Staronovému županovi Belicovi zaželal oveľa viac spokojnosti s tým, čo bude robiť, ako s tým, čo robil doteraz.