NITRA. Od aktuálnej divadelnej sezóny je Lukáš Púchovský novým hercom Starého divadla Karola Spišáka. Priaznivá zhoda okolností spôsobila, že sa stal stálym členom hereckého súboru po tom, čo z neho v lete na voľnú nohu odišiel herec Miloš Kusenda. Dnes Lukáš hrá v inscenácii Môj Malý princ, v novej hre Farma zvierat a čakajú ho ešte postavy v hrách Kráska a zviera, Legenda o sv. Svoradovi a Barón Prášil.
Skauting, hudba, divadlo
Rodák zo Žiliny bol na základnej škole takým triednym šašom, rád zabával spolužiakov. „Ako chlapec s kopou voľného času som vyrastal v saleziánskej komunite. Od 10 rokov som tam chodil najmä kvôli skautingu. Zaujímala ma príroda, neskôr som sa tam dostal k divadlu, bicím, gitare. Všetkému sa doteraz venujem ako samouk. Na perkusie a bicie som hrával v kostolnom zbore. Popritom sme vytvárali veľmi zaujímavé autorské divadelné predstavenia, kde išlo skôr o proces skúšania a čas strávený s kamarátmi, ako o samotné hranie,“ spomína Lukáš Púchovský.

„Táto komunita ma formovala až do dvadsiatky. Stretla sa tu veľmi silná, dobrá partia. Keďže som sa ako starší skaut venoval mladším, práca s deťmi ma začala baviť. Možno aj preto som nakoniec zakotvil v bábkovom divadle, hoci som na Akadémii umení vyštudoval činohru. Hrať pre deti je úžasné - keď je dobré predstavenie a deti zaujme, dáva mi to silný pocit zadosťučinenia, snáď ešte väčší, ako keď hrám pre dospelých.“
Hry v angličtine mali úspech
Hneď po vysokej škole ho zobrali do bábkového divadla v Žiline, kde pobudol niekoľko rokov. Počas nich hosťoval v bábkovom divadle v Banskej Bystrici a začal sa venovať zájazdovému divadlu pre deti a mládež v rámci agentúrneho divadla.
Pod hlavičkou Divadelné centrum Martin takto s malou prestávkou fungoval 11 rokov, hrával v kultúrnych domoch po celom Slovensku. Posledných 5 rokov hrali v angličtine - pre žiakov na 1. stupni slovensko-anglické predstavenia, pre 2. stupeň a stredoškolákov len v angličtine.
„Podarilo sa nám zaplniť dieru na trhu. S predstaveniami sme niekoľkokrát obišli snáď všetky slovenské mestá. Na cesty sme chodili aj na 3-4 dni, čo ma už začalo trochu unavovať a navyše som si medzitým založil rodinu, narodili sa deti. Finančne som bol zabezpečený, no chýbal mi kontakt s rodinou. Po partnerkinej 6-ročnej materskej dovolenke sme sa potom presťahovali zo Žiliny do Partizánskeho za jej prácou. Spolu s tým prišiel čas na zmenu aj v mojej práci,“ vraví herec.
Práve v tom čase mu do plánov zapasovala Nitra. Keďže chcel hrať v stabilnom divadelnom súbore, ozval sa vedeniu Starého divadla, že sa uchádza o miesto. Umelecký šéf Ivan Gontko ho ako herca poznal, ale miesto pre neho v divadle zatiaľ nebolo.
„O pár dní mi ale zavolali, že by potrebovali alternovať postavu v inscenácii Farma zvierat. To bola asi polovica júna,“ spomína Lukáš. „A napokon v polovici letných prázdnin zo súboru odišiel Miloš Kusenda, tým pádom sa jedno herecké miesto uvoľnilo. Všetko sa to zbehlo behom mesiaca a pol, bol som prekvapený, že to takto ideálne vyšlo. Mám pred sebou plnú sezónu, čo ma teší, naskočil som do nej rovnými nohami.“
3T v Nitre
Ak vám je Lukášova tvár či meno povedomé, zrejme ho poznáte z projektu 3T. Improvizačnému divadlu sa venuje už od strednej školy. Začínal v Improlige, čo je súťaž, kde sa stretáva niekoľko viacčlenných tímov, ktoré si od divákov vylosujú tému - tri minúty majú na prípravu, rovnaký čas na zahratie. Ich výkon sa boduje.
„V Improlige v Žiline vznikla silná trojka - Juraj Šoko Tabaček, Stano Staško a ja. Od divákov, ktorí sa chodili na improvizácie pozerať, sme sa dozvedeli, že ich náš štýl humoru baví. Tak sme si niekedy v decembri 2004 - rok po mojej vysokej škole - povedali, že poďme to skúsiť v trojici ako samostatný zábavný večer,“ pokračuje Lukáš Púchovský.
„Na prvé predstavenie prišlo 180 ľudí, čo nás veľmi milo prekvapilo. Dali sme si názov Tri Tvorivé Tvory „3T“ a v podstate to v tejto podobe robíme doteraz. S úspechom vystupujeme po celom Slovensku, len s Nitrou nám to doteraz nevyšlo. Nemohli sme zohnať vhodný priestor, aj keď sme isté obdobie hrávali vo vysokoškolskom klube.“
Herec však Nitranov potešil už tento pondelok. Staré divadlo im prenajalo sálu, takže divákov večer bavili vtipnou improvizáciou.
V decembri tohto roka to bude už 13 rokov, čo Lukáš s kolegami improvizuje v 3T. Ich poldruhahodinová hudobno-slovná šou je čistou divadelnou improvizáciou pre divákov od 0 do 100 rokov. Pracujú s rôznymi divadelnými žánrami a vždy sa snažia publikum zabaviť. Ľudia im napíšu na lístky témy, oni si z nich vylosujú, tri minúty sa pripravujú a potom približne 20 minút hrajú scénky. Alebo si od divákov požičajú rozličné predmety, ktoré im slúžia ako inšpirácia pri improvizácii.
Sú v rádiu aj v televízii
Ako Lukáš vraví, 3T je niečo ako televízna Partička, ale s tým rozdielom, že 3T sú doma na divadelnom javisku, nie pred kamerami.
„Ako 3T sme ešte v televízii neimprovizovali, ale my ako trojica v rámci iných projektov áno. Spolupracujeme napríklad s Rádiom FM na relácii Od veci FM. Táto humorno-diskusná relácia sa vysiela každý druhý štvrtok o 20. h naživo aj s divákmi zo štúdia. Asi pred dvomi rokmi sa vymyslel televízno-rozhlasový presah - natočilo sa živé vysielanie zo štúdia v rozhlase, k tomu sa spravili krátke skeče, z ktorých boli niektoré napísané, iné improvizované, a z tohto materiálu sa vyrobilo vyše 20 dielov televíznej relácie Od veci. Vznikla dokonca aj rovnomenná kniha.“
V začiatkoch s 3T hrali päťkrát do roka, teraz päťkrát do mesiaca. Dnes majú za sebou viac ako 530 predstavení. „Pre mňa je preto výhodné, že pracujem v bábkovom divadle, ktoré hráva pre deti a mládež dopoludnia. Skúšam viac-menej do poobedia a večer mám čas na svoje aktivity,“ konštatuje herec. „Pre mňa je to ideálny stav. Možno jedinou nevýhodou je dochádzanie z Partizánskeho, ale na cestovanie som zvyknutý už veľa rokov.“
Musí fungovať spoločná chémia
Staré divadlo v Nitre je pre Lukáša Púchovského tretím kamenným divadlom, v ktorom účinkuje ako stály člen súboru. Od školy nerobil nič iné než divadlo, živí sa ním a celkom sa mu darí. Na práci pre deti a mládež ho baví to, že má možnosť diváka osloviť, sprostredkovať mu nevšedný zážitok, či dokonca ho motivovať.
„Keby som to povedal slovami mojej kamarátky, baví ma „oddebilizovávať“ mládež od toho, čo sa okolo nej v dnešnom mediálnom svete deje,“ vraví so smiechom Lukáš.
„Pri každej kolektívnej tvorbe, divadlo nevynímajúc, záleží hlavne na spoločnej chémii - keď sa stretne dobrý režisér, dobrá téma a správna partia hercov, tento tvorivý tím dokáže zaručene vytvoriť niečo kvalitné a zaujímavé. Myslím si, že to sa nám podarilo aj v spomínanej Farme zvierat, ktorá mala nedávno premiéru. Tvorba pre deti a mladých ľudí má preto pre mňa zmysel, lebo ako sa hovorí, oni sú naša budúcnosť.“
Otec 7-ročného Fedora a 4-ročnej Lujzy deťom doma divadlo nehrá. Jeho ratolesti si ho užívajú na divadelnom pódiu - nielen v predstaveniach pre deti, ale aj v jeho improvizačnej šou 3T. Tú si môžete pozrieť aj vy už tento pondelok 6. novembra o 19. h v Starom divadle.