NITRA. Neporaziteľný. Po týchto voľbách je Milan Belica jediným županom na Slovensku, ktorý súvisle od vzniku členenia krajiny na osem krajov stojí na čele jedného z nich.
Tomu Nitrianskemu panuje už od roku 2001. Skončí ako 71-ročný až v roku 2022, po 21 rokoch vo funkcii župana.
Greššo uhral polovicu z toho, čo Belica
Uplynulé voľby boli prvý raz jednokolovými. Zvíťazil v nich ten, kto dosiahol najviac hlasov. Súčasnému županovi Milanovi Belicovi, ktorého podporovala koalícia strán Smer, SNS a Most, sa to podarilo celkom pohodlne. Dostal 52 184 hlasov a s podielom 34,11 % skončil vysoko nad svojimi vyzývateľmi.
Asi o polovicu menej mal jeho najvážnejší vyzývateľ Ján Greššo zo stredopravej koalície strán SaS, OĽaNO, KDH, Šanca, OKS, Nova a DS. Ten dokázal osloviť iba 26 382 voličov, čo predstavovalo 17,24 %.
Oproti Belicovmu zisku výrazne prepadol kotlebovec Milan Uhrík, ktorého pred voľbami mnohí favorizovali. Uhríkovi sa podarilo osloviť 23 502 voličov, čo je 15,36 %.
Až na štvrtom mieste skončil nezávislý Peter Oremus, ktorý získal 22 827 hlasov (14,92 %). Oremusa pritom mnohí považovali za skrytého favorita, jeden z prieskumov tesne pred voľbami mu pripisoval druhú priečku, hneď za Belicom.
Na piatom mieste bol Iván Farkas z SMK, ktorý získal 21 084 hlasov (13,78 %). Šiesta skončila bývalá smeráčka a dnes nezávislá poslankyňa župy Renáta Kolenčíková. Volilo ju 3 456 ľudí (2,26%).
Siedmy bol László Hajdu z Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie so ziskom 2 571 (1,68 %) hlasov a úplne na chvoste sa ocitol Ján Marko z Nového parlamentu s 987 hlasmi (0,65 %).
Belicovi pomohli k víťazstvu kotlebovci
Výhre Belicu pomohlo podľa analytikov viacero vecí. Medzi nimi napríklad to, že 16 rokov pôsobí ako župan a cestuje po celom kraji. To ho robí viditeľným, poznajú ho obyvatelia nielen Nitry a okolia, ale aj ľudia z ostatných obvodov župy.
Paradoxne sa však môže poďakovať aj kotlebovcovm. Viacero voličov priznáva, že aby zabránilo nástupu extrémistov do nitrianskej župy, volili radšej Belicu, o ktorom predpokladali, že má najväčšie šance získať mnoho hlasov a poraziť kandidáta kotlebovcov Uhríka.
Belicovi tiež pomohla podpora vládnych strán a takisto hlasy úradníkov a ich rodín, ktorí sa v prípade zvolenia Uhríka obávali o svoje miesta na župnom úrade alebo v organizáciách riadených krajom. Nitriansky kraj aj samotná Nitra sú tiež dlhodobo považované za bašty Smeru.
Podľa samotného Belicu rozhodlo aj to, že voliči videli, že sa venuje len svojej funkcii župana a nesedí aj na ďalších stoličkách.
Greššo: Belicovi už nebudú pritakávať
Asi najväčšie sklamanie z Belicovho drvivého víťazstva prežívali v štáboch Grešša, Uhríka a Oremusa.
Greššo ešte pred pár dňami hovoril, že sa s Oremusom musia nejako dohodnúť. Ak by to urobili, výsledky volieb mohli vyzerať úplne inak. Predpokladá sa, že práve oni dvaja si navzájom najviac kradli voličov.
Greššo tiež verí, že županovi nahralo to, že Belicov štáb strašil ľudí extrémistami a tvrdil im, že ak nezvolia súčasného župana, do čela kraja sa dostane kotlebovec.
Kandidát siedmich strán sa utešuje aspoň poslancami, ktorých ľudia dosadili do krajského parlamentu. Tí už podľa Grešša nebudú Belicovi "pritakávať tak, ako mu zastupiteľstvo pritakávalo doteraz".
Pre Oremusa sú voľby veľkým sklamaním, podľa kandidáta vyhralo stranícke tričko nad nezávislosťou. "Čakal som, že na druhom mieste budem výrazne pred ostatnými kandidátmi a Belicu budeme naháňať do posledného okamihu," povedal Oremus. Toho potešili aspoň zvolení poslanci, do župy prenikli viacerí nezávislí. Podľa Oremusa ale treba zapracovať na známosti lídra v kraji, lebo keď nie je kandidát známy celému kraju, nemá šancu uspieť.
Nezávislých je štyrikrát viac
Krajský parlament bude po týchto voľbách oveľa pestrejší a vyváženejší ako doteraz. Smer tu príde o svoju dominantnú pozíciu, posilní sa naopak opozícia aj nezávislí.
V 54-člennom parlamente bude 17 poslancov za koalíciu Smer, SNS a Most, 15 nezávislých poslancov, 11 poslancov za SMK, 10 poslancov za koalíciu strán SaS, OĽaNO, KDH, Nova, OKS, Šanca a DS, a jeden kotlebovec.
Doteraz župe vládla koalícia dvoch strán, Smeru a KDH. Dokopy mali väčšinu 32 poslancov. Opozičná SMK mala doteraz 14 poslancov. Nezávislí tu ale napríklad doteraz boli iba štyria poslanci.
KTO JE MILAN BELICA
* päťnásobný župan, víťazí vo voľbách od roku 2001, kedy vznikli súčasné vyššie územné celky
* má 66 rokov, v čase skončenia mandátu bude mať 71
* podporovalo ho 15 strán, v posledných voľbých Smer, SNS a Most
* pred politikou bol riaditeľom Poľnobanky, predtým pôsobil ako pedagóg na VŠP v Nitre