Základy pôvodného Veľprepoštského paláca na Nitrianskom hrade odkryli archeológovia počas výskumu, ktorý prechádzal plánovanej výstavbe. Nitrianske biskupstvo chce historickú budovu dostavať do pôvodnej podoby, akú mala pred zbombardovaním počas druhej svetovej vojny. Stavebné práce sa začnú zrejme na budúci rok. Archeologický výskum priniesol len novoveké nálezy. Podľa riaditeľa Archeologického ústavu Mateja Ruttkaya je to z dôvodu, že v hornej časti hradu sa skutočne staré nálezy nachádzajú hlboko pod povrchom, niekedy aj v desaťmetrovej hĺbke. „Pokiaľ stavba nejde tak hlboko, tak sa nedostaneme na staršie úrovne,“ povedal. Výsledky výskumu však budú dôležité pre plánovanú výstavbu. „Máme zachytené základy, vie sa, aký bol pôdorys a to je dobrý podklad pre rekonštrukciu, ktorá bude, myslím, pre Nitru veľmi zaujímavá,“ povedal Ruttkay.
Nitrianske biskupstvo pôvodne plánovalo začať stavať už na jeseň, bude to však neskôr. Podľa informácií od diecézneho ekonóma Martina Štofka zatiaľ ešte nie je definitívne schválený projekt. Výstavba by mala trvať zhruba tri roky. Po dostavbe bude palác slúžiť pre potreby biskupského úradu, presťahujú sa sem niektoré kancelárie z hradu.
Veľprepoštský palác sa nachádza na dolnom nádvorí pod Nitrianskym hradom za súsoším svätých Cyrila a Metoda. Postavili ho v rokoch 1778 – 1780 na podnet cisárovnej Márie Terézie podľa projektu Franza Antona Hillebrandta ako dvojpodlažnú rokokovo-klasicistickú budovu. Na balustráde stála jazdecká socha Márie Terézie, ktorú v roku 1992 po oprave osadili v záhrade Grasalkovičovho paláca v Bratislave. Pri bombardovaní Nitry v marci 1945 bola budova natoľko poškodená, že bolo možné obnoviť len prízemie strednej časti. Veľprepošt je hlavou sídelnej kapituly, čo je zoskupenie dvanástich kňazov, ktorí sú vymenovaní za kanonikov a ich úlohou je pravidelne sa modliť a slúžiť spoločné sväté omše. Nitrianska sídelná kapitula je najstaršou v celej strednej a východnej Európe, v roku 2006 oslávila milénium.