GALANTA. Čilejkársky ľudový odev bude témou prednášky, ktorú pripravuje Vlastivedné múzeum v Galante na 15. novembra. Etnológ Adam Uhnák na nej priblíži odev ľudí z čilejkárskeho mikroregiónu, ktorý je súčasťou Tekova.
Do mikroregiónu v severnej časti Levického okresu patria obce Tlmače, Veľké Kozmálovce, Starý Tekov, Hronské Kľačany, Podlužany, Hronské Kosihy, Nová Dedina, Čajkov a Rybník. Ich katolícki obyvatelia sa od obyvateľov ostatných obcí odlišujú najmä nárečím, mentalitou a krojom.
"Tradičný ľudový odev v čilejkárskom mikroregióne bol výrazne odlišný od susedných oblastí. Mužský kroj sa v medzivojnovom období prestal nosiť a vystriedal ho mestský odev. Ženský tradičný odev nadobudol pri porovnaní s predchádzajúcim obdobím celkom iné formy. Zapríčinili to mnohé zmeny v materiáli, strihu i vo výzdobe," informovala etnologička múzea Izabela Danterová.
V minulosti prevládajúcu čiernu farbu vystriedal pestro kvetovaný kupovaný materiál, ktorý sa začal používať aj na zhotovovanie pracovných šiat. "Ženy si ho kupovali za peniaze utŕžené pri predaji na trhoch v blízkych mestečkách. V tomto období bol ženský odev v materiáli, výzdobe, ale aj v spôsobe nosenia prejavom bohatstva a hospodárskej prosperity tohto kraja," dodala Danterová.
Ako ďalej informovala, po druhej svetovej vojne sa spôsob bývania, stravovania a obliekania zmenil. Ženy, ktoré síce pracovali v priemysle, ale bývali na dedine, si ešte zachovali svojské odevné formy. No keď žena natrvalo odišla z dediny do mesta alebo pracovala ako úradníčka, sa už preobliekala do mestských šiat. V súčasnosti je podľa Danterovej kroj odevom už iba najstaršej generácie žien, ktoré ho nosia na všedný i sviatočný deň.
Prednáška bude spojená s prehliadkou rovnomennej výstavy pochádzajúcej z etnologického fondu Tekovského múzea v Leviciach.