SEREĎ. Budova na Garbiarskej ulici v Seredi bude po novom slúžiť ako Dom seniorov, v ostatnom priestore budú nájomné byty. Vyplýva to z výsledkov verejnej súťaže, ktorú vyhlásilo mesto.
Červenú kartu tým pádom dostala trojica doterajších nájomníkov objektu – Trnavská arcidiecézna charita, ktorá poskytuje služby a ubytovanie bezdomovcom, združenia Storm, ktoré sa stará o závislých ľudí a tiež sklenár.
Katastrofálne dôsledky?
Podľa riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslava Dzurecha zánik charitného nízkoprahového centra v Seredi pocíti celé mesto. „Ľudia v núdzi sa tu mohli najesť, osprchovať, vymeniť si špinavé oblečenie za čisté alebo si oprať svoje veci. Pre pomoc prichádzali mladí aj starší ľudia. Naši sociálni pracovníci im pomáhali nájsť prácu, písali s nimi životopisy a ak prišla týraná žena, snažili sa nájsť pre ňu vhodné zariadenie,“ ozrejmil riaditeľ v skratke činnosť centra na stránke charity.
Za posledný rok prišlo nájsť pomoc do seredského centra 176 ľudí, služby nocľahárne využilo počas minulej zimy 67. „Títo všetci prichádzajú pre postoj mesta o jedinú takúto sociálnu službu, ktorá v Seredi bola,“ vyjadril sa Dzurech.
Dôsledky môžu byť podľa neho katastrofálne. „Ľudia budú vykonávať potrebu na verejnosti. V Seredi bude viac špinavých ľudí, ktorí môžu prenášať infekcie. Ľudia budú posedávať na lavičkách a na ihriskách. Zhorší sa zdravotný stav, v zime sa ľahko môže stať, že na ulici niekto zamrzne.“
Prídu o grant
Mesto Sereď na chod charity prispievalo ročne sumou 1200 eur. Ako sa vyjadril riaditeľ, stratou strechy nad hlavou prichádzajú o najväčší grant z Európskeho sociálneho fondu, z ktorého získali na prevádzku centra 36 143 eur na rok.
„Problémy ľudí v núdzi sú aj problémy spoločnosti. Ak teda chýba sociálna služba, spoločnosť to pocíti. Lebo všetci chodíme po tých istých uliciach a parkoch. Lebo všetci žijeme v tom istom meste, aj keď niekto v rodinnom dome a niekto pod mostom alebo na ubytovni. Lebo ak zoberieme človeku miesto, kam sa išiel najesť, pôjde kradnúť, keď bude hladný. A možno bude taký zúfalý, že na niekoho zaútočí,“ vyjadril sa Dzurech.
Charita, ktorá poskytuje služby na Garbiarskej ulici od roku 2012 a združenie Storm sa musia do konca roka vysťahovať.

Náhradné priestory mesto nemá
Podľa viceprimátora Serede Ľubomíra Veselického znamenalo využívanie budovy iba tromi nájomcami trvalú stratu, preto budovu priebežne ponúkali formou verejnej súťaže na účely zodpovedajúce podmienkam územného plánu. „O možných následkoch prenájmu alebo predaja boli vždy všetci traja nájomníci informovaní,“ povedal Veselický.
Otázka, či sa mesto snažilo nájsť náhradný priestor pre charitu, je podľa neho nenáležitá, pretože mesto ich tejto organizácii nie je povinné hľadať.
„ Všetci nájomcovia vedeli, že ak dôjde k rekonštrukčným prácam, budú musieť svoju činnosť v prenajatých priestoroch ukončiť. Skutočnosť je taká, že náhradné priestory na takej ploche ako dnes mesto nemá,“ ozrejmil viceprimátor.
Ako sa ďalej vyjadril, požiadavky Trnavskej arcidiecéznej charity pre nadchádzajúce obdobie rástli. V liste zaslanom mestu v lete sa vyjadrili, že je nevyhnutné oddelenie služieb nocľahárne a denného centra, vytvorenie ďalších miestností pre pracovníkov a tiež klientov využívajúcich nocľah.
Zákon totiž stanovuje podmienky, ktoré musia spĺňať na prevádzkovanie nocľahárne. „Plniť ich musí charita i mesto, ale kde na to vziať, ostáva iba na meste,“ vyjadril sa viceprimátor Serede.
Zo Serede iba 14 ľudí
Problémom sú podľa jeho slov aj počty klientov charity. „Charita poskytuje služby každému. Počet domácich bezdomovcov je 14. Ďalších 160 bezdomovcov je zo širokého okolia,“ povedal Veselický a dodal, že ďalšou nie nepodstatnou vecou je plnenie princípu zásluhovosti. „Domáci bezdomovci v meste istý čas v mesiaci pracujú pri čistení mesta ako poberatelia dávok v hmotnej núdzi.“
Problém bol na pretrase aj na poslednom mestskom zastupiteľstve v Seredi. „Primátor Martin Tomčányi sa vyjadril, že mesto sa maximálne snaží vychádzať v ústrety všetkým podľa možností. Stretnutia zainteresovaných sa konajú priebežne a možnosti riešenia tohto problému stále hľadáme, zakončil Veselický.