NITRA. V Starom divadle Karola Spišáka otvorili výstavu Janky Srnkovej s názvom Zázrak života. Autorku diel, ktoré v Galérii Foyer môžete vidieť do 30. novembra, predstavila výtvarníčka Erika Szőke, kurátorka výstavy.
Janka Srnková vyštudovala estetiku a anglický jazyk na UKF v Nitre. Vzdelanie si doplnila z oblasti filmu. Istý čas pôsobila ako členka komisie na Medzinárodnom filmovom festivale vo Freiburgu aj vo filmovom klube v Nitre. V súčasnosti sa venuje úžitkovej grafike a k svojej pôvodnej profesii sa vracia aj ako kurátorka výstav.
Používa ručný papier
Ako povedala kurátorka Erika Szőke, poetický názov výstavy evokuje pohľad umelkyne na svet, život, v ktorom upriamuje pozornosť na našu existenciu. Núti nás zamyslieť sa nad naším poslaním, nad efemérnosťou nášho bytia.
„Všetky tieto odpovede sú zašifrované v Jankiných obrazoch prostredníctvom prírody, Matky Zeme, vystihujúc jej ženský princíp. Je zdrojom všetkých vecí a všetkých zázrakov. Janka nám chce dať na vedomie, že nad každodennými povinnosťami, potrebami a nutnosťami nášho života existuje čosi vyššie, poézia bytia, očarenie každou maličkosťou, vďačnosť za všetko, čo bolo, je a bude...,” skonštatovala Erika Szőke.
„Vo svojich obrazoch vizualizuje neustálu premenu, transformáciu a už samotný materiál je symbolicky nabitý – totiž vo väčšine obrazov používa ručný papier, ktorý vytvára z ústrižkov novín bulvárnych plátkov či ekonomických denníkov. Hromadu týchto informácií pretransformuje do úplne inej roviny.”
Komponuje prírodné materiály
Autorka s obľubou komponuje do svojich obrazov lupene kvetov, ktoré zbiera z odkvitnutých rastlín, morské riasy podobajúce sa na nervovú bunku či na šperky, kryštály a mušle ako symboly čistoty a znovuzrodenia. Zvyčajne ich skladá do základných geometrických tvarov ako kruh či špirála.
„Kruh je zázračná forma. Vyjadruje jednoduchú pravdu, že v každom kruhu, tak ako v duši človeka, je stred. Živý, silný, s veľkou príťažlivosťou. Byť v strede znamená vnímať všetko okolo seba rovnocenne,” vysvetlila Szőke.
Ako doplnila, v podobe špirály môžeme chápať našu cestu životom, a fakt, že síce môžeme prejsť určitým bodom nášho života znova a znova, ale zakaždým naň nazeráme z inej perspektívy. Tvar špirály nachádzame aj pri evolúcii, v genetike (DNA), ktorú autorka v obraze s názvom Premena DNA zošila zlatou niťou ako Božskou iskrou.
Janka Srnková často používa písmo, rukopisom dotvára kompozíciu – buď poéziou alebo rôznymi príbehmi. Inde zas píše z istého archívu zoznam mien ľudí, ktorí v 2. svetovej vojne riskovali svoj život za záchranu Židov. Obraz nesie názov Pokora.
„Výsledkom je nádherná grafika, mená na priesvitnom papieri sa nám zrazu menia na akési elektrické záznamy činnosti srdca... No obraz je podľa autorky ešte stále v procese tvorby. Veď predstavme si – napísať bezchybne stovky mien v cudzom jazyku si vyžaduje more trpezlivosti a času,” doplnila Erika Szőke.
Symbolika farieb
Farebná skladba obrazov Janky Srnkovej nesie takisto hlboký symbolický význam. Zlatá farba sa viac-menej nachádza vo všetkých vystavených dielach. Toto žiariace nebeské svetlo nesie znak vznešenosti a nesmrteľnosti.
Biela farba značí čistú dosku - tabulu rasu, akýsi bezskúsenostný stav po narodení a je iba na nás, akými skúsenosťami, dojmami, morálnymi zásadami či pocitmi ju naplníme. Fialovú farbu autorka interpretuje ako farbu premeny a zelenú ako život spojený s matkou prírodou.
Autor: ČE