NITRA. Nemocnica už vyvodila prvé dôsledky v prípade smrti trojročného Sebastiánka. Urobila tak na pokyn krajského lekára Ľubomíra Ševčíka. V opačnom prípade jej hrozilo, že bude činnosť detského oddelenia dočasne pozastavená.
Ešte v novembri bola odvolaná primárka tohto oddelenia aj niekdajšia námestníčka pre ošetrovateľstvo, ktorá už v nemocnici nepracuje. Ide o manažérske posty – zdravotníckeho personálu, ktorý v prípade nebohého chlapčeka pochybil, sa zatiaľ žiadne opatrenia nedotkli.
Informácie už neposkytnú
Od smrti malého pacienta prešlo už vyše desať mesiacov. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zistil pochybenia, jeho závery nemocnica akceptuje. Pred týždňom potvrdila, že zaplatí aj pokutu 8 500 eur. Napriek tomu k vyvodeniu prvých dôsledkov pristúpila, až keď ju vyzval krajský lekár. Pred médiami to však nepriznala.
Keď sa na verejnosť dostalo, že Silvia Labovská už nie je primárka detského oddelenia, nemocnica to prezentovala tak, že sama z funkcie odstúpila a s prípadom chlapčeka to nesúvisí.
„Nemocnica zatiaľ nevyvodila žiadne dôsledky voči zdravotnému personálu. Tie vyvodí až po prešetrení prípadu externým znalcom,“ informovala pred týždňom hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.
To už boli primárka detského oddelenia Silvia Labovská a námestníčka pre ošetrovateľstvo Angelika Bahíková odvolané. Chceli sme vedieť, kto ich nahradí a kedy majú byť k dispozícii závery externého vyšetrovania.
„Vzhľadom na invektívy a útoky na zamestnancov FN Nitra na sociálnych sieťach a žiadosti rodiny nebude FN Nitra poskytovať žiadne ďalšie informácie médiám v prípade Zajac (priezvisko nebohého Sebastiána – pozn. red.),“ píše sa v stanovisku, ktoré nám poslal generálny riaditeľ nemocnice Kamil Koleják.
Zistil veľké pochybenia
Krajský lekár Ľubomír Ševčík na základe zistení, ktoré mu doručil ÚDZS, vykonal v nemocnici dozor. Postupoval v zmysle zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Zistené nedostatky boli tak závažného charakteru, že navrhol odvolať primárku detského oddelenia. Tá sa neskôr pre celoslovenský denník vyjadrila, že to vníma ako krivdu.
„Z manažérskeho hľadiska nesie priamu zodpovednosť nielen za seba, ale aj za celý pracovný kolektív, teda za lekárov a stredný a nižší zdravotný personál,“ povedal Ševčík. Pri tak závažnom pochybení nie je podľa neho možné zbaviť sa osobnej zodpovednosti.
„Vzhľadom k záverom šetrenia, ktoré poukázalo vo veľkej miere na pochybenie stredného zdravotného personálu, som žiadal vedenie FN Nitra aj o personálne zmeny na mieste námestníčky pre ošetrovateľstvo,“ dodal Ševčík.
Ďalšie vyvodenie zodpovednosti ponechal na vedenie nemocnice. Zároveň mu uložil povinnosť okamžite odstrániť nedostatky „v zmysle rozšírenia monitorovacích protokolov pre dôkladnejší a zrozumiteľnejší monitoring pacientov“.
Okrem toho musí nemocnica zorganizovať na detskej klinike seminár o manažmente pacientov s diabetickou ketoacidózou. Je to život ohrozujúci stav, ktorý sa objavuje, keď telo nemá dostatok inzulínu.
Očakáva ďalšie postihy
Ševčík nespochybňuje, že si nemocnica objednala externého znalca, ktorý prešetruje, čo sa stalo. „Predpokladám však, že aj na základe jeho záverov dôjde k ďalším postihom u konkrétnych zamestnancov oddelenia,“ konštatoval.
„Na základe záverov šetrenia ÚDZS a Nitrianskeho samosprávneho kraja si dovolím povedať, že podľa môjho osobného názoru išlo o ťažké pochybenia niektorých zamestnancov – aj z radov lekárov aj sesterského personálu,“ dodal Ľubomír Ševčík.
Otázka, prečo v osudnú noc „nepípalo“ monitorovacie zariadenie, na ktoré bol Sebastián napojený, zatiaľ zostáva nezodpovedaná.
„Toto je otázka na orgány činné v trestnom konaní. Osobne mi je ale ľúto, že vôbec k takejto udalosti došlo. Verím, že po prijatých opatreniach sa do budúcnosti zamedzí, aby sa podobné prípady opakovali nielen vo FN Nitra, ale všeobecne v každom zdravotníckom zariadení v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja,“ reagoval krajský lekár.
Prípad vyšetruje aj polícia. Vedie trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.
ÚRAD ZISTIL ZÁVAŽNÉ POCHYBENIA
Sebastián bol v januári hospitalizovaný na detskom oddelení, na jednotke intenzívnej starostlivosti. Dôvodom bolo podozrenie na cukrovku. Podľa úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nedostal včas potrebnú liečbu, zomrel v dôsledku ťažkého opuchu mozgu.
Stav pacienta sa už po niekoľkých hodinách v nemocnici výrazne zhoršil. Prestal počas spánku dýchať a zastavilo sa mu srdce. Upozornila na to mama, prístroje „nepípali“. Dieťa bolo modré, oživovali ho a previezli do Bratislavy, kde lekári konštatovali mozgovú smrť.
ÚDZS zistil, že v Nitre „neboli včas vykonané všetky zdravotné výkony na zabezpečenie účinnej liečby“. Službukonajúci personál nesledoval telesné funkcie pacienta a nevenoval dostatočnú pozornosť ani ukazovateľom možného začínajúceho opuchu mozgu. Dieťa nedostalo glukózu a draslík mu dali až s niekoľkohodinovým oneskorením.