NITRA. Nitrianska nemocnica kúpila endoskopickú vežu, dodávateľa vybrala vo verejnej súťaži. Nový prístroj je v prevádzke od tohto týždňa.
„Skrátia sa čakacie doby pre pacientov a môžeme postupne rozširovať diapazón vyšetrení,“ povedal medicínsky riaditeľ fakultnej nemocnice Marián Bakoš.
Nové možnosti
Aktuálne majú v nemocnici tri endoskopické veže. Tá najnovšia umožní vykonať aj vyšetrenie ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia). Ide o kombinovanú endoskopickú a rádiodiagnostickú metódu na zobrazenie žlčového vývodu a vývodu podžalúdkovej žľazy.
„Napriek relatívnej invazivite a razantnému nástupu zobrazovacích metód má ERCP stále významné miesto v diagnostike, ale najmä v terapii biliárnych a pankreatických ochorení. Chceme ho spustiť v januári," povedal riaditeľ Bakoš.
Oslovili jedného z najlepších špecialistov v Českej republike. ERCP by mal v nitrianskej nemocnici robiť raz týždňa. "Pôjde o sedem až desať výkonov za deň. Už teraz sa pripravujú pacienti na január,“ povedal Bakoš.
Dodal, že novým prístrojom je možné urobiť napríklad aj extrakciu kameňov zo žlčových ciest. Odpadajú riziká chirurgickej operácie, celkovej anestézy a je nízke percento komplikácií.
Pacientov, ktorí potrebujú ERCP, v súčasnosti posielajú do iných nemocníc – do Bratislavy, Banskej Bystrice, Ružomberka. Vďaka novej endoskopickej veži už nebudú musieť cestovať.

Počet pacientov narastá
Nový prístroj zároveň umožní vykonať viac vyšetrení tráviaceho traktu.
„Momentálne robíme denne dvanásť gastroskopií v rámci invazívnych špecializovaných výkonov a 7-8 kolonoskopických výkonov,“ povedal lekár Tomáš Štrpka z gastroenterologickej ambulancie, ktorá patrí pod internú kliniku.
Počet záujemcov o tieto vyšetrenia narastá, hlásia sa pacienti zo širokého okolia. Nie všetkým dokázali z kapacitných dôvodov vyhovieť.
„Keďže sme koncová nemocnica, sme špecializovaní predovšetkým na vykonávanie zložitých výkonov,“ zdôvodnil Štrpka.
Ďalšia veža by však mala situáciu zmeniť: „Radi by sme navýšili aj počet bežných diagnostických endoskopických výkonov. Máme ambíciu otvoriť ďalšiu vyšetrovňu.“
Z vlastných zdrojov
Vyšetrenie tráviaceho traktu je možné už aj v Nitre absolvovať v celkovej anestéze. Niektorí pacienti radšej uprednostnia sedatívum dormicum – na zákrok si potom nepamätajú. No sú aj takí, ktorí nemajú so zavedením „hadičky“ do tela žiadny problém.
„Endoskopiu začal v našej nemocnici pred 31 rokmi robiť doktor Jakabovič. V malej ambulancii bol len jeden prístroj na vyšetrenie žalúdka. Postupne pribudla vyšetrovňa, priestory na čistenie a výmenu prístrojov,“ vrátil sa do minulosti medicínsky riaditeľ Marián Bakoš.
Dnes je gastroenterologické pracovisko v novom liečebnom pavilóne a má k dispozícii najmodernejšie prístroje. „Kúpa endoskopickej veže je ďalší kvalitatívny krok dopredu, ktorým naša nemocnica potvrdzuje, že aj vlastnými silami a bez zadlžovania sa dá dosiahnuť rozvoj zdravotníckej techniky a technológií,“ dodal riaditeľ.
Endoskopická veža stála 134-tisíc eur.