NITRA. Medzi laureátmi, ktorým Literárny fond udelil Ceny za celoživotné dielo a Výročné ceny v oblasti divadla, sú aj herci Starého divadla Karola Spišáka v Nitre. Z rúk Dušana Jamricha si prevzali ocenenie Rudo Kratochvíl a Roman Valkovič.
Rudo Kratochvíl získal Cenu za celoživotné dielo v oblasti divadla. Jeho prvými pocitmi, keď sa to dozvedel, boli veľké prekvapenie aj radosť. „Veľmi ma to potešilo, som rád, že takto ocenili moju dlhoročnú prácu v Starom divadle. Som v ňom od roku 1985 - mám za sebou stovky postáv a predstavení,“ hovorí Kratochvíl, ktorý tento rok v máji oslávil životné jubileum 60 rokov.

Okrem SDKS sa Kratochvíl objavil aj v piatich inscenáciách Teatra Tatra, momentálne hrá v Majstrovi a Margaréte.
Kratochvílov kolega Roman Valkovič dostal Výročnú cenu v oblasti divadla za divadelný výkon. Zaujal svojou postavou v monodráme Klammova vojna, ktorá mala premiéru v januári tohto roka. V hre autora Kaia Hensela stvárnil profesora Klamma – študenti ho v liste obvinia zo samovraždy spolužiaka, ktorý nebol pripustený k maturite. A vyhlásia mu vojnu.
„Je to veľmi príjemné a človeka takéto ocenenie veľmi poteší. Vážim si, že som ho dostal po 32 sezónach v tomto divadle. Cena je pre mňa predovšetkým ohromný záväzok, nastavená je istá latka, ktorú nemôžem podliezť,“ hovorí Roman Valkovič.

„Za to, že som túto cenu dostal, musím poďakovať nielen kompetentným, ktorí si všimli moju prácu, ale aj riaditeľovi, dramaturgovi divadla a režisérovi Peťovi Chmelovi, ktorí mi dali dôveru a obsadili ma do úlohy profesora Klamma. Je to náročná, ale krásna postava.“
Spolupráca s režisérom Chmelom bola podľa neho úžasná, sadli si ako umelci, ale aj ľudsky. Hra sa podľa Valkoviča rodila pomerne ľahko, keďže text dostal už pred Vianocami. Predstavenie je úspešné, rezonuje všade, kde ho hrajú – v divadle aj na školách. Diváci ho na javisku SDKS videli aj počas nedávnej Noci divadiel, herec sa s ním s úspechom predstavil tiež na bratislavskom divadelnom festivale pre tínedžerov Puberťák.
„Študenti aj pedagógovia reagujú pozitívne. Na besedách po predstaveniach sa asi 90 percent divákov pýta, prečo sa učiteľ nakoniec nezastrelí, keď už drží v ruke pištoľ,“ pokračuje Valkovič. „Záver sme zámerne nechali otvorený, je už na divákoch, ako sa v ich predstavách skončí príbeh profesora Klamma.“