Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Historky spod Nitrianskeho hradu sú prechádzkou naprieč tisícročím

V knihe sa dočítate aj o tom, ako Nitrania zachránili kráľa Bela IV. pred Tatármi, ako sa kráľ Matej cestou na poľovačku zastavil v Nitre, ale aj o najslávnejšom oslovi a poslednej verklikárke či desivom nájazde kobyliek a rozbitých zvonoch.

Profesora Imricha Točku písanie kníh stále baví a napĺňa.Profesora Imricha Točku písanie kníh stále baví a napĺňa. (Zdroj: GABRIEL TOČKA)

NITRA. Z pera regionálneho historika profesora Imricha Točku sa k čitateľom dostáva ďalší pozoruhodný titul. Novinka Historky spod Nitrianskeho hradu názvom evokuje jednu z jeho mnohých predchádzajúcich kníh – Historky spod Mačacieho zámku, ktorá prináša 24 poviedok o zaujímavých postavách a príhodách zo života starej Chrenovej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autor v novej knižke pútavým spôsobom prerozprával 39 príbehov o niektorých dôležitých udalostiach, osobnostiach a pamätihodnostiach Nitry. Historky sú zoradené chronologicky od obdobia Veľkej Moravy až po posledné dekády 20. storočia. Každý príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami. V knihe sa čitatelia dozvedia napríklad to, ako Nitrania zachránili kráľa Bela IV. pred Tatármi, ako sa kráľ Matej cestou na poľovačku zastavil v Nitre, o vyčíňaní Osmanov, kuruckom plienení, prečo sa Hornozoborská cesta nazývala Krvavou či ako pomohli františkáni zachrániť uneseného furmana.

SkryťVypnúť reklamu

Iste ich upútajú aj príbehy o záhadnom nočnom pútnikovi, ktorého lúpežníci považovali za prízrak, o desivom nájazde kobyliek a rozbitých zvonoch, o nevďačných čerešniach, o srdiečkových čižmách a vzácnych červených husliach, o záhadnom poslovi, čudnom vojakovi a lekárovi v čiernom, o strýkových pumpkách, najslávnejšom oslovi a poslednej verklikárke a mnohé ďalšie.

Dejiny skombinoval s fantáziou

Imrich Točka dostal nápad napísať takúto knižku niekedy začiatkom minulého roku, ešte v čase prípravy knižky Historky spod Mačacieho zámku. V niečom sú si obe knihy podobné, no zároveň v mnohom odlišné.

„Podobnosť je možné nájsť v jazyku a spôsobe podania histórie prostredníctvom zaujímavých historiek o skutočných hrdinoch,“ vysvetľuje Imrich Točka. „Počas finalizácie knihy Historky spod Mačacieho zámku sa mi v pamäti vynárali mnohé príhody, ktoré som počul od rodičov či priateľov, ale netýkali sa Chrenovej, preto sa do tejto knihy nedostali. Práve vtedy sa zrodil nápad pokračovať v písaní niečoho podobného, no viažuceho sa k širšiemu koloritu nášho mesta.“

SkryťVypnúť reklamu

Dejový rozsah predchádzajúcej knihy je niekoľko desaťročí 20. storočia. Všetky postavy, ktoré v nej autor opisoval, osobne poznal a väčšinu z týchto príbehov aj zažil. Historky spod Nitrianskeho hradu sú zas akousi virtuálnou prechádzkou naprieč predchádzajúcim tisícročím.

„Začína sa už v 11. storočí, tesne po zániku Veľkej Moravy a dej nás privádza do pivníc zoborského kláštora medzi benediktínskych mníchov. Moje rozprávanie sa končí príbehom o šikovnom socialistickom mäsiarovi zo 70. rokov minulého storočia,“ pokračuje spisovateľ.

„Je pochopiteľné, že pri takomto časovom rozsahu som ako autor všetky tieto príbehy nemohol osobne zažiť. Väčšinou tie z najstarších čias som si vyfantazíroval s cieľom oboznámiť čitateľa so zaujímavými udalosťami a slávnymi osobnosťami Nitry. No všetky z nich majú reálne historické súvislosti a ich dej vychádza zo skutočných udalostí. Rozhodne nejde o čistú beletriu, vždy som sa snažil čitateľa najprv uviesť do spoločenských pomerov doby, v ktorej sa historka odohráva.“

SkryťVypnúť reklamu

Ilustrácie verne zodpovedajú realite

Ďalšou podobnosťou oboch kníh je spolupráca s nitrianskym výtvarníkom Tomášom Berešom, ktorý oba tituly doplnil ilustráciami. V novinke sú obrázky v štýle prvorepublikových dobrodružných titulov.

Tomáša Bereša niekedy v polovici roku 2015 objavil autorov syn Gabriel. Bolo to v čase, keď finalizovali práce na knihe Tormoš - Chrenová v zrkadle času. „Synova predstava bola vtedy stvárniť pri práci najslávnejšieho fotografa predvojnovej Nitry Vojtecha Rašofského. S výsledkom sme boli tak spokojní, že sme sa rozhodli v spolupráci pokračovať,“ vraví Imrich Točka.

„Tomáš Bereš je zároveň aj dizajnér, čo bolo veľkou výhodou, pretože prichádzal s fundovanými nápadmi, no zároveň bol ochotný počúvať naše predstavy a tie zapracovával do svojich konceptov. Dávali sme si záležať na tom, aby všetky ilustrácie boli verné, čo sa týka nitrianskych reálií daného časového obdobia a aj oblečenia ich protagonistov.“

Mnohé z tohto si už bral na starosť syn Gabriel, ten často konzultoval detaily s odborníkmi. Výsledkom je napríklad to, že vojak na ilustrácii má správnu uniformu, resp. oblečenie s náležitou symbolikou a zároveň verné zbrane. To rovnako platí u stredovekého mongolského bojovníka či amerického parašutistu z konca 2. svetovej vojny.

Historky spod Nitrianskeho hradu sú podľa autora vizuálne atraktívnejšie ako prvá kniha, pretože na obale použili techniku razby, celkovo sú aj farebne pestrejšie. „Toto podstatne rozsiahlejšie a komplexnejšie dielo má ambíciu osloviť čitateľov nielen z Nitry a okolia, ale nebojím sa povedať, že aj z celého Slovenska,“ skonštatoval historik. Inšpiroval sa Faithom, Martinčekom i Zrubcom

Na knihe autor spolu so synom pracoval zhruba dva roky, posledných 9 mesiacov sa venovali najmä dotváraniu vizuálu a finalizácii ilustrácií.

„Názov Historky spod Nitrianskeho hradu sme používali ako pracovný už v čase tvorby. Ani po skončení sme nemali pocit, že by ho bolo treba meniť a zdal sa nám úplne výstižný,“ vysvetlil Imrich Točka.

Pri všetkých príbehoch sa nechal inšpirovať všeobecne známymi historickými udalosťami, o ktoré sa celý život zaujímal a študoval ich súvislosti. Čerpal aj z rozprávania svojich rodičov, priateľov, ale i pamätníkov a svedkov týchto udalostí. Mnohé z nich aj sám zažil a hrdinov osobne poznal. Postavy, hlavne zo staršieho obdobia, sú však fiktívne, respektíve ich skutočné mená zámerne pozmenil.

„Pri niektorých historkách som sa nechal inšpirovať prácou starších nitrianskych literátov, napr. Faitha, Martinčeka a Zrubca, ktorí sa venovali podobnej práci, no ja som sa pokúsil tieto historické témy spracovať z iného uhla pohľadu.“
Veľká väčšina príbehov knihy sa odohráva v Nitre a jej blízkom okolí. V niekoľkých historkách sa síce časť deja odohráva mimo nášho mesta, ale ich hrdinovia pochádzali z Nitry a dej s ňou priamo súvisí.

Prvý počítač k šesťdesiatke

Imrich Točka má na svojom konte už množstvo vydaných titulov z rôznych oblastí, ale napriek pomerne vysokému veku 76 rokov si s písaním stále „nedá pokoj“.

Ako vraví, s pribúdajúcim seniorským vekom sa už, samozrejme, necíti tak, ako keď mal dvadsať. Preto sa snaží venovať veciam, ktoré ho bavia a zároveň zapĺňajú jeho dôchodcovský život niečím zmysluplným. A tým je pre neho najmä literárna tvorba.

„Najlepšie mi to v písaní ide skoro ráno, keď som čerstvý. Píšem na počítači, zvykol som si na jeho výhody, ktorými sú možnosť zväčšiť si písmo tak, aby bolo pre moje staršie oči dobre viditeľné, a, samozrejme, aj jednoduché úpravy,“ vymenúva autor prednosti techniky. „S počítačom som však začal pomerne neskoro. Prvý som tuším dostal k mojej šesťdesiatke. Najprv som ako odchovanec pera a papiera trochu nadával, ale postupne som si zvykol a ostal som pri ňom až doteraz. I keď ma moje súčasné „pc“ často nahnevá, život bez neho si už neviem predstaviť.“

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  2. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  4. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  5. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  8. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 25 833
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 034
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 572
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 896
  5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 6 459
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 579
  7. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 4 761
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 692

Blogy SME

  1. Eva Chocholáčková: Kto získa vikomta?
  2. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: katedrála Canterbury
  3. Post Bellum SK: Z Bratislavy ich odviezli priamo do plynových komôr Mauthausenu
  4. Martin Pekár: Slovenské železnice zažívajú medzinárodnú blamáž, snáď to ako budíček postačí
  5. Ľuboš Vodička: Jablonický kaštieľ a (nielen) Historický festival s remeslami
  6. Andrea Ostrihoňová: Nad ránom
  7. Dušan Koniar: Taraba: Voľby nemajú byť ako zmanipulované, ak...
  8. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 29 667
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 974
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 937
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 389
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 855
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 752
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 096
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 968
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Nehoda v okrese Nové Zámky. Vodič (29) Renaultu Megane narazil do značky a premostenia kanála. Nafúkal 2 promile.

O auto prišla aj žena, ktorá usmrtila cyklistku. Podľa súdu si za volant nesmie sadnúť do konca života.


20m
Obycký bombardér Patrik Mikuš (vľavo) bude chcieť zveľadiť svoj 34-gólový jesenný nástrel.

T. Mlyňanom odišiel niekdajší strelec, v Topoľčiankach a Hosťovciach takmer dvadsať zmien.


18 h

Cieľom inovatívneho vzdelávacieho programu FinQ je naučiť deti kriticky myslieť a zaujať stanovisko k reálnym životným situáciám v kontexte financií.


23 h
Bývalá hlavná pošta.

Časť komplexu je vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Kedysi patrila štátu.


30. mar

Blogy SME

  1. Eva Chocholáčková: Kto získa vikomta?
  2. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: katedrála Canterbury
  3. Post Bellum SK: Z Bratislavy ich odviezli priamo do plynových komôr Mauthausenu
  4. Martin Pekár: Slovenské železnice zažívajú medzinárodnú blamáž, snáď to ako budíček postačí
  5. Ľuboš Vodička: Jablonický kaštieľ a (nielen) Historický festival s remeslami
  6. Andrea Ostrihoňová: Nad ránom
  7. Dušan Koniar: Taraba: Voľby nemajú byť ako zmanipulované, ak...
  8. Peter Kubica: O priveľkých teniskách
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 29 667
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 974
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 937
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 389
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 855
  6. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 752
  7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 096
  8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 3 968
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu