ŠAĽA. Nocľaháreň v Šali funguje od 1. novembra na Partizánskej ulici. Patrí pod Krízové centrum, v budove je tiež útulok a nízkoprahové denné centrum.
Aj nad kapacitu
Útulok má kapacitu 10 ľudí, nocľaháreň pojme 17. Podľa riaditeľa Krízového centra Petra Gomboša je o obe služby veľký záujem a v zime majú všetky postele obsadené.
„Máme stálice, prichádzajú ale aj noví. Mnohokrát ich privedú aj policajti, aby nezamrzli. V zime sú kapacity naplnené, hlavne nocľaháreň. Niekedy máme až 22 klientov. Keďže nemáme dosť postelí, dávame ich na matrace, aby nemuseli zostať na zime,“ hovorí Gomboš.
Záujem o nocľaháreň, ktorá je otvorená celoročne, bol veľký aj v lete. „Nemali sme vždy 17 klientov, ale 15-16 áno. Niekedy bola kapacita naplnená, nikdy sme nemali pod desať,“ povedal Gomboš.
Vstup bez alkoholu
Obe služby sú spoplatnené, za pobyt v útulku sa platí jedno euro, v nocľahárni 70 centov. „Klienti platia hneď pri príchode. Robíme im kontroly, hlavne na alkohol. Klienti majú k dispozícii čisté prádlo, ktoré používajú len u nás,“ pokračuje riaditeľ Krízového centra.
Ako doplnil, zariadenie nedostáva dotáciu od štátu. Takmer všetko si zabezpečujú sponzorsky, od jedla až po vybavenie.
„Snažíme sa ich zapájať do pracovného procesu, či už do riadneho alebo brigádne. Peniaze veľmi nevidia, chceme, aby si v prvom rade zaplatili bývanie, občas si kúpia jedlo, mimo toho, ktoré im dávame my,“ ozrejmil Gomboš.
Sadzobník trestov
V zariadení je 80% občanov zo Šale, ostatní sú z blízkeho okolia. Pracovníci sa snažia o udržiavanie disciplíny, pomôcť im má „sadzobník postihov.“ V tomto čase má jeden zo stálych klientov zákaz vstupu na polroka.
„Jeho arogantnosť je známa v širokom okolí. Urobil, čo nemal, fyzicky atakoval jednu z našich pracovníčok. Máme aj nižšie tresty, ak niekto príde s fľašou alkoholu, 24 hodín sa u nás nemôže ukázať. Najčastejšie postihujeme odmietanie rajónov alebo fyzické ataky medzi sebou,“ vysvetľuje Peter Gomboš.
Podobne ako pred rokom, aj tentoraz sa môžu klienti Krízového centra tešiť na vianočnú večeru. „Vznikli sme v novembri, tesne pred Vianocami. Napriek tomu mali riadnu večeru, síce o deň skôr. Uvarili a zaplatili ju sponzori. Mali šošovicovú polievku, rybu, zemiakový šalát, nealko a nejaké sladkosti. Ľudia nemali pocit, že sú počas sviatkov odsunutí. V tomto roku chceme pripraviť opäť slávnostnú večeru,“ dodal Gomboš.
Nocľaháreň bude napokon aj v Seredi
Bez nocľahárne nebudú napokon ani v Seredi. Po avizovaných problémoch, keď sa prevádzkovateľ nocľahárne, Trnavská arcidiecézna charita, musel vysťahovať z priestorov na Garbiarskej ulici, bol ďalší osud bezdomovcov nejasný. Nocľaháreň sa rozhodlo otvoriť mesto v spolupráci so spoločnosťou Amazon, Vojenskou podpornou nadáciou SR a občanmi mesta.
Nachádza sa v priestoroch doterajšej nocľahárne na Garbiarskej ulici. Mesto zabezpečilo vybavenie a troch kvalifikovaných pracovníkov. „Hlavne počas chladných zimných mesiacov bude Nocľaháreň útočiskom pre všetkých, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Stačí len, keď zaklopú na dvere a budú dodržiavať pravidlá, ktoré platia v takýchto typoch zariadení,“ uviedol Martin Tomčányi, primátor mesta Sereď.
Pomoc prišla aj od spoločnosti Amazon, ktorá venovala 15 matracov, čím zvýšila kapacitu. Okrem toho spustila zbierku Vešiak pomoci, v jedálni firmy sú tri vešiaky a odkladacie nádoby, kde môžu zamestnanci venovať oblečenie, deky, či obliečky. S vybavením pomohla aj Vojenská podporná nadácia SR a občania.
Nocľaháreň je prevádzkovaná denne od 19-tej do siedmej hodiny nasledujúceho rána. K dispozícii je 12 postelí a matrace, ktoré môžu rozšíriť kapacitu. Poplatok je 80 centov za lôžko na noc.