NITRA/PRAHA. Nitriansky sochár a maliar Miroslav Polák sa svojimi dielami po prvýkrát predstavuje vo výstavných priestoroch Slovenského domu (SD) v Prahe. Výstavu otvoril Vladimír Skalský, riaditeľ SD.

S obrazmi a sochami do Prahy
Autor vystavuje 36 obrazov z cyklu Obloha trochu inak, ktorá mala premiéru v nitrianskej synagóge, a tiež desať drevených sôch s tematikou kvetu z obdobia posledných piatich rokov.
Veľvyslancovi Slovenska v Čechách Petrovi Weissovi Nitran ako dar venoval obraz Československo, na ktorom sú v jednom ráme – „v jedných hraniciach“ znázornené hlavné mestá našich krajín. „Mám dve deti, ktoré tiež študovali výtvarné umenie, a obe mi „ušli“ do Prahy, kde našli uplatnenie. Syn robí manažéra v reklamnej spoločnosti, dcéra je bytová dizajnérka. Aj preto vystavujem v Prahe,“ vysvetľuje Miroslav Polák.
V hlavnom meste Česka výstava potrvá do 15. januára, potom sa presúva na Slovensko, kde ju slávnostne otvoria 26. marca v Národnej banke SR v Bratislave.
Miroslav Polák sa okrem iných výstav v Nitre prezentoval aj cyklom obrazov Vesmír trochu inak, pri ktorých tvorbe sa inšpiroval fotografiami vesmíru z Hubblovho teleskopu.
Výstavou originálnych diel zaujal aj za hranicami Slovenska. Okrem Slovenska vystavoval v Čechách, Poľsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku, USA, Austrálii aj Kanade.
Sochár a maliar je organizátorom a účastníkom sochárskych podujatí. Pripravil 16 ročníkov sochárskeho sympózia v termálnych kúpeľoch v Podhájskej, ďalšie v Radave a Mani. Zúčastnil sa európskych stretnutí sochárov v Maria Bistrica v Chorvátsku aj svetového sympózia Amier Exterior.
Namaľoval symboly obcí
Umelec, ktorý tvorí v Nitre a tiež v obci Vlkas v Novozámockom okrese, kde sa narodil, je aj spoluautorom piatich titulov - ilustroval knihy spisovateľa Ladislava Spišiaka. Samostatne vydal publikáciu Žitava.
„Kniha obsahuje ilustrované symboly 25 obcí, ktorými preteká rieka Žitava - od prameňa v Malej a Veľkej Lehote, cez Jedľové Kostoľany, Obyce, Žitavany, Machulince až po Martovce, kde Žitava ústi do rieky Nitry,“ vysvetľuje Miroslav Polák.
„Každý zo symbolov znázorňuje ženu, ktorá v náručí drží stred obce, jej jej ochrankyňou, a tiež drží znaky, veci a plody typické pre danú obec. V knihe je tiež zoznam významných rodákov a dejateľov oblasti Požitavia, sú v ňom herci, speváci, básnici, výtvarníci, univerzitní profesori, biskupi či politici.“
Knihe Žitava predchádzala rovnomenná výstava originálov týchto symbolov obcí, ktorú otvorila Marta Šimo-Svrčeková, riaditeľka Regionálneho osvetového strediska.