Z prvého prechodu zimnými Tatrami mrazí aj po 63 rokoch

Dvaja Ivanovia patria k posledným štyrom žijúcim aktérom expedície Vysoké Tatry 1955, ktorá zdolala 61 tatranských vrcholov.

Jozef Psotka, Ivan Kluvánek a Ivan Lehotský počas dnes už legendárnej expedície zo začiatku roka 1955.Jozef Psotka, Ivan Kluvánek a Ivan Lehotský počas dnes už legendárnej expedície zo začiatku roka 1955. (Zdroj: Vladimír Koštial)

NITRA. Dva týždne na prelome februára a marca 1955 celá krajina ani nedýchala. Všetci sledovali výkon našich najlepších horolezcov, ktorí si zaumienili, že prejdú hrebeňom zimných Tatier. Išlo vôbec o prvý zimný kolektívny prechod hlavným hrebeňom našich veľhôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, čo skupina 26 milovníkov hôr dokázala v zime 1955, patrí k unikátnym výkonom ešte aj dnes. V čase, kedy sú vybavenie, výstroj, kvalita športových materiálov aj komunikačné systémy na oveľa vyššej úrovni ako pred 63 rokmi.

Príjemná noc bola s teplotou okolo mínus dvadsať

Nevídané dobrodružstvo začalo 23. februára a trvalo do 5.marca. Najzdatnejší slovenskí horolezci tej doby prechádzali v drsných podmienkach 26 kilometrov zubatého hrebeňa. Zdolávali 61 tatranských vrcholov, pričom súčet výstupov dosahoval takmer desaťtisíc výškových metrov. A to všetko v čase, keď o organizovanom slovenskom horolezectve nebolo ani chýru - chýbali tu ľudia so skúsenosťami, neexistovala žiadna literatúra, z ktorej by sa dalo niečomu priučiť.

SkryťVypnúť reklamu

Za tuhých mrazov prešli horolezci od Ľaliového až po cieľové Kopské sedlo. A že v tomto období v Tatrách riadne prituhlo, o tom svedčia kruté nočné teploty. Najteplejšia noc chlapcov vyštípala svojimi mínus dvadsiatimi stupňami. Keď im počasie neprialo, ručička teplomera zostúpila ešte o ďalších dvanásť stupňov nižšie.

Skupina bola rozdelená do dvoch tímov. V samotnom hrebeňovom družstve bolo šesť horolezcov. Paralelne s ním sa prechodu zúčastnilo aj sedlové družstvo, ktoré nieslo zásoby - batožina na celú dobu prechodu vážila osemsto kíl!

Každý 'hrebeniar' si niesol batoh vážiaci okolo 12 až 15 kíl. No len v suchom stave. Keď zásoby navlhli, záťaž sa pokojne aj zdvojnásobila. Každý 'údolniar' z podporného tímu musel zvládnuť batoh so štyridsiatimi kilami zásob.

SkryťVypnúť reklamu

Spomienky na expedíciu oživili zabudnuté fotky

Medzi šesticu, ktorá patrila do hlavného hrebeňového tímu, sa radia aj Ivan Kluvánek (90) a Ivan Lehotský (86). Obaja Ivanovia sú dnes už v pokročilom veku a patria medzi posledných štyroch žijúcich účastníkov unikátnej expedície.

O svojich zážitkoch z prechodu Vysokých Tatier sa podelili na nedávnom festivale Vysoké hory Nitra, ktorý pripravil Nitriansky horský spolok. Obaja dôchodcovia sú v poslednom roku na roztrhanie, volávajú ich na rôzne festivaly, kde dychtivým návštevníkom znovu a znovu rozprávajú zážitky z expedície.

Dôvodom záujmu o prvý kolektívny prechod Tatrami, ktorý znovu prepukol po viac ako šesťdesiatich rokoch, je kniha skvelých čiernobielych snímok od Vladimíra Koštiala, ktorý svojim fotoaparátom unikátnu expedíciu zaznamenal. Zabudnuté snímky fotografa po Koštialovej smrti zozbieral a uverejnil jeho syn.

SkryťVypnúť reklamu

Chlieb krájali čakanom

O prechode hlavným hrebeňom Vysokých Tatier sa medzi nadšencami horolezectva hovorilo už dlhšiu dobu. Za zostavením skupiny, ktorá sa na to nakoniec dala, stál legendárny Arno Puškáš. Ten bol vedúcim celej expedície a Ivana Lehotského poveril šéfovaním hrebeňovej skupine. "Nie preto, že si myslel, že som lepší. Ale Arno vedel, že mám z hôr strašnú skúsenosť a budem si preto dávať pozor," naráža Ivan Lehotský na tragédiu, ktorú má dodnes pred očami. Pri inom lezení sa päť metrov za ním zrútil jeho kamarát. Letel strmhlav nadol štyristo metrov a keď dopadol, nedokázal mu už nikto pomôcť.

Hrebeňová skupina mala v ruksakoch len to najnutnejšie, čo im malo pomôcť prežiť v horách deň-dva. Spacáky, rezervné oblečenie, výstroj a trochu potravín.

Podporná údolná skupina stavala na vopred dohodnutých miestach stany a pripravovala večeru. Od plánu sa odchýlili iba raz, keď dorazili na miesto, kde práve spadla lavína.

"V horách potrebujete jesť aj teplé jedlo, nedá sa dva týždne byť iba na syroch a podobných veciach," vysvetľuje Ivan Lehotský. Čo si tam hore ukuchtili? Väčšinou konzervové pokrmy, napríklad párky, kapustnicu alebo fazuľu. No v menu bolo najčastejšie bravčové či hovädzie vo vlastnej šťave. "Mäso sme mali z vojenských skladov ešte po Nemcoch," spomína Ivan Kluvánek.

K takýmto ťažkým pokrmom nemohlo chýbať pečivo. S tým však býval veľký problém. "Chlieb zamrzol tak, že sme ho museli sekať nie nožom, ale čakanom. Bol dosť veľký problém roztopiť ho. Našťastie sme mali aj zásoby suchárov," pousmial sa Ivan Kluvánek.

Pre omrzliny prišla od lekára okamžitá stopka

Takmer všetci členovia výpravy trpeli omrzlinami. Pre Jána Vozatára z hrebeňového družstva znamenali vyradenie z tímu. Okamžite ukončiť postup hrebeňom Tatier mu tri dni pred koncom expedície nariadil lekár Miloš Brix. Ak by ho Janko nepočúvol, mohol skončiť s amputovanou nohou.

Obaja Ivanovia sú presvedčení, že za Vozatárovým koncom stáli jeho ponožky - obyčajné z obchodu. Ostatí členovia výpravy mali podkolienky aj svetre z ovčej vlny. "Dnes je oblečenie úplne iné, sú rôzne termo materiály, z ktorých pot vyjde von, ale zima sa dnu nedostane. No stále si myslím, že ovčia vlna je výborný materiál, lebo aj keď je vlhká, hreje. Bavlna nie, keď sa vám upotia alebo navlhnú bavlnené ponožky, tak to chladí," hovorí Ivan Lehotský.

Vlhli aj topánky. Hoci bolo vonku cez deň mínus desať, keď svietilo slnko, sneh sa na topánkach topil. Horolezci s nimi mali potom iba trampoty. Topánky sa snažili zahriať v spacákoch, ráno ich však našli tvrdé ako kameň, ledva do nich nohy vsunuli. "Najhoršie bolo, keď navlhli laná, boli vtedy ako olovené káble - neohybné a v karabinkách sa točili," vysvetľuje Ivan Kluvánek.

Horolezecký ošiaľ

Na Kopské sedlo dorazili horolezci 5. marca 1955 o 17:25. Pred bývalou Kežmarskou chatou na nich čakali priatelia, lekár a novinári.

Ich výkon vzbudil v krajine šialenstvo už počas trvania výpravy. "V Bratislave bola tabuľa, kde pravidelne na základe nášho hlásenia z vysielačiek hlásili, aký máme postup. Boli toho plné noviny. Za následok to malo to, že pri ďalších expedíciách sme to mali ľahšie napríklad pri uvoľňovaní z práce. Vydávalo sa to aj za veľký úspech socialistickej telovýchovy, s ktorou sme my nič nemali," spomína Ivan Kluvánek a v tejto súvislosti mu napadne i vtipná historka. V tom čase bývali populárne rozhovory so staršími členmi strany. Skupina pätnástich bratislavských horolezcov si povedala, že pôjde na Zbojnícku chatu do Tatier. Výpravu nazvali Beseda so starými členmi strany na tatranských končiaroch. Malo to však háčik. Žiadni členovia strany medzi nimi neboli, liezlo sa a nebesedovalo. Na názve podujatia tak bolo pravdivá možno iba časť 'na tatranských končiaroch'. Zato peňazí na toto podujatie získali fúru.

Hoci od legendárnej expedície uplynie o pár týždňov 63 rokov, výkon vtedajších horolezcov sa aj dnes, v čase masívneho rozvoja technológií a pri oveľa lepšom materiálnom vybavení, považuje za veľký výkon.

"Nezakladali sme si na tom, že tvoríme legendu. Brali sme to ako bežný život," vyznáva sa Ivan Kluvánek, pre ktorého bol vždy srdcovkou Kaukaz, kam sa dostal deväťkrát. "Mali sme iba jediný cieľ - prejsť to v zdraví. Tam je mnoho nebezpečenstva a za dva týždne nesmiete spraviť jedinú chybičku," doplnil Ivan Lehotský.

Ich výprava však mala dôsledky. Tím spravil masívnu propagáciu horolezectvu a naštartoval nevídaný záujem o šport, pre ktorý má Slovensko ideálne podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 069
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 040
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 057
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 609
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 870
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 428
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Kanaďan Jayden Lawson je už druhú sezónu oporou tímu Nitra Knights.

Nitra je skvelé miesto pre americký futbal, hovorí Jayden Lawson, pilier Nitra Knights.


Drogy strážili päť rokov na tajnom mieste.


11

Rýchlotest odhalil dve drogy, lekárske vyšetrenie ďalšie tri.


Prístroj je automatický, preberá na seba rozhodovací proces.


  1. Vladimír Bojničan: Čo mi chýbalo v článku od Michala Havrana: „Spoločnosť rozvrátená politikou“
  2. Branislav Hláčik: Superpozícia 4
  3. Marek Namešpetra: Mokrý svet
  4. Viktor Pamula: Markíza a Vlny
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  7. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  8. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 069
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 040
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 103
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 057
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 609
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 235
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 870
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 428
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu