NITRA. Prvú zo série edu-hier pripravuje Divadlo Andreja Bagara. Inscenáciu Hoax na objednávku divadla napísala autorka Silvia Vollmannová, ktorá je zároveň aj režisérkou hry. Spoluautorkou je dramaturgička Slavka Civáňová, projektová manažérka DAB. Hra je ako na telo šitá hercom Tomášovi Turekovi a Mariánovi Viskupovi, ktorí v nej zastúpia viacero postáv, ale primárne budú hrať stredoškolákov Adama a Sama.
Fiktívny svet ako alegória reality
Hra Hoax je pre Silviu Vollmannovú prvou spoluprácou s DAB. Nitrianka, ktorá dnes pôsobí v Bratislave, vyštudovala bábkarsku réžiu a dramaturgiu. S nitrianskym hercom Tomášom Turekom sa dobre pozná, bola s ním na VŠMU v paralelnom ročníku. Počas troch rokov po skončení školy spolupracovala napríklad s bábkovými divadlami v Žiline, Košiciach a s činohernými divadlami – Mestským divadlom v Žiline a nezávislým Divadlom na cucky v Olomouci.
„Hoax sme pripravili pre toto divadlo a tento región. Inšpirovali sme sa aj reálnymi udalosťami, ale vytvorili sme istý fiktívny svet, ktorý je alegóriu toho, čo sa tu deje,“ hovorí Silvia Vollmannová.
„So scénografkou Dášou Krištofovičovou sme si pre jemne interaktívnu hru zámerne vybrali telocvičňu, s týmto priestorom pracujeme réžijno-scénograficky. Využívame pri tom všetky možnosti, ktoré telocvičňa ponúka a tiež všetko telocvikárske zariadenie a náčinie ako rebriny, basketbalový kôš, kozu, švédsku debnu či žinenky.“
Tomuto konceptu tvorcovia prispôsobili aj text inscenácie. Začína sa prednáškou novinára v škole, pričom prednáška sa postupne prelína s divadelnou akciou, cez ňu sa vlastne dostávame do príbehu Adama a Sama.
Téma mediálnej výchovy
Edukatívne inscenácie, ktoré chce DAB pripravovať dlhodobejšie a hrať ich v stredných školách v našom kraji, by mali prinášať aktuálne kultúrno-spoločenské témy týkajúce sa mladých ľudí. „Prvá edu-hra Hoax ponúka tému mediálnej výchovy s presahom na extrémizmus. Prvotným impulzom k jej vzniku bola snaha prispieť k téme, ktorá sa týka mnohých mladých,“ vysvetľuje Slavka Civáňová.
„Často sa na internete nevedia orientovať v správach, podliehajú hoaxom a rôznym konšpiračným informáciám z webov, ktoré medzi mládežou často podnecujú extrémistické nálady.“
Po rozhovoroch s režisérkou Silviou Vollmannovou sa vykryštalizoval príbeh dvoch chalanov, ktorý sa tiahne celou hrou. Jeden správam na internete podľahne viac, druhý sa spod tohto vplyvu vymaní.
„Inscenáciu by sme chceli podať s humorom, využívame veľmi súčasný slangový jazyk mladých ľudí. Často cez nadsázku a nadhľad chceme poukázať na to, že mnohé veci, s ktorými sa stretávame na internete, podávajú jednoduché až hlúpe videnie sveta. Je dobré pozrieť sa ďalej, čo je za tými informáciami,“ doplnila Civáňová.
Premiéra v telocvični
Hru DAB plánuje uvádzať na stredných školách Nitrianskeho kraja, premiéra bude 26. januára v telocvični Párovského gymnázia v Nitre. Už od polovice januára budú v škole intenzívne skúšať, celý generálkový týždeň budú v priestoroch telocvične.
„V nej potom uvedieme ďalšie tri reprízy hry a potom by sme ich chceli hrať v ďalších školách regiónu. Už sa nám samy ozývajú - hovorili sme napríklad so Strednou školou gastronómie a cestovného ruchu aj Súkromnou strednou školou Animus, v ktorých by sme mali hrať v marci,“ pokračuje Civáňová.
„Zatiaľ nevieme odhadnúť, ako budú školy na inscenáciu reagovať. Dúfame, že tým, že hra prichádza za študentmi do škôl, ktoré s tým nebudú mať nejaké organizačné problémy, to pôjde a bude o ňu záujem. Plánujeme ju v repertoári udržať zhruba dva roky, aby obehla školy v celom regióne.“
Zámerom DAB je Hoax hrať zatiaľ len v školách. Keby inscenáciu chceli uvádzať aj v divadle, vyžadovalo by si to upravenú verziu.
Po hre budú diskusie
Edu-hry sú súčasťou vzdelávacieho konceptu Divadlosdr.com, divadlo ich chce pripravovať každú druhú-tretiu sezónu. Okrem nich budú náplňou spomínaného konceptu rôzne workshopy pre základné, stredné a vysoké školy, diskusie, prednášky, vzdelávacie programy aj možnosti absolvovania praxe v DAB.
K spolupráci na predstavení Hoax DAB oslovilo Denník N. Veľa odborných textov, ktoré v hre definujú, čo sú dezinformácie, hoaxy, ako sa šíria, či hoax kvíz pre študentov, čerpali tvorcovia z príručky Klamstvá a konšpirácie a Kritické myslenie, ktorú vydal Denník N. „Preto sme ho aj oslovili k spolupráci na diskusiách po inscenácii, ktorých by sa mali zúčastniť redaktori tohto denníka,“ dodala Civáňová.