NITRA. Všetkých 650 poštových známok, 639 obálok prvého dňa a príležitostných pečiatok, ktoré vydala Slovenská pošta počas uplynulého štvrťstoročia, môžete vidieť na propagačnej filatelistickej výstave 25 rokov slovenskej známkovej tvorby. Je medzi nimi aj 15 najkrajších slovenských známok, ktoré sa počas tohto obdobia umiestnili na prvých troch priečkach filatelistických súťaží Európy i sveta.
V Galérii Mlyny výstava potrvá do konca januára, pripravil ju Klub filatelistov KF 52-51 pri DMS Nitra, Slovenská pošta a Zväz slovenských filatelistov.
Stále si držia svoju kvalitu
Na podujatí zástupcov NR SR, ministerstva dopravy a výstavby, mesta, Slovenskej pošty, POFIS-u, Slovenského poštového múzea a početných milovníkov filatelie privítal predseda Zväzu slovenských filatelistov, Nitran Miroslav Ňaršík.
„Okrem známok a obálok FDC z obdobia rokov 1993 až 2017 tu návštevníci nájdu aj nálepné listy, pamätné listy či hárčeky, tiež sú tu odtlačky rytín i plochy s filatelistickými exponátmi zo Stamps Tour. Slovenské poštové múzeum tu vo vitrínach vystavuje niektoré z ocenení, ktoré slovenskí tvorcovia dostali za najkrajšie poštové známky či najlepšie rytiny,“ povedal Ňaršík.
Výstavu otvorili pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky a 25 rokov slovenskej známkovej tvorby. V deň jej otvorenia predstavili novú poštovú známku 25. výročie vzniku Slovenskej republiky, ktorá vyšla už 2. januára. Novú známku s motívom Bratislavského hradu do života uviedli posypaním stovkami slovenských poštových známok.
Autorom návrhu aj rytcom je akademický maliar Martin Činovský. Ten mal spolu s akademickými maliarmi a rytcami Igorom Bencom, Karolom Felixom a Františkom Horniakom počas vernisáže autogramiádu.
„Spomenul som si na prvú známku spred 25 rokov. Bola vtedy hektická doba a záujem o ňu bol tak veľký, že ľudia v Bratislave na ňu čakali v rade od pošty až po Dunaj od polnoci do 14. h nasledujúceho dňa, kedy sa známka začala predávať,“ spomína Martin Činovský, ktorý na známky robil rytiny všetkých slovenských prezidentov.
„Po tých 25 rokoch bola teraz pre mňa česť urobiť novú známku, kde som bral do úvahy hlavne symboly štátnosti. Robil som ju veľmi rád. Teší ma, že za uplynulých 25 rokov pošta vydala niekoľko stoviek známok, ktoré si doma aj vo svete stále držia svoju kvalitu.“
Nitra aj na zahraničných známkach
Na niekoľkých plochách výstavy sú filatelistické exponáty venované výročiam týkajúcim sa Nitry. „Upriamia pozornosť na 1190. výročie posviacky prvého kresťanského chrámu v stredovýchodnej Európe, ktoré sa udialo v Nitre - s tým súvisí prvá zmienka o Nitre, o prvom meste na našom území či prvá zmienka o vládcovi na konkrétnom území. S motívom vládcu Pribinu sú tu len dve známky, ale k tematike sa viažu aj iné exponáty s motívmi dominánt Nitry – Zobora a hradu, Salzburgu, kde mal arcibiskup Adalrám sídlo a podobne. Pre mňa najvzácnejšia je pohľadnica z Pribinových osláv v Nitre, ktorú môj nebohý otec poslal bratovi. Je na nej prvá príležitostná pečiatka použitá na Slovensku,“ hovorí filatelista Milan Šajgalík o svojich exponátoch.
„Z pohľadu filatelie exponátmi pripomínam aj 1150. výročie uznania jazyka našich predkov za štvrtý liturgický jazyk a 770. výročie udelenia práv slobodného kráľovského mesta Nitre.“
Ako ďalej Milan Šajgalík povedal, výstava dokumentuje i fakt, že Nitra vyšla aj na zahraničných známkach. V Česku pred dvoma rokmi pri príležitosti česko-slovenskej filatelistickej výstavy vydali zošitkové vydanie 8 známok s motívom nášho mesta.
Zľava M. Ňaršík, M. Činovský. K. Felix a F. Horniak.
Tvorcovia známok počas autogramiády.
Nová poštová známka.