NITRA. Veľprepoštský palác pod Nitrianskym hradom postaví Nitrianske biskupstvo do pôvodnej podoby, akú mal pred zbombardovaním v druhej svetovej vojne. V súčasnosti z neho stojí menej ako tretina a je v zlom stave. Po dostavbe bude palác opäť zdobiť aj jazdecká socha cisárovnej Márie Terézie, ktorá v minulosti stála na jeho balustráde. Originál sochy stojí od roku 1992 v záhrade Grasalkovičovho paláca v Bratislave, v ktorom sídli prezident. „Je všeobecne známe, že socha pochádza odtiaľto. Bolo by milé, keby nám ju vrátili, ale nemyslím si, že sa to stane. Pekné gesto od štátu by bolo, keby zaplatil aspoň výrobu kópie,“ povedal pre agentúru SITA diecézny ekonóm Biskupstva Nitra Martin Štofko. Ak sa to nepodarí, bude biskupstvo financovať výrobu kópie sochy z vlastných zdrojov.
V súčasnosti sa dorábajú projekty pre územné rozhodnutie, začať stavať by chceli ešte tento rok. Ak všetko pôjde hladko, výstavba by podľa Štofka mohla trvať zhruba rok. Veľprepoštský palác sa nachádza na dolnom nádvorí pod Nitrianskym hradom za súsoším Cyrila a Metoda. Postavili ho v rokoch 1778 – 1780 na podnet cisárovnej Márie Terézie podľa projektu Franza Antona Hillebrandta ako dvojpodlažnú rokokovo-klasicistickú budovu. Pri bombardovaní Nitry v marci 1945 bola budova natoľko poškodená, že bolo možné obnoviť len prízemie strednej časti. Biskupstvo má k dispozícii historické fotografie, výsledky výskumu aj vyjadrenie pamiatkarov. V roku 2017 sa robil archeologický výskum v častiach, ktoré padli za obeť bombardovaniu. Priniesol novoveké nálezy. „Máme zachytené základy, vie sa, aký bol pôdorys, a to je dobrý podklad pre rekonštrukciu, ktorá bude, myslím, pre Nitru veľmi zaujímavá,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.
Po dostavbe presťahuje biskupský úrad do Veľprepoštského paláca časť svojich kancelárií z hradu. Cieľom je, aby boli pre ľudí dostupnejšie a bližšie. Uvoľnené kancelárie v prepojovacej časti medzi katedrálou a Biskupským palácom chce využiť pre rozšírenie expozície Diecézneho múzea. „V tomto trakte je v súčasnosti päť malých miestností, ktoré sú kompaktné, sú blízko a dajú sa oddeliť od zvyšnej časti paláca, čiže okruh prehliadky by sa mohol rozšíriť bez toho, aby sa narušila prevádzka v ostatných častiach,“ priblížil Štofko. Prístupné pre verejnosť by tak bolo celé prízemie a suterén hradného paláca, výnimku by tvoril len sekretariát diecézneho biskupa a vikára.
Starší Nitrania si Veľprepoštský palác ešte pamätajú v pôvodnej podobe. Palác bol vždy dominantou na hradnom kopci, zároveň pripomína aj významnosť Nitrianskej sídelnej kapituly, ktorá je najstaršou v celej strednej a východnej Európe. V roku 2006 oslávila milénium. V minulosti sídlil v paláci veľprepošt, hlava sídelnej kapituly.