NITRA. Umeleckú časť nefunkčnej fontány pred Orbisom vo štvrtok demontovali. Tri kvety budú zatiaľ uložené v mestskom sklade, rovnako ako Hodiny svetového času, ktoré stoja pred bývalým kultúrnym domom. Mesto ich dá rozobrať a odniesť v najbližších dňoch.
„Inpek nás vyzval na odstránenie týchto zariadení, aby sa uvoľnil priestor pre začiatok stavebných aktivít,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.
Budovu najskôr vyčistia
Jozef Bóňa z Inpeku potvrdil, že s búraním Orbisu chcú začať už v priebehu februára, povolenie je právoplatné. Najskôr však objekt vyčistia.
„Pre výkon búracích prác sú schválené dva dočasné vjazdy na stavenisko, a to z Piaristickej ulice a Štefánikovej triedy, ktoré budú označené dočasným dopravným značením. K priamemu obmedzeniu dopravy z našej strany nedôjde,“ informoval obchodný riaditeľ Bóňa.
S výstavbou nového Orbisu začne spoločnosť „bezprostredne po nadobudnutí právoplatného stavebného povolenia“.
Orbis nahradí polyfunkčný komplex
Bývalý dom kultúry Orbis stojí v centre Nitry, v susedstve zatvoreného bývalého Tesca. Keďže je budova v zlom stave a prespávali tam bezdomovci, okolo je natiahnutý priehľadný plot.
Orbis s okolitými pozemkami kúpil Inpek ešte v roku 2008 od mesta. Pôvodne tu plánoval postaviť luxusný hotel.
Podľa aktuálneho projektu tu má stáť polyfunkčný komplex troch budov, v ktorých bude 49 bytov, služby, kancelárie a parkovacie miesta. Samotná výstavba má trvať 18 mesiacov.
Okolo fontány chodili modelky
Ako sme už spomenuli, novej výstavbe musí ustúpiť murovaná fontána. Dá sa z nej zachrániť len časť s názvom Tri kvety, v ktorej boli zabudované trysky. Ostatné časti firma zbúra.
Autor diela Jozef Hrozenský povedal, že repliku stavebných častí je možné vytvoriť na ktoromkoľvek inom mieste. Prípadne sa dajú využiť len kvety, ktoré budú zatiaľ v sklade.
Hrozenský spomenul, že terasy, ktoré sú súčasťou fontány, pôvodne slúžili na módne prehliadky. Organizoval ich susedný obchodný dom Prior.
Hodiny boli darom k povstaniu
Demontovať treba aj Hodiny svetového času, ktoré sú roky nefunkčné. Istý čas sa uvažovalo, že ich umiestnia pred Lipou na Chrenovej, no to už neplatí. Nové miesto zatiaľ nie je vybrané, čakať budú v sklade.
Hodiny dostalo mesto pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania niekedy koncom sedemdesiatych rokov. Sú darom od vtedajšieho partnerského mesta Bernburg z Nemeckej demokratickej republike.
„Hodiny prišli rozložené, ja som dostal za úlohu nájsť miesto, kde ich postavíme, robili sme aj betónovú konštrukciu,“ povedal pred časom architekt Hrozenský.
V tom čase ešte Orbis nestál. Na internete sme našli fotku zo začiatkov jeho výstavby. Okolo hodín sú lavičky a vzadu nepriehľadný plot, na ktorom je inštalovaná obrovská holubica mieru. Oddeľuje stavenisko od okolia.
Hodiny svetového času by mesto chcelo spojazdniť. Klasická oprava však nie je možná, pretože sa už súčiastky nevyrábajú. Podľa Pavla Jakubčina bude treba inštalovať nové „črevá“. V zlom stave je aj samotná konštrukcia hodín a ich drevené časti, na ktorých sú názvy svetových metropol.