SEREĎ. Vláda podporí dokončenie Múzea holokaustu v Seredi sumou 850-tisíc eur. Vyplýva to z návrhu na uvoľnenie finančných prostriedkov z rezervy vlády SR pre Múzeum židovskej kultúry v Seredi, ktorý kabinet schválil na svojom dnešnom rokovaní.
Návrh predložil na rokovanie minister financií Peter Kažimír. Na dokončenie rekonštrukčných a stavebných prác na zostávajúcich dvoch z piatich barakov - baraka č. 2 a č. 3 v areáli bývalého pracovného a neskôr koncentračného tábora v Seredi boli vyčlenené prostriedky z rozpočtu Ministerstva kultúry (MK) SR.
"Na kompletné dobudovanie Múzea holokaustu žiada Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum židovskej kultúry Vládu SR o poskytnutie finančných prostriedkov z rezervy vlády. Dobudovanie sa týka časti rekonštrukčných prác a expozičnej časti venujúcej sa zariadeniu dielní a
ubytovania väzňov v pracovnom a koncentračnom tábore v Seredi, perzekúciám na Slovensku a táborom na našom území, vrátane časti Memoriál - venovanej pamiatke zavraždených," objasňuje v materiáli minister financií.
Potrebných 850-tisíc eur z rezervy vlády poukážu SNM - Múzeu židovskej kultúry prostredníctvom ministerstva kultúry. Po dobudovaní expozície je otvorenie kompletne zariadeného Múzea holokaustu a jeho Vzdelávacieho centra naplánované na 26. január 2019.
Múzeum holokaustu v Seredi vzniklo ako súčasť SNM - Múzea židovskej kultúry v autentických priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Slávnostne ho otvorili 26. januára 2016. Zámer dobudovať múzeum sa stal súčasťou Programového vyhlásenia Vlády SR na roky 2016 - 2020. V časti Kultúrna politika sa konkrétne kabinet zaväzuje, že "dokončí výstavbu Múzea holokaustu v Seredi ako inštitúcie s potenciálom vzdelávania a výchovy proti všetkým formám neznášanlivosti, násilia a extrémizmu".
Doteraz sa v bývalom areáli pracovného a koncentračného tábora zrekonštruovali tri baraky. V dvoch sú stále expozície a jeden slúži ako Vzdelávacie centrum. Barak č. 1 približuje "Riešenie židovskej otázky na Slovensku" v rokoch 1938 - 1945. Barak č. 4 je venovaný všetkým zavraždeným Židom zo Slovenska, mapuje hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli deportovaní. Posledná časť baraka č. 4 zobrazuje tých, ktorí počas vojny zachraňovali Židov napriek tomu, že tým ohrozili život svoj aj svojich blízkych a stali sa za to nositeľmi titulu Spravodlivý medzi národmi.
Medzi najdôležitejšie činnosti múzea patrí vzdelávanie. Školám i ostatným záujemcom ho ponúka Vzdelávacie centrum v baraku č. 5. Od otvorenia múzea sa v ňom uskutočnili rôzne odborné prednášky, semináre a diskusie s ľuďmi, ktorí holokaust prežili. Základným, stredným a vysokým školám múzeum ponúka prednášky a semináre venované prenasledovaniu Židov na území Slovenska. Školy, ktoré prejavia záujem o
exkurziu v Múzeu holokaustu v Seredi, si môžu vybrať z 12 tém. Témy vychádzajú z dobových materiálov a z nafilmovaných výpovedí tých, čo prežili prenasledovanie.
Cieľom všetkých aktivít Vzdelávacieho centra je predchádzanie všetkým formám antisemitizmu, rasizmu, xenofóbie, diskriminácie a ostatným prejavom intolerancie v spoločnosti. Múzeum od jeho otvorenia navštívilo už vyše 34-tisíc návštevníkov a viac ako 18-tisíc žiakov a študentov z celého Slovenska absolvovalo aj jeho vzdelávacie programy.