NITRA. Nikdy v histórii ich nebolo toľko! Nitrianska župa má od minulého týždňa až štyroch podžupanov. Tak veľa ich nebolo v žiadnom z predošlých štyroch volebných období, počas ktorých existujú kraje v súčasnej podobe.
Kraj budú podžupani stáť nemalé peniaze. Vyplatia im polovicu z toho, čo zarobí župan Milan Belica, ktorý mesačne dostáva približne 3 700 eur. V prípade, že sú podžupani súčasne aj poslancami Národnej rady, dostanú odmenu maximálne v hodnote minimálnej mzdy – a to počas celého obdobia, v ktorom poberajú aj plat poslanca národného parlamentu.
Traja podpredsedovia, no žiadna väčšina
Podžupanmi sa stali poslanci parlamentu Marián Kéry zo Smeru a Eva Antošová z SNS. Obaja sú v koalícii Smer, SNS a Most. Okrem nich zvolili za podžupanov aj Tibora Csengera z SMK a Igora Édera. Občania poslali Édera do krajského parlamentu ako nezávislého, no on spolu s poslancami Gabrielom Katonom a Branislavom Becíkom vstúpil do poslaneckého klubu Smeru, SNS a Mostu.
Pravica a nezávislí preto kritizujú, že vládna koalícia má v krajskom parlamente prakticky troch podpredsedov aj bez väčšiny v zastupiteľstve. „Koalícia, ktorá v 54-člennom zastupiteľstve reálne získala 17 poslancov, má až troch podpredsedov. Na veci nič nemení, že jeden z nich je uvádzaný ako nestraník, pretože je členom klubu Smer, SNS a Most. Pre nás je závažné poznanie to, že sa to podarilo vďaka hlasom SMK a že tu takýmto spôsobom vznikla
koalícia, pre ktorú je dôležitý iba jej záujem a prospech,“ povedal Daniel Balko zo Slovenskej demokratickej koalície, ktorú tvoria viaceré pravicové strany.
Opozícia navyše obvinila SMK, že sa potichu spojila s koalíciou Smer, SNS a Most. Vidno to aj z hlasovaní. Samotná SMK ale spojenie s kýmkoľvek odmieta. Iván Farkas z tejto strany vyhlásil, že nie sú v koalícii ani s pravicou, ani s ľavicou. „Sme v strede. My sme centristická strana, budeme sa vždy rozhodovať v závislosti od toho, čo bude výhodné pre nás, našich voličov a naše regióny, pre južnú časť Nitrianskeho kraja,“ vyhlásil Farkas.
O podporu SMK sa pritom snažila aj pravica s niektorými nezávislými poslancami v nádeji, že takto budú vládnuť kraju. Pravica sa dokonca už stihla prísť predstaviť županovi Milanovi Belicovi. „Mrzí nás, že napriek kompromisom sa nám nepodarilo vytvoriť väčšinu, ktorá by priniesla zmenu do kraja,“ povedal Balko, podľa ktorého pravica zrejme nemohla dať SMK také ponuky, aké jej dal Smer. Pravicové strany aj nezávislí poslanci tvrdia, že obyvatelia kraja sa vyslovili za zmenu – napovedať tomu majú výsledky volieb. K zmene však takmer určite v tomto volebnom období nepríde.
SMK sa s pravicou a nezávislými podľa Farkasa nespojila, lebo v takomto zoskupení nevidela stabilitu na päť rokov.
Štyroch podžupanov sme tu ešte nemali
Opozícia kritizuje voľbu podpredsedov aj preto, že prvý raz v histórii sú až štyria. To viacerí poslanci označili za zbytočný luxus. Podľa kritikov by stačilo, ak by pri minimálnych kompetenciách podžupanov boli dvaja – jeden z koalície a jeden z opozície.
„Musia byť štyria, aby sa uspokojili politické záujmy a to je podľa mňa úplne choré,“ povedal nezávislý poslanec Peter Oremus.
Podľa župana Milana Belicu, ktorý už bol aj v situácii, že mal iba dvoch podpredsedov, bola voľba až štyroch podpredsedov jediným priechodným riešením. „Mne by pokojne stačil možno aj jeden podpredseda, ale toto sú politické rozhodnutia a ja sa musím politicky zachovať,“ povedal župan Milan Belica. Navrhovať podžupanov je pritom plne v kompetencii župana.
Belica však argumentuje, že musel prijať v tejto otázke politické rozhodnutie okrem iného preto, že v opačnom prípade by rokovania krajského parlamentu mohli byť „veľmi dramatické“ a nemuseli by sa schvaľovať nutné veci.