LOVCE. Jediná cesta, ktorá vedia turistov k zubrej zvernici európskeho významu a je v katastrofálnom stave, sa po rokoch konečne dočká rekonštrukcie.
Dedine sa podarilo dostať všetky pozemky pod kritickým úsekom do svojho vlastníctva. To bola podmienka, aby cestu Lovce zrekonštruovali. Zo zákona totiž obce nemôžu investovať do majetku, ktorý im nepatrí.

Pozemky roky nikto nechcel vysporiadať
Na zúfalý stav cesty k zvernici posiatej jamami, nerovnosťami a výtlkmi sme poukázali v septembri. Upozornili nás na ňu turisti, ktorí nechápali, ako môže byť v tak zúfalom stave práve vozovka vedúca k často navštevovaným zubrom. Tieto najväčšie európske cicavce sa na Slovensku inde nechovajú, aj to robí zo zvernice spravovanej Lesmi SR unikátne miesto.
Samotní obyvatelia Loviec sa za cestu hanbili. V ankete nám to viacerí potvrdili – hovorili, že aj k poslednému družstvu vedie lepšia cesta. Kritiku však neprávom schytala obec, ktorá však za stav cesty nemohla. Komunikácia jej totiž nepatrila, mala viacerých majiteľov.
Problém bol tiež v tom, že dovtedajšie garnitúry vládnuce Lovciam sa o získanie cesty pod svoju opateru ani len nesnažili. To sa podarilo až teraz starostovi Františkovi Richterovi, ktorý jedného z majiteľov musel hľadať až v Bratislave.
„Keby bola cesta vysporiadaná už skôr, veľmi by nám to uľahčilo život. V roku 2004 alebo 2005 Lesy SR ponúkali Lovciam z vlastnej iniciatívy okolo 500-tisíc korún, no obec ich nechcela, čo je zlé. Už to mohlo byť dávno ako-tak spravené,“ hovorí Richter.
Cesta pritom pôvodne ani neexistovala, pozemky pod ňou evidovali ako ornú pôdu. V minulosti tu iba vyliali asfalt a spravili si tak vozovku.
Cestu využívajú najviac štátne lesy
Lovciam sa až vlani v decembri podarilo všetky krátke úseky dostať na svoj list vlastníctva. Poslanci potom mohli schváliť vypracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu cesty.
Keď vznikne projektová dokumentácia, bude sa dať určiť suma, ktorú bude oprava cesty stáť. Štátne lesy už avizovali, že sa na financovaní opráv budú podieľať – k tomu ich napokon vyzýva aj vedenie Loviec. To argumentuje hlavne tým, že sú to práve Lesy SR, ktoré cestu najčastejšie využívajú.
Kritický úsek cesty do zvernice je hneď za dedinou. Po jeho prejdení sa cesta rozdvojuje, jedna vedie k lesnej škôlke, ďalšia k zvernici. Škôlku aj zvernicu spravujú Lesy SR. K zvernici sa dá dostať aj cez Topoľčianky, túto trasu však podľa Františka Richtera návštevníci zvernice využiť nemôžu. Sú tam brány, ktoré sú neustále zavreté a turistom tu zakazujú jazdiť.
„Cez rok touto cestou prejdú tisíce áut aj autobusov s návštevníkmi zvernice,“ upozorňuje starosta.
Lesy SR ako správca zvernice so siahnutím do vlastného vrecka kvôli oprave vozovky počítajú. „Veľmi nás tento problém ťaží a chceme, aby ľudia mali dobrý pocit, keď pôjdu do zvernice. Obec si konečne vysporiadala pozemky a my sa budeme spolupodieľať na oprave cesty,“ prisľúbil Milan Garaj, šéf Odštepného závodu Lesov SR v Topoľčiankach.
Okrem štátneho podniku budú musieť na opravu cesty prispieť aj dvaja podnikatelia, ktorí majú v lokalite svoje firmy. Ich ťažká technika tiež jazdí po úseku, ktorý je teraz v hroznom stave.
Darček k 60. výročiu zvernice
Zvernicu založili v roku 1958, aby zachránila zubra pred vyhynutím. Za ten čas sa tu narodilo vyše dvesto zubrov. Teraz je ich v lesoch nad Lovcami vyše tridsať, teda tak veľa, že časť z nich musia vyviezť do národného parku v Maďarsku a časť k súkromníkovi na Oravu. V čase, keď zvernicu zakladali, bolo na celom svete približne 150 zubrov a toto majestátne zviera patrilo ku kriticky ohrozeným druhom.
Nová cesta bude pekným darčekom k 60. výročiu zvernice. Ak pôjde všetko hladko, podľa starostu by komunikáciu mohli zrekonštruovať ešte v tomto roku.