Nitrania dnes žili fašiangovou oslavou

Tradične najviac lákali stánky so zabíjačkovými špecialitami. Na odbyt išla najmä zabíjačková kaša, ale aj jaternice či klobásy.

Fašiangový sprievod s choduliarmi prichádza na námestie.Fašiangový sprievod s choduliarmi prichádza na námestie. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Nielen slnečné počasie vylákalo ľudí v sobotu na Svätoplukovo námestie a pešiu zónu. Už od dopoludnia sa tu šírili príjemné voňe tradičných dobrôt, ktoré patria k fašiangovému obdobiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zabíjačkové špeciality lákali

Nitrianske fašiangy v centre mesta otvoril jarmok, na ktorom si ľudia mohli kúpiť rôzne výrobky od ľudových umelcov. Svoje miesto tu mal tiež gazdovský dvor z Detskej farmy Humanita. Ľudí snáď najviac priťahovali stánky s občerstvením – vybrať ste si mohli zo zabíjačkových či syrových špecialít, nechýbali šporheltníky, podpecníky, langoše, domáce štrúdle, šišky, trdelník, príjemne zohrialo varené vínko, medovina či čaj.

SkryťVypnúť reklamu

Stánok s mäsovými produktami ponúkal hotové výrobky, ktoré si ľudia kupovali domov, na ďalších špecialitách si pochutnávali pri stolíkoch. Z hrncov a pekáčov sa šírila vôňa pečeného mäsa, jaterníc, zabíjačkovej kaše a ďalších dobrôt. Zabíjačkovú kapustnicu ste si mohli kúpiť za 3 eurá, 200 g huspeniny za 2,80 eura, tristogramový zabíjačkový tanier stál 4,50 eura. Sto gramov zabíjačkovej kaše vás vyšlo 0,60 eura, rovnaké množstvo pečených rebierok či pečenej klobásy 1,50 eura. Za 1 euro ste si mohli dať 100 g domácej pečenej jaternice. Ak ste dostali chuť na domáce oškvarky, 100 g vyšlo na 0,70 eura, 0,50 eur ste dali za to isté množstvo paprikového laloka.

Bravčové mäso zo štyroch polovičiek v stánku spracúvali majitelia mäsovýroby Gurmán z Paty Marián a Marta Hubinákovci, ktorí na Nitrianskych fašiangoch bývajú už asi 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Na mieste spracovávame mäso z dvoch prasiat s váhou okolo 140 kg, včera sme na výrobky spracovali ďalšie tri ošípané. Míňajú sa všetky špeciality, ale myslím si, že tradične najviac ide na odbyt asi zabíjačková kaša, ale aj jaternice, klobásy, mäso na huspeninu a podobne. Dnes ponúkame aj údené rebierka, ktoré sme po minulé roky nemali a tiež na mieste pomelieme mäso na požiadanie zákazníkov,“ povedal Marián Hubinák.

Sv. Urban je najväčší

Stánky s umeleckými výrobkami prezrádzali talent a šikovnosť ich výrobcov. Svoje rezbárske umenie predstavila vyštudovaná ekonómka z Galanty Beata Šidlíková. Na jarmok priniesla drevené zvieratká, postavičky, svätcov, anjelikov, magnetky a iné vyrezávané drobnosti z lipového a smrekového dreva.

„Do Nitry chodím už viac rokov na fašiangy aj na oslavy Nitra, milá Nitra. Sú to príjemné, tradičné akcie, na ktoré sa vždy teším,“ hovorí rezbárka.

SkryťVypnúť reklamu

Zručnosť a záujem o rezbárstvo v sebe objavila bez toho, aby niečo podobné videla v rodine či študovala. Každý jej výrobok je originál. „Baví ma venovať sa takejto kreatívnej záľube, je to iste lepšie ako sledovať v televízii seriály. Drevo je stále živý, tradičný materiál, naši predkovia z neho po zimných večeroch robili krásne veci,“ poznamenala Šidlíková.

Jej drevorezby sú okrem Slovenska už v mnohých štátoch sveta. Zrejme jej najväčšia práca – posvätená socha asi 1,5 metra vysokého sv. Urbana – je vo vinotéke vo Veľkom Záluží.

Za mincu diriguje, na najlepšie pesničky tancuje

Veselú náladu na jarmoku so svojím verklíkom vytváral Peter Čižmarovič z Čiernej Vody pri Galante. Krútil kľukou, pričom z „hudobnej skrinky“ vyludzoval melódie piesní zo Slovenska, Česka i cudziny.

„Zdá sa to jednoduché len tak točiť kľukou, ale nie je to celkom tak. Treba ňou otáčať tak, aby sa skladba ani nezrýchľovala, ani nespomaľovala,“ povedal verklikár, ktorý takto po jarmokoch chodí so stovku melódií – jarmočných, filmových, tanečných, vianočných i vojenských. Každá pesnička stojí peniaze, musí mať kúpené právo ju hrať.

Hoci jeho verklík vyzeral starožitne, kúpil ho vlani v Olomouci, kde ich výroba má storočnú tradíciu. Každý kus je originál. Čižmarovičov model mal vpredu šaška, ktorý za mincu diriguje a na najlešie pesničky aj tancuje.

Rytmus udávali bubeníci

Popoludní sa na pódiu vystriedali Dychová hudba Kozárenka a kapela Funny Fellows, po 16. h centrum mesta oživil tradičný fašiangový sprievod. Od začiatku pešej zóny prešli bubeníci Tambores, ktorí udávali rytmus, spolu s maskami, choduliarmi z Harry Teater, mažoretkami I.NIMA, členmi folklórnych súborov a ďalšími účastníkmi až na Svätoplukovo námestie, kde program pokračoval vystúpeniami na pódiu a tradičným pochovávaním basy.

Pravú fašiangovú náladu vytvorili dychovka Kozárenka, Nitrianska heligónka, Tradícia Dražovce, Janíkovská studnička, Zbežanček, Nevädza aj Senior Matičiar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 88 433
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 672
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 380
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 119
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 458
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 231
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


1

Nehoda sa stala skoro ráno.


2

Veľkonočné sviatky sa nezadržateľne blížia a s nimi aj túžba po typických pokrmoch cez sladkého baránka, koláčiky, až po slané pochutiny.


Dávid Okoličány stopol 12-zápasové čakanie na gól, v predĺžení rozhodol o víťazstve Nitry v Žiline. Majster vedie semifinálovú sériu po treťom zápase 2:1 na duely.

Strela ako jedna zo sto, durdili sa vlci o víťaznom góle.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu