ŠAĽA. Chemická továreň Duslo spustila skúšobnú prevádzku Čpavku 4.
Informuje o tom na svojej internetovej stránke. „Spoločnosť Duslo dostala povolenie na spustenie novej prevádzky Čpavku 4 do skúšobnej prevádzky.“
Podľa plánu
Chemička získala súhlasné stanoviská štátnych orgánov v oblasti BOZP a PO, vyjadrenia nezávislého dozoru v oblasti BOZP, ale aj v oblasti kvality vykonaných prác. „Tieto stanoviská nás presvedčili, že nábeh bude úspešný,“ informovala spoločnosť.
Výstavba začala vo februári 2016. „Zatiaľ ide všetko podľa časového harmonogramu,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Petr Bláha. „Stavba je dokončená, urobilo sa všetko,“ doplnil.
Po skončení skúšobnej prevádzky by sa podľa jeho slov malo začať nabiehať do normálnej. Po nábehu bude výrobňa Čpavok 3 odstavená, zamestnanci prejdú do novej prevádzky Čpavok 4.
Nová technológia, stavaná talianskou inžinierskou spoločnosťou na báze dánskej licencie, je podľa slov riaditeľa aktuálne najmodernejšou technológiou v Európe.

O 20% čpavku viac
Prvý čpavok by mal z novej prevádzky vyjsť podľa odhadov generálneho riaditeľa v marci.
Na novootvorenej prevádzke bude spoločnosť vyrábať čpavok pomocou novej technológie. „Malo by ísť o 1600 ton denne,“ povedal Bláha. Doteraz vyrábalo Duslo 1300 ton čpavku denne. „Prevádzka neovplyvní kvalitu vyrábaného čpavku,“ vyjadril sa generálny riaditeľ spoločnosti Duslo.
Nová prevádzka Čpavok 4 nahradí Čpavok 3, ktorá začala s výrobou v roku 1973.
Duslo do novej prevádzky investovalo 310 miliónov eur, čo je jeho historicky najvyššia investícia. Rovnako aj skupiny Agrofert, ktorej je členom.
„Ak by sme sa rozhodli nepostaviť novú výrobňu, ale ísť cestou rekonštrukcie starej, do roku 2032 by sme museli investovať 232 miliónov eur a stále by sme mali zastaranú výrobu,“ povedal pred 25 mesiacmi pri slávnostnom poklepaní kameňa Petr Bláha.
Duslu by mala zabezpečiť na najbližších minimálne 20 rokov konkurencieschopnosť na trhu.
Počet zamestnancov sa nezvýši
Na výstavbu dostala spoločnosť aj pomoc od štátu, daňové úľavy vo výške 58 miliónov eur odobrila Európska komisia ako regionálnu pomoc. „Počet zamestnancov sa nezmení,“ povedal Petr Bláha. Firma sa zaviazala, že desať rokov po spustení novej výrobne neklesne počet jej zamestnancov pod 1800.
„Je možné, že budú malé korekcie. Závisieť to bude od toho, ako budeme úspešní s produkciou výroby a najmä jej distribúciou a ako sa nám bude dariť v rámci globálneho európskeho trhu,“ dodal Petr Bláha.
V súčasnosti pracuje na Dusli približne 2000 zamestnancov.
Nábeh sprevádza plameň
Nábeh novej prevádzky sprevádza plameň z poľného horáka. Podľa spoločnosti je prirodzenou súčasťou a nábehový tím skonštatoval jeho správne fungovanie.
"Poľný horák je súčasťou technológie a slúži na spálenie horľavých plynov počas nábehu, nachádzajúcich sa v technológii Čpavku 4. Veľkosť plameňa a jeho farba sa mení v závislosti od aktuálnej fázy nábehu. Po ukončení nábehu a ustálení technológie plameň na poľnom horáku horieť nebude," informovalo Duslo.
Z procesu horenia neunikajú žiadne škodlivé látky do ovzdušia.