NITRA. K niektorým pacientom prichádza skôr hliadka mestskej polície ako záchranka. „Poskytnutie pomoci sa tak odďaľuje,“ upozornila osoba, ktorá takúto situáciu zažila.
Na mestskej polícii potvrdili, že ich operátori záchranky žiadajú o preverenie situácie v prípadoch, ak ide o osoby ležiace na ulici.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby nepoprelo, že mestskú políciu žiada o preverenie situácie, no vraj len v prípadoch, „ak pacient nie je v ohrození života a je zrejmé, že nejde o zdravotný problém“.
Otázkou zostáva, či môžu vopred vedieť, že nejde o zdravotný problém.
Nie každý je opitý
„Nie každý, koho nájdu na ulici ležať na zemi, je opitý. Môže ísť predsa o človeka, ktorý dostal mozgovú príhodu či infarkt. A na druhej strane – pomoc môže potrebovať aj opitý,“ hovorí zdroj, ktorý na problém upozornil.
Na mestskej polícii nám opísali prípad zo začiatku februára. „Pracovníčka dispečingu ZZS nás žiadala preveriť oznam občianky o ležiacej osobe na Bohúňovej ulici, či skutočne potrebuje zdravotnú pomoc. Pracovník mestskej polície ju dôrazne upozornil, že časovo neskorší príjazd hliadky na miesto z dôvodu momentálneho pracovného vyťaženia, iba laické posúdenie stavu ležiacej osoby a až následné privolanie lekárskej pomoci môže mať fatálne následky,“ informoval náčelník Erik Duchoň.
„Pracovníčka dispečingu napriek tomu spochybnila potrebu výjazdu zdravotníkov s odôvodnením, že osoba je možno ležiaci alkoholik,“ dodal.
Hliadka na mieste zistila, „že muž bol v tvári neprirodzene bledý, ťažko komunikoval, nedokázal sa postaviť a nejavil známky požitia alkoholických nápojov“. Keď nakoniec prišiel lekár, mal vyjadriť podozrenie na mozgovú príhodu.
Niekoľkokrát mesačne
Náčelník hovorí, že prípady, keď prichádzajú k pacientovi prví, aby preverili situáciu, nie sú ojedinelé. „Hlásenia dispečerov ZZS väčšinou prichádzajú nie na tiesňovú linku mestskej polície 159, ale na našu tzv. pevnú linku. Hovory z nej sa nenahrávajú.“
Duchoň dodal, že jeho kolegovia prehlasujú, že žiadosti o preverenie situácie evidujú niekoľkokrát za mesiac. „Najčastejšie sú to žiadosti o preverenie stavu na zemi ležiacich osôb, hlavne či nie sú pod vplyvom alkoholu s následným vyhodnotením, či je potrebná lekárska pomoc.“
Mestskí policajti evidujú aj volania od ľudí, ktorí hovoria, že im na linke 155 odporučili najskôr volať políciu, „ktorá rozhodne, či bude nutné volať sanitku“.
„Určite možno konštatovať, že podstatne väčšia skupina na zemi ležiacich občanov užila alkohol. No aj v tejto skupine sú osoby s viditeľným, ale aj so skrytým zranením, ktoré laik nevie posúdiť,“ dodal Duchoň.
Preverovanie zdravotného stavu osoby inými zložkami označil za neprofesionálne a nemorálne. Navyše, odďaľuje sa poskytnutie pomoci.
„Nehľadiac na tieto skutočnosti bola hliadka na miesto podľa možnosti zakaždým vyslaná, prípadne, pokiaľ je to technicky možné, miesto monitorujeme kamerovým systémom,“ tvrdí Duchoň.
Preverili telefonát
Na operačnom stredisku záchrannej zdravotnej služby trvajú na tom, že ich postup je v súlade s predpismi.
„Ambulancie ZZS vysielame k pacientom, ktorých zdravie alebo život sú ohrozené. Samozrejme, sú prípady zranených osôb, ktoré užili alkohol, pristupujeme k nim ako k akýmkoľvek iným pacientom,“ vyjadrila sa Alena Krčová, manažér komunikácie s verejnosťou.
Počet výjazdov k osobám pod vplyvom alkoholu neevidujú, pretože užitie alkoholu nie je v registri diagnóz.
Operátori záchranky podľa Krčovej nepochybili ani v prípade z Bohúňovej ulice. „Telefonát sme preverili, rovnako aj postup operátora. Volajúca kontaktovala tiesňovú linku 155 a žiadala o pomoc pre pacienta, ktorý podľa nej ležal, bol pri vedomí, komunikoval a bol pod vplyvom alkoholu. Operátor tiesňovej linky ju požiadal, aby sa spýtala pacienta, či má zdravotný problém. V nahrávke je zreteľne počuť odpoveď: nie, nepotrebujem zdravotnú pomoc.“
Následne mal operátor povedať, že zavolá hliadku mestskej polície a spoločne budú riešiť situáciu. „Kontaktoval mestskú políciu, jej dispečer však povedal, že mestská polícia je momentálne vyťažená a nevie, kedy príde. Operátor informoval, že vyslal posádku záchrannej zdravotnej služby. Tá následne transportovala pacienta do Fakultnej nemocnice Nitra na oddelenie urgentnej medicíny.“
Verzia mestskej polície je iná: záchranka podľa nich prišla až po hliadke, ktorá jej volala priamo z terénu.
Pripravia nový zákon
Interný pokyn, na základe ktorého by mali dispečeri kontaktovať mestskú políciu a žiadať ju, aby vopred preverila situáciu, vraj neexistuje: „Takýto interný pokyn nemáme. Naši operátori sú profesionáli, ktorí dokážu vyhodnotiť situáciu a prijať adekvátne rozhodnutie v prospech pacienta.“
Štátnu políciu žiadajú o asistenciu najmä vtedy, ak ide o agresívneho pacienta.
„Mestskú políciu skôr žiadame o preverenie situácie. Napríklad, ak pacient nie je v ohrození života a je zrejmé, že nejde o zdravotný problém,“ píše sa v stanovisku Operačného strediska ZZS.
Isté je, že opité osoby, ktoré ležia na ulici, robia polícii aj zdravotníkom problémy. Záchytky už neexistujú a tak ich nie je kde umiestniť. Ak nie sú zranené a zostanú vonku, môžu zomrieť na podchladenie.
„Prax ukazuje, že táto problematika si vyžaduje legislatívne riešenie,“ reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Dodala, že rezort je za konštruktívnu diskusiu o zriadení protialkoholických záchytných izieb. V tomto roku sa chystá pripraviť nový zákon, ktorý má riešiť aj záchytky.