Pred dvadsiatimi rokmi sa v zime trénovalo na škvare. Keď k nám prišli zo zahraničia umelé povrchy, bola to veľká vec. Lenže ukazuje sa, že zastaralá umelá tráva dnes už nie je žiadna výhra pre futbalistov – či dospelých, alebo mládež.
„V Nitre aktuálne rekonštruujú futbalový štadión a to je možno vhodná príležitosť pozrieť sa na stav tréningových plôch, ich kvalitu a s tým súvisiace problémy. Hlavne umelé povrchy spôsobujú problémy na pohybovom aparáte, žiaľ, hlavne detí a mládeže,“ hovorí Marián Drinka, fyzioterapeut slovenskej reprezentácie, ktorý žije v Nitre, kde v minulosti aj pôsobil.
Zo športovcov invalidi?
„Prvé zvýšené množstvo zranení sme v Nitre zaznamenali u detí a mládeže s dnes už nebohou fyzioterapeutkou Zahustelovou pred 9-10 rokmi, keď začali umelú trávu celoročne využívať mládežnícke družstvá, aby sa šetrili prírodné ihriská pre A-tím a U19,“ pokračuje Drinka.
„Mal som vtedy rozhovor s uznávaným ortopédom Malinovským, ktorý ma informoval o prednáške z istého lekárskeho kongresu. Rozdiel medzi umelou a prírodnou trávou je v tom, že pri prírodnej sa po dopade chodidla rozloží vektor sily do pôdy, kým pri umelej vám granulát (guma), ktorým je tráva vysypaná, vráti náraz späť proti vektoru dopadu. Takže vyvíjajúce sa kĺby detí dostávajú riadne zabrať a zo športuchtivej mládeže vyrábame športových invalidov,“ hovorí Drinka.
Súčasný stav umelej trávy trápi aj športového riaditeľa mládeže FC Nitra. „Naša umelá tráva nás neteší. Je to negatívum našej akadémie, to treba povedať. Je cítiť, že je stará, opotrebovaná. Permanentne sa o tom bavíme s vedením klubu a veríme, že budeme mať novú trávu. Sme úspešný mládežnícky klub, máme dobré výsledky. Nová umelá tráva nám určite pomôže, ak chceme držať krok,“ vraví Michal Kuruc.
„Či však zranenia našich hráčov pochádzajú vyslovene z toho, v akom stave je naša umelá tráva, nedokážem povedať. Na umelú trávu chodíme len vtedy, keď sú zlé podmienky na živej. Na lepší tréningový proces by sa nám hodili ešte ďalšie dve ihriská so živou trávou,“ hovorí Kuruc.

Odborník má v tom jasno
Roman Moravčík z Nitry je odborníkom na stavbu umelých trávnikov. Jeho názor má preto určite váhu. „Nemusíte byť z fachu, aby ste videli, že stav umelej trávy v Nitre je katastrofálny. Trávnik nie je len technicky a esteticky nevyhovujúci, ale predovšetkým nebezpečný, až rizikový pre športovcov. To by si mali uvedomiť aj kompetentní, pretože na tomto povrchu sa v týždni pripravuje niekoľko mládežníckych kategórií,“ hovorí Roman Moravčík. Podľa neho vznikol prvotný problém už pri výstavbe plochy.
“„Nemusíte byť z fachu, aby ste videli, že stav umelej trávy v Nitre je katastrofálny."
„
„Najpodstatnejšia je podkladová vrstva. Podklad pod umelým trávnikom tvorí niekoľko vrstiev drveného kameniva rôznych frakcií, ktoré sa zdola hore zjemňujú a po jednotlivých vrstvách hutnia a vyrovnávajú. Najdôležitejšími vlastnosťami podkladovej stavby sú filtračná schopnosť a rovnosť pre finálny povrch – umelý trávnik. V Nitre na-stal problém v najvrchnejšej vrstve, pretože obsahovala veľa prímesí vápenca a ílu, čím po zhutnení vibračným valcom vznikla nepriepustná škrupina, ktorá neplní drenážnu schopnosť – odvádza zrážkovú vodu z povrchu pomaly, resp. vôbec. A aj keď bol na to obdobie v Nitre nainštalovaný kvalitný trávnik, týmto nesprávne zrealizovaným podkladom prišlo vplyvom trvalého podmáčania k jeho rýchlemu znehodnoteniu,“ vysvetľuje Roman Moravčík.
Celý článok
prináša aktuálne tlačené vydanie týždenníka MY Nitrianske noviny.
Zodratí futbalisti?
Fyzioterapeut Marián Drinka strávil niekoľko dní na sústredení prvého mužstva FC Nitra na Cypre, odkiaľ si priniesol poznatky o zdravotnom stave hráčov.
„Naši odchovanci, mladí hráči, majú pohybový aparát v strašnom stave. Sú zodratí... Ešte sa hýbu, hrajú, ale v každom je časovaná bomba, ktorá môže vybuchnúť.