NITRA. Mesto Nitra sa stalo partnerom regionálnej Tour Ekotopfilm - Envirofilm, najstaršieho medzinárodného filmového festivalu s environmentálnou tematikou na svete. Aj tohtoročný festival je začlenený do projektu inteligentných a moderných miest – Smart City.
Milovníci prírody si počas dvoch dní, 27. a 28. februára v Mlyny Cinemas, budú môcť pozrieť viac ako 20 dokumentárnych filmov a zapojiť sa do zaujímavých diskusií. Pre žiakov základných a stredných škôl je doobeda pripravený zaujímavý a interaktívny Junior festival. Vstup je zdarma.
Regionálna tour festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Som nesmierne rád, že sa nám v Nitre darí z nášho festivalu budovať tradičné podujatie,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm - Envirofilm a dodáva: „Naším cieľom je prostredníctvom dokumentárnych filmov a sprievodných aktivít - diskusií na aktuálnu problematiku, inšpirovať a vzdelávať verejnosť a mladých ľudí v témach udržateľnosti. Snažíme sa meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, ovplyvňovať životný štýl Slovákov. Preto je pre nás dôležité prinášať do regiónov atraktívny program, ktorý má význam a motivuje k zodpovednosti. Návštevníkom v Nitre prinášame to najlepšie z festivalového ročníka 2017.“
Po doobedňajšom Junior festivale podujatie pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije, určite privíta počas dvoch dní až dvadsaťtri dokumentárnych filmov, víťazov májového ročníka 2017 svetového festivalu.
Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí. Zo slovenských tém sa dozvieme viac o tom, aký je život chránených kamzíkov v Tatrách. Aký je príbeh o plytvaní jedla a prečo 50% z neho končí ako odpad porozpráva ďalší z filmov. Pozrieme sa aj na odvrátenú stránku módneho sveta – z pohľadu dopadu na ekológiu a našu planétu. Prostredníctvom filmového plátna sa budú diváci môcť preniesť na miesta ako je severský Island, či exotická India.
Program bude obohatený o zaujímavé diskusie „mimo plátna“. V utorok 27. 2. o 18. h sa o osobné skúsenosti podelí Branislav Moňok z OZ Priatelia Zeme v rámci prednášky „Domácnosť bez odpadov“. Zavedením jednoduchých opatrení znížila jeho trojčlenná domácnosť množstvo vyhadzovaných odpadov na necelých 10 kg za rok. Ako a kde začať? Odpovede ako aj praktické návody sa návštevníci dozvedia na prednáške.
V stredu 28.2. v tom istom čase privítame na festivale v Nitre Bohumilu Tauchmannovú, autorku projektov Kvalita z našich regiónov, Odpad je surovina, ktorá v prednáške „Neplytvajme! S hrdosťou si pýtajme slovenské“ vysvetlí súvislosti, ktoré sú spojené s nakupovaním domácich produktov, teda nielen dopad na našu ekonomiku, ale aj na naše zdravie, životné prostredie a taktiež na celú kvalitu života, za ktorú nesieme spoločnú zodpovednosť.
Možnosťami zníženia tvorby odpadov vo svojich domácnostiach sa zaoberali študenti SPU v Nitre z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Výsledky ich prieskumu, ako aj ekologický a ekonomický prínos zmeny ich životného štýlu, predstaví Anna Báreková v prezentácii prác študentov „Ako môžem znížiť tvorbu odpadu“.
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji minulého roku sa konal jeho 44. ročník. Na festival sa prihlásilo rekordných vyše 1 000 filmov z 30 krajín sveta, z ktorých komisia vybrala do súťaže pre týždňový program festivalu 115 filmov z celého sveta. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 40 spíkrov a viac ako 19 000 návštevníkov.
Vstup na festival je zdarma.
Program:
* 27. 2. sála A: 16.00 h - Život v oblakoch, 17.00 - Oceány: záhada zmiznutých plastov, 18.00 - Mimo plátna: prednáška Domácnosť bez odpadov, 19.00 - Spomaľovanie rýchlej módy, 20.10 - Budúcnosť našich miest, 20.30 Ganga: Svätá (zne)svätená rieka
* 27. 2. sála B: 16.00 - Kanárske ostrovy – svet ohňových hôr, 17.00 - Arzén – tichý zabijak, 17.35 - Atómka/genpatsu, 18.20 - Dievča a tajfúny, 19.20 - Megeti – stratený africký vlk, 20.15 - More znamená život
* 28. 2. sála A: 16.00 - Chrobáky – malí superhrdinovia prírody, 17.00 - Dojedz to: príbeh o plytvaní jedlom, 18.00 - Mimo plátna: neplytvajme! S hrdosťou si pýtajme slovenské, 19.00 - Magická divočina - islandský národný park Vatnajökull, 20.00 - Som na vine?, 20.35 - Myslieť ako vedec: gorongosa, 20.40 - Destinácia: Mars
* 28. 2. sála B: 16.00 - Žijem Dunajom, 17.00 - Klimatická zmena v supermarkete, 17.35 - More života, 18.35 - Najväčšie talenty prírody: umenie zvádzania, 19.30 - Sloboda pod nákladom, 20.35 - Svetielka zeme
Autor: Gabriela Sičáková