CHOČA. Už približne päť rokov je červenou farbou vyznačená na výrub skupina desiatky rokov starých topoľov pri Čerešňovom potoku, ktorý preteká dedinou v Zlatomoravskom okrese. Farba už pomaly vybledla, no štátne úrady sa stále nedonútili k tomu, aby nebezpečné stromy odstránili.
Topole pritom už lokalitu, kde má záhrady dvanásť rodín, niekoľkokrát ohrozili. Zatiaľ sa to však obišlo iba s materiálnymi škodami. Obyvatelia Choče teraz s napätím sledujú každú búrku či silnejší vietor. A obávajú sa, že úradníci štátu, ktorých platia aj z ich daní, sa rozhýbu, až keď tu niekoho vysoké stromy prizabijú.
Úradníci podľa miestnych problém nechcú riešiť
Ján Marták sa do Choče priženil. V dedinke žije už pol storočia. Keď sa do obce nasťahoval, topole už pri záhradách stáli.
V tom čase však boli silné a zdravé, no desaťročia sa na ich stave výrazne podpísali. "Pred dvomi rokmi tu vietor odlomil celý strom. Spadol do vody," rozpráva. Bežne sa pritom stáva, že z obrovských stromov sa vo vetre odtrhnú konáre a z veľkej výšky padajú na zem.
"Obávame sa, že spadnú, keď budeme robiť na záhradách, alebo si tu opekať, alebo keď sa tu budú hrať deti. Bojíme sa, že keď príde silný vietor, rozbije nám tu šopy a aj nás tu môže zabiť. Potom nám už nepomôže ani svätená voda," povedal Ján Draškovič.
Tomu topole prednedávnom poničili majetok. Jeden uvoľnený konár rozbil strechu na hospodárskej budove, ďalší poničil plot.
Podľa Draškoviča dali na výrub stromov povolenie aj úradníci na oddelení životného prostredia. Marták dopĺňa, že červenou farbou označili asi desať až dvanásť topoľov určených na výrub.
Ako je teda možné, že stromy aj po zhruba piatich rokoch stále stoja? Obaja Jánovia za to vinia pracovníkov štátneho vodohospodárskeho podniku. "Nemajú o to záujem, vyhovárajú sa, že nemajú na výrub ľudí ani stroje. Pritom tu sú už celé stromy popraskané, len čakáme, kedy na nás spadnú," hovorí Ján Draškovič.

Roky naháňajú kompetentných
Starostka Choče Alena Záhoreczová sa problémom zaoberá už od roku 2011. Najskôr ju vodohospodári odbili, pretože v prvotných žiadostiach o vypílenie stromov argumentovala tým, že topole znečisťujú v čase kvitnutia okolie a sú trápením pre alergikov.
"Postupne sa ale kopili žiadosti obyvateľov o odstránenie stromov, lebo im tam padajú konáre z vysokých prestarnutých stromov. Bola som tiež upozorňovaná, že im ničia aj hospodárske budovy," povedala Záhoreczová.
Starostka preto opakovane žiadala štátne úrady o zásah. Z vodohospodárskeho podniku ju informovali, že stromy nebránia v toku Čerešňového potoka, preto ich riešiť nebudú, no ak chce, môže si ich pri dodržaní určitých podmienok vypíliť sama. Na oddelení životného prostredia na Okresnom úrade v Zlatých Moravciach starostku ale upozornili, že by porušila zákon, ak by postupovala tak, ako jej to odporúčali vodohospodári, pretože dedina nie je správcom toku.
Vyskytol sa ešte jeden háčik. "My ako obec ani nemáme pilčíkov alebo ľudí s potrebnými kurzami, aby sme tie stromy bezpečne odstránili. Mohli by sme sa tak dostať do problémov," vysvetľuje starostka Záhoreczová.

Vodohospodári konečne sľúbili zásah
Až po opakovanej urgencii sa zdá, že sa vodohospodári rozhýbali. Starostke Choče ústne prisľúbili pomoc. Bolo to už v čase, keď štátny podnik vedel, že o prípad sa začali zaujímať médiá.
Slovenský vodohospodársky podnik v tomto roku požiadal Okresný úrad v Zlatých Moravciach o súhlas na výrub 21 topoľov kanadských, ktoré rastú v ochrannom pásme potoka.
"Označené stromy, ktoré neboli vyrúbané, sa nachádzali v úseku, na ktorý sa nevzťahovalo oznámenie na výrub drevín podľa osobitného predpisu zákona," hovorí Pavel Machava, hovorca vodohospodárov.
Machava povedal, že podnik pokosil porast v upravenej časti vodného toku v intraviláne obec a v neupravenej časti v smere od obecného úradu odstránil prekážky brániace plynulému odtoku vody.
"Nakoľko sa predmetný výrub nachádza v neprístupnom priestranstve, kde je náročné z dôvodu stiesnených pomerov nasadiť veľkú ťažkú techniku, je nutná spolupráca s osobitnou organizáciou realizujúcou výškové práce. Z tohto dôvodu sa uskutočňujú procesy umožňujúce zadať práce dodávateľsky. Po doriešení súhlasov potrebných k realizácii prác naša organizácia neodkladne uskutoční výruby, ktoré obec Choča požaduje z dôvodu ohrozenia osôb a prípadne majetku miestnych občanov," prisľúbili vodohospodári prostredníctvom svojho hovorcu.
"Možno majú dôležitejšie veci. Bola by som však rada, aby tie stromy preriedili, aby sa občania nebáli chodiť na záhrady a púšťať von deti," dodala starostka.