NITRA. Dve žánrovo i tematicky úplne odlišné knihy má na konte autor Roman Čerňanský. Titul Paríž na viac spôsobov mu vyšiel v roku 2014, vlani vydal román Zámena.
Spisovateľ pochádza z Topoľčian, kde prežil detstvo aj dospievanie. V škole mal rád dejepis, literatúru a cudzie jazyky. Po gymnáziu však vyštudoval na Technickej univerzite manažment a tak do jeho života vstúpila aj technika, ktorá ho doteraz živí. Pracuje ako projektový manažér v oblasti priemyselnej automatizácie a medzi jeho záľuby z tejto oblasti patria najmä autá.
Roman Čerňanský začal už ako malý písať, ale bavilo ho aj čítanie. Ako dieťa ho ohúrila kniha Pätnásťročný kapitán od Julesa Verna.
„Bol som z nej hotový, nevedel som ju rozdýchať ešte niekoľko týždňov po prečítaní,” hovorí autor. „Neskôr som mal a stále aj mám rád klasikov. Dlhé roky som čítal všetko od Gabriela Garcíu Márqueza, okrem neho mám rád napríklad Remarquea, Tolstoja, či Murakamiho. Stále sa snažím prísť na chuť Stephenovi Kingovi, no zatiaľ bezúspešne.” Roman dodnes číta rád a pravidelne, ale nepovažuje sa za knihomoľa, v tomto má vraj čo doháňať.
Estetická lahôdka
Písať začal preto, že chcel spievať. „Už ako desaťročný som si písal prvé texty. Neskôr to boli príbehy o pirátoch a v puberte som sa zbláznil do poézie. Miloval som prekliatych básnikov a generáciu beatnikov. Tiež som skúšal tvoriť a verše mi vyšli v lokálnych novinách,” spomína spisovateľ.
„Tiež som začal písať román, ktorý by dnes dostal nálepku young adult. Nikdy som to však nedotiahol do konca, a tak som si raz povedal, že sa tomu skúsim venovať systematickejšie a nejakú knihu sa pokúsim vydať. Návšteva hlavného mesta Francúzska bola pre mňa tým správnym impulzom a tak som začal pracovať na knihe Paríž na viac spôsobov.”
Do mesta sa zamiloval na prvý pohľad a na rozdiel od tých ľudských lások na prvý pohľad táto pretrvala až doteraz. Paríž je podľa neho umelecká mekka nedávnej doby, v meste stále cítiť jeho veľkú minulosť a v neposlednom rade je sa tam na čo pozerať. Paríž je jednoducho estetická lahôdka.
„Metropolu nad Seinou som navštívil presne dva krát. Knihu som chcel napísať z pohľadu turistu, a tak som sa častým návštevám mesta vyhýbal, aby som si zachoval pocit prvotného očarenia,” zdôvodnil autor.
Hybrid viacerých žánrov
Kniha Paríž na viac spôsobov vznikala dlho, pretože si musel veľmi veľa vecí naštudovať. „Priznám sa, že toto štúdium ma často oberalo o zábavu zo samotného písania. Knihu som písal tri roky, jeden rok som mal potom prestávku a ďalší rok som ju korigoval.”
Kniha o Paríži má viacej rovín. Knižku môže čitateľ chápať ako cestopis, ale môže v nej nájsť aj esejistické úvahy a poetické zamyslenia. Pre autora osobne ide o hybrid, ktorý v sebe kombinuje viacero literárnych žánrov. Mix fikcie a reálne odpozorovaných charakterov ľudí a situácií z jeho okolia má aj autobiografické črty.
„Myslím si, že Paríž si našiel svojich čitateľov. Väčšinou sú to milovníci tejto metropoly alebo ľudia, ktorí majú radi umenie, históriu a nevadia im v texte úvahy, či poetické spomalenia,” myslí si Roman. „Na knihu mám zatiaľ pozitívne ohlasy, aj keď z môjho pohľadu to nie je čítanie pre každého.”
Pre mužov aj ženy
Po knižke o Paríži vydal vlani Roman Čerňanský knihu Zámenu. Nápad na ňu ho vraj doslova prepadol v jednej jaskyni na Malte, kedy sa mu vynorila pred očami hlavná fabula príbehu, ktorú neskôr dotvoril do finálnej podoby.
„Zámena je v porovnaní s mojou prvotinou úplný protiklad. Písanie som si neskutočne užil a všetko šlo neuveriteľne rýchlo. Knihu som napísal za osem mesiacov,” pokračuje Roman.
„Príbeh je o strate a hľadaní zmyslu života. Je o úspešnom mužovi, ktorý mal všetko, no pri ceste, akou to získal, stratil to podstatné a nakoniec skoro aj sám seba.”
Príbeh je čistou fikciou, ale podľa autora o to zaujímavejšou. Nedá sa označiť za ženskú literatúru, aj keď možno obal knižky zvádza k tomu myslieť si to. Z jeho pohľadu je to príbeh zaujímavý rovnako pre mužov, ako aj pre ženy. A čo sa týka názvu, tak ten má v skutočnosti úplne iný význam, ktorý čitatelia spoznajú až po prečítaní knihy.
Potrebuje len počítač a svoju fantáziu
Ako autor hovorí, je kreatívny človek, ktorý sa potrebuje umelecky realizovať. Preto rád fotí a píše. Písanie mu absolútne vyhovuje. „Je to úžasná forma prejavu. Jediné, čo potrebujete, je počítač. A vaša fantázia môže stvoriť tie najúžasnejšie svety plné zaujímavých postáv,” vraví Roman.
„Svoje knihy si po vyjdení viac-menej nečítam. Práca na Paríži ma tak unavila, že som na to nemal ani chuť. Zámena ma však stále baví, sem-tam si knihu otvorím a do niečoho sa začítam. A, samozrejme, asi ako každý autor by som niečo aj opravil.”
Písaniu sa Roman venuje popri práci, má na to svoj systém - týždeň patrí práci a rodine a víkend zase rodine a písaniu. No nepíše stále, na knihe pracuje v priemere raz za dva či tri roky.
„Momentálne mám v hlave dva námety a premýšľam, do ktorého z nich sa pustím. Pri oboch si však chcem najskôr zozbierať informácie a prečítať skúsenejších autorov. Takže samotné písanie prichádza od úvahy asi až počas budúceho roka,” dodal Roman Čerňanský.
VYHRAJTE “PARÍŽ” A ZÁMENU
MY Nitrianske noviny, vydavateľstvá Spolok slovenských spisovateľov a Brána a autor Roman Čerňanský venujú jednému čitateľovi knihu Paríž na viac spôsobov a jednému román Zámena. Stačí správne odpovedať na otázku, v koľkých rokoch si začal autor písať prvé texty.