NITRA. Michal Cáb a Marek Hlaváč, spolužiaci z pražskej Akadémie výtvarných umení, prišli do Nitry s tematicky zaujímavou výstavou. Objektmi, ktoré môžu návštevníci vidieť a interaktívne vyskúšať, sú rádiové stanice. Výstava, ktorá je v Galérii mladých Nitrianskej galérie, preto nesie názov Po rádiu.
Zoznamuje diváka s možnosťami výroby vlastných rádiových zariadení, sprostredkuje mu radosť z možnosti, ako si sám doma „zbastliť“ niečo funkčné a použiteľné, ako „hacknúť“ obyčajný USB prijímač na televízne vysielanie a spraviť si z neho softwarom ovládané rádio.
Ako povedal Michal Cáb, výstava Po rádiu do určitej miery nadväzuje na tú, ktorú mali v roku 2015 v Jihlave. „Opakuje podobné prostriedky, ale obsah sme teraz posunuli viac do naratívnej polohy, navyše sú to nejaké úplne nové objekty,“ povedal Cáb.
Marek Hlaváč doplnil, že výstava pracuje s možnosťou rádia po rádiu ako zastaralom médiu. „Zastaralom či už technológiou alebo štruktúrou, kedy jeden centralizovaný vysielateľ vysiela mnohým prijímateľom, ktorí ale nemôžu do vysielania zasahovať.“
„Aké sú teda možnosti rádia po rádiu? Jednou z nich je pristupovať k nemu ako k hudobnému nástroju, čo nie je nič nového, s touto myšlienkou pracoval už John Cage. Výstavou tiež ukazujeme možnosti zakladať sonické mikrosvety,“ pokračuje Cáb.
„Návštevníci tu nájdu osem malých lokálnych rádiostaníc, cez ktoré môžu objaviť príbehy či kompozície.“
Hlaváč doplnil, že sú tu tiež dva sabotážne objekty, ktoré môžu prebíjať signály komerčných či nekomerčných staníc. „Divák má možnosť, aj keď je to nelegálne, na chvíľku vysielať aj do bežného rádia.“
Sú tu aj návody, ako si vyrobiť analógovú a digitálnu vysielačku z mikropočítača, či ako si urobiť nástroj teremin, na ktorom sa hrá bez dotyku – len rukami, dlaňami a prstami.
Výstava podľa českých umelcov môže návštevníkov primäť k zamysleniu, ako pristupovať k technológiám trochu inak, netradične. „Rádio nemusí byť len recepčná, ale aj participačná záležitosť,“ dodal Cáb.