NITRA. Rozsudok je už právoplatný, nitrianska nemocnica ho dostala koncom minulého týždňa. Za zlú diagnózu musí zaplatiť takmer 50-tisíc eur. Pochybenie však nepriznáva.
Eva z Nitry, ktorá má dnes už devätnásť rokov, bola v nemocnici hospitalizovaná v auguste a septembri 2009. Podľa súdu jej nebola poskytnutá správna liečba. Výsledkom je trvalé poškodenie srdca. Mala len jedenásť, keď prekonala infarkt.
„Má doživotne zničené zdravie, hrozí jej transplantácia srdca,“ povedal právny zástupca Peter Koscelanský. S rozsudkom je spokojný. Odvolací súd potvrdil verdikt okresného súdu z decembra 2015.
Po kauze Buch sa poistili
„Bolo v plnom rozsahu potvrdené, že bola zanedbaná zdravotná starostlivosť. Dievča musí byť sústavne pod dozorom kardiológa,“ dodal Evin právnik.
Peniaze mala nemocnica zaplatiť do troch dní od doručenia rozsudku. Zatiaľ tak neurobila, no je to vraj otázkou najbližších dní.
Pýtali sme sa, či sa pacientke ospravedlní. „Nemocnica trvá na svojich pôvodných stanoviskách, ktoré boli súčasťou aj súdneho procesu, že v tomto prípade nepochybila,“ reagovala hovorkyňa Tatiana Timková.
„Aj keď nemocnice spor prehrajú, väčšinou sa vinné necítia,“ poznamenal právnik Koscelanský, ktorý zastupuje viacerých pacientov z celého Slovenska. Jeho klientmi boli aj Buchovci – rodina Šimona, ktorý zostal po zbabranej operácii v roku 2007 v bdelej kóme. Mal vtedy 16 rokov.
Nitrianska nemocnica musela Buchovcom zaplatiť rekordné takmer polmiliónové odškodné. Sumu rozdelila do niekoľkých splátok. Poistená nebola. Odvtedy sa situácia zmenila.
„Nemocnica je viac ako osem rokov poistená pre takéto prípady. Cena sa stanovuje ročne, preto sa konkrétna výška poistenia nedá zadefinovať,“ povedala Timková.
Zatiaľ nevie povedať, akým dielom sa bude v aktuálnom prípade na platbe podieľať samotná nemocnica. Bude to podľa nej známe až „po dohovore s poisťovňou“.

Choroba spúšťa zápal
Zdravotné problémy sa u Evy objavili v jedenástich rokoch, v nitrianskej nemocnici ju hospitalizovali v auguste 2009. Správnu diagnózu ale určili až o dva mesiace neskôr v bratislavskom kardiocentre, keď už mala Eva nenávratne poškodené srdce.
Utrpela infarkt následkom Kawasakiho choroby, ktorú jej v nitrianskej nemocnici nevedeli diagnostikovať. Ak by podľa znalca včas nasadili správnu liečbu, dalo sa tomu zabrániť.
Rodičia pacientky žiadali za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť 50 899,20 eura. Súd už v decembri 2011 vydal platobný rozkaz, no nemocnica podala odpor a začalo sa pojednávanie.
Právnička nemocnice žiadala žalobu zamietnuť. Argumentovala, že u Kawasakiho choroby neexistujú metódy ani testy na jej včasné odhalenie, lekári vychádzajú iba z príznakov.
Toto autoimúnne ochorenie bolo po prvýkrát zistené u japonských detí v roku 1967. Spúšťa zápal v rôznych častiach tela – zápal krvných ciev môže spôsobiť srdcový infarkt.
Žiadali ďalší posudok
Okresný súd už v decembri 2015 rozhodol, že nemocnica musí Eve zaplatiť 48 007,20 eura. Z toho 40 488 eur je náhrada za sťažené spoločenské uplatnenie a 7 519,20 eura je bolestné.
„Jej stav sa už nebude zlepšovať, môže sa len zhoršiť. Hrozí jej transplantácia srdca,“ povedala sudkyňa.
Komunálna poisťovňa, ktorá bola intervenientom na strane žalovanej nemocnice, podala proti rozsudku odvolanie. Navrhla ho zrušiť a vrátiť vec na ďalšie konanie.
Poisťovňa napríklad argumentovala, že ak poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vykoná všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby, poskytol zdravotnú starostlivosť správne. Skutočnosť, že sa následne ukáže, že stanovená diagnóza v konečnom dôsledku správna nebola, je vraj právne bezvýznamná.
Poisťovňa napadla aj výšku odškodného a žiadala vypracovať kontrolný znalecký posudok. Neuspela, no trvalo ďalšie vyše dva roky, kým sa stal rozsudok právoplatným.
Musí sa vyhýbať námahe
„K pochybeniu došlo tým, že zdravotníckymi pracovníkmi nebola správne stanovená diagnóza a preto aj následná liečba nebola adekvátna, čím došlo k vzniku kardiálnych komplikácií so všetkými dôsledkami na zdravotný stav žalobkyne,“ píše sa v rozsudku.
Súd prihliadol aj na to, že Eva bola ešte dieťa. „... vo veku 11 rokov utrpela infarkt myokardu, rozsiahle poškodenie koronárnych tepien, zmeny na srdci, ktoré sú trvalého charakteru, postihnutý srdcový sval je doživotne menejcenný“.
Okrem liečby si Evin stav vyžaduje vylúčenie športovej aktivity a výber štúdia a povolania, kde netreba vynaložiť zvýšenú fyzickú a psychickú námahu.
„Tým bude ovplyvnená aj jej možnosť uplatnenia na trhu práce.“ Súd bude ešte rozhodovať o trovách konania. Žalujúca strana ich vyčíslila na niekoľko tisíc eur.