ŠAĽA. Mestský úrad v Šali je v rekonštrukcii. Budova prejde výraznou obmenou. Pri búraní a prípravných prácach ponachádzali robotníci rôzne vzácnosti, v jednej z kancelárii sa našlo obrovské osie hniezdo, na fasáde zas asi 140 netopierov.
Podľa vyhlášky ministerstva výstavby, akákoľvek budova, ktorá ide do rekonštrukcie, by mala prejsť obhliadkou kompetentnej osoby na výskyt chránených živočíchov. Tak to bolo aj v Šali, Slovenská ornitologická spoločnosť vypracovala posudok, na základe ktorého sa dozvedeli, že sa tu nachádzajú netopiere.
Približne 140 raniakov
Radnica si prizvala odborníkov. „Keď renovácia nadobudla reálne kontúry, prizvali nás. Našou úlohou bolo zabezpečiť, aby neboli netopiere počas rekonštrukcie budovy ohrozené,“ rozhovoril sa Matúš Kováč zo Spoločnosti na ochranu netopierov.
Prvé opatrenia vykonali na jeseň 2017. Boli však potrebné ďalšie opatrenia a kroky. „V prvej fáze sa vytmelili špáry, aby sa nemohli dostať späť do štrbín. Na miesta sa osadila výpustná klapka, ktorou vedia vyletieť netopiere von,“ priblížil Kováč.
Na šalianskom úrade bolo približne 140 chránených zvierat, čo sa radí medzi väčšie nálezy. Spoločenská hodnota raniaka hrdzavého je 230 eur. Spolu je to takmer 33-tisíc eur, teda milión korún. „Ak by nás stavebná firma nezavolala, prišlo by asi k uhynutiu živočíchov a škode na životnom prostredí. Nesmieme ich pripravovať o miesta ich výskytu,“ povedal jeden z členov Spoločnosti na ochranu netopierov.
Zimujú v šachte
Nájdené zvieratá momentálne hibernujú vo vodovodnej šachte, kde prezimujú a následne budú vypustené do prírody, aby si našli nový príbytok. „Určite si ho nájdu, je však dôležité vytvárať im potenciál, aby mali kam ísť. Pokiaľ majú dostatočnú bytovú ponuku, nie je problém, aby bola populácia zachovaná,“ povedal ochranár.
Nie všetky netopiere sa podarilo dostať do bezpečia mimo úrad. „Zostalo tu desať, ktoré sme po konzultácii s pánom Kováčom, dali do krabice, umiestnili ich na tmavé a chladné miesto v otvorenom trezore, aby boli chránené pred pádom ťažkých predmetov, keďže tu prebiehajú stavebné práce rozsiahleho charakteru,“ opisuje Karol Szalay, technik špecialista technológii VZT, ÚK zo šalianskej spoločnosti Menert.
Záchrana živočíchov bola len prvou fázou. „Dôležité je, aby aj po zateplení budovy mali zachovanú úkrytovú ponuku,“ vraví ochranár. Myslí na to aj stavebná firma. „Projekt s tým ráta, pre netopiere, belorítky a ďalšie druhy vtáctva budú vytvorené úkryty, búdky zabudované vo fasáde. Zvonka ich nebude vidno, využije sa hrúbka fasády, ktorá bude dostatočná na vytvorenie dutín potrebných rozmerov, pričom zvonka budú viditeľné len malé otvory,“ opísal Szalay.
Podľa ochranára je asi šanca, že sa netopiere vrátia na mestský úrad. „Môže sa stať, že si sídlo nájdu inde. Štandardne do roka-dvoch je 70% budov nanovo osídlených.“
Adaptovali sa na mesto
Prítomnosť netopierov v mestách nie je ničím výnimočná, práve naopak. „Ich prirodzeným biotopom sú stromové dutiny, ale tých je stále menej a menej. Za niekoľko desiatok rokov sa adaptovali na podmienky mesta. Sami si ich nedokážu vytvoriť, osídľujú niečo, čo je vytvorené. Sú súčasťou väčšiny panelákov, len ľudia o tom nevedia. Ak áno, tak to ignorujú,“ hovorí ochranár Kováč.
V meste majú všetko, čo potrebujú. „Sú hmyzožravé, dokážu si tu ľahko nájsť potravu. Tým, že si tu našli úkryty, stalo sa to pre ne synantropným prostredím. V posledných rokoch sa budovy intenzívne zatepľujú, živočíchy tak strácajú svoje úkryty. Potenciál je na týchto budovách, je to otázka úkrytovej ponuky. Pre nás je dôležité, že šaliansky magistrát postupoval korektne a lokalita pre netopiere zostane aj naďalej zachovaná,“ dodal Kováč.