ZLATÉ MORAVCE. Migazziho kaštieľ možno onedlho konečne obnovia. Kaštieľ zo 17. storočia v centre mesta patrí k najvýznamnejším stavbám v Zlatých Moraviec a k najkrajším budovám. Dnes v ňom sídli Mestské stredisko kultúry a športu, pobočka Ponitrianskeho múzea aj kino Tekov.
O viac ako pol milióna eur na obnovu pamiatky samospráva žiada ministerstvo kultúry. Žiadosť odobrili poslanci. Vlani ministerstvo projekt obnovy tejto vzácnej stavby nepodporilo.
Pol milióna eur na kaštieľ
Samospráva chce na svoj kaštieľ získať peniaze z programu Obnovme si svoj dom. Rozpočet na obnovu kaštieľa stanovili na 526 626 eur. Samospráva zaplatí päť percent. V čiastke nie je zahrnutá obnova interiéru, s ktorou v prípade schválenia dotácie od štátu mesto tiež počíta.
V rámci projektu sa na kaštieli majú vymeniť otvorové konštrukcie, opraviť by sa mala fasáda aj erb. Ak by žiadosť schválili, mesto plánuje opraviť i sociálne zariadenia, vybudovať bezbariérový prístup do budovy a opraviť informačnú kanceláriu, vrátane jej vnútorného vybavenia. V kaštieli má pribudnúť aj bezbariérový prístup.
„Výmenou okien a dverí docielime zníženie energetickej náročnosti budovy. Okná na objekte sú znehodnotené a neplnia svoju funkciu. Fasáda je značne poškodená a poodlupovaná, erb je poškodený a hrozí jeho odpadnutie,“ povedal primátor Dušan Husár. Projektom by sa podľa primátora mal kaštieľ stať atraktívnejším pre verejnosť.
Okná čiastočne vymenili
Projekt obnovy kaštieľa je rovnaký ako vlani, kedy mesto u štátu neuspelo. Rozšírili ho však o úpravy interiéru.
Zlaté Moravce si svoj kaštieľ postupne obnovujú samé. Na kompletnú rekonštrukciu však peniaze nemajú.
V posledných dvoch rokoch vymenilo mesto na kaštieli päť okien a balkónové dvere v obradnej sále kaštieľa, menilo sa tiež sedem historických okien na prvom poschodí. Tie boli v havarijnom stave, netesnili a niektoré sa už nedali ani otvoriť. Peniaze na tieto drobné obnovy dalo mesto aj župa.
Viac ako polovica okien zostala pôvodná a je v zlom technickom stave. Celý kaštieľ je však v zúfalom stave. Už pred dvoma rokmi z neho začali opadávať veľké kusy omietky. Posudok na budovu konštatoval havarijný stav na viacerých častiach. Stavebný inžinier Peter Candrák upozornil aj na nadmerné deformácie stropných konštrukcií nad druhým nadzemným podlažím a na poškodené stĺpy v čelnej fasáde. Zároveň zakázal používať balkón nad stĺpmi.
Migazziho kaštieľ naposledy opracovali v 90. rokoch minulého storočia, kedy pre požiar vymieňali strechu.
Vzácnu budovu prestavali
Kaštieľ rodiny Migazzi predstavuje významnú historickú profánnu stavbu v meste, ktoré bolo sídlom Tekovskej župy. Budova kaštieľa je pôvodne renesančná z roku 1630, neskôr ju prestaval Krištof Migazzi, viedenský kardinál a arcibiskup. Jeho erb je na prednom štíte kaštieľa.
Západné krídlo kaštieľa so zamurovanými arkádami má pravdepodobne neskoro renesančný pôvod z obdobia druhej polovice 17. storočia. Majiteľmi zlatomoravského panstva boli vtedy Paluškovci, ktorí v tom čase vykonávali vysoké kráľovské úrady.