NITRA. Má zmysel robiť po vražde mladého novinára poctivú žurnalistiku? Ako sú novinári chránení? A mali by sa novinári v článkoch viac osobne angažovať?
O týchto a ďalších témach sa hovorilo v Starom divadle Karola Spišáka. To po zavraždení novinára Jána Kuciaka uviedlo mimoriadnu Farmu zvierat inšpirovanú dielom Georgea Orwella. Pred predstavením predniesol k téme prejav aj riaditeľ divadla Martin Kusenda.
Posledný článok bol poslednou kvapkou
Na diskusiu prišlo päť žurnalistov – investigatívna reportérka Henrieta Ďurovová, agentúrny novinár Pavol Ivan, regionálny žurnalista Tomáš Holúbek, športový novinár Jakub Takáč a rozhlasová redaktorka Jolana Čuláková. Doplnili ich advokát Martin Cimrák a pedagogička z nitrianskej katedry žurnalistiky Andrea Chlebcová Hečková, ktorá učila Jána Kuciaka a neskôr bola jeho kolegyňou, pretože Kuciak si na katedre robil doktorát.
Diskutujúci sa zhodli na tom, že napriek všetkému zlu, na ktoré počas svojej kariéry natrafili, vraždu novinára nečakal nikto. Advokát Martin Cimrák však pripomenul, že novinár Ján Kuciak nebol jediným, ktorého zabili pre jeho odhalenia. Pred piatimi rokmi zahynul jeho spolužiak Marek Rakovský, mladý advokát a poslanec zo Žiaru nad Hronom. Rakovský vybuchol vo svojom aute. „Tiež robil kauzy, ktoré nevyšli na povrch a jeho vražda ostala dodnes nevyšetrená,“ podotkol Cimrák.
V šoku zo smrti novinára ostala aj Henrieta Ďurovová. Tá však varovala pred unáhlenými závermi a pripomenula, že nevieme, čo bolo motívom dvojnásobného smrtiaceho útoku. „Mne je najviac ľúto, že to boli mladí ľudia, ktorí mali pred sebou všetko. Mali mať rodinu, deti, krásny život a nečakane to dopadlo takto tragicky. Je mi ľúto, že toto sa dáva do úzadia a vyskakuje z toho politika,“ vyhlásila.
Novinári hovorili, že poslednou kvapkou u verejnosti zrejme nebola ani tak dvojnásobná vražda, ako posmrtne uverejnený posledný článok Jána Kuciaka. S tým súhlasil napríklad Jakub Takáč. „Je tiež zaujímavé, koľko špiny sa tou zbytočnou smrťou začalo odkrývať, koľko udalostí predtým ľudia prehliadali a zrazu ich sledujú,“ povedal Takáč.
Pavlom Ivanom pohla prudká reakcia verejnosti na vraždu jeho novinárskeho kolegu. „Bol som úprimne dojatý pri prvom stretnutí, kedy prišlo niekoľko stoviek ľudí na pietnu spomienku do Nitry. „Ľudia reagovali oveľa rýchlejšie, ako boli schopní reagovať politici, ktorí stále nie sú schopní si uvedomiť, čo sa deje a že už je to veľmi za čiarou. Skôr som myslel, že to bude také klasické slovenské, také hranie na vyhnívanie a naťahovanie času a únavu ľudí, no zdá sa, že ľudia unavení nie sú, skôr sú veľmi nahnevaní,“ povedal Ivan.
Padni, komu padni
Andrea Chlebcová Hečková popisovala reakcie študentov z Katedry žurnalistiky FF UKF, na ktorej študoval aj Ján Kuciak. Prvé dni po prevalení vraždy pedagógovia nevyučovali, so študentmi len diskutovali o tom, čo sa stalo.
Chlebcová Hečková Kuciaka povzbudzovala, aby sa venoval investigatíve. Logicky sa preto aj u nej objavili výčitky svedomia, či robila správne.
Hostia z diskusie rozoberali aj to, čo je dnes úlohou novinára. „Nemá hľadať pravdu, má prinášať informácie,“ myslí si Jolana Čuláková. „Mne je jedno, či je niekto červený, alebo modrý, pre mňa existuje iba slušný človek a vagabund. Pri svojej práci sa riadim heslom – padni, komu padni,“ povedala Henrieta Ďurovová, podľa ktorej majú novinári vždy brániť slabších a bezbranných.
Na pripomienku z publika, či by sa novinári nemali v článkoch viac angažovať, Pavol Ivan povedal, že v objektívnom spravodajstve určite nie. Spomenul príklad spred rokov, kedy jeho kolega dostal pokutu 1 500 korún za dve písmenka. V článku napísal, že návšteva pápeža stála až deväť miliónov korún. Slovo až vyhodnotili nadriadení ako neprípustný komentatívny prvok.
Súdy majú média znechutiť
Moderátorku Nikoletu Kováčovú zaujímalo aj to, ako sú novinári na Slovensku chránení. Právnik odvetil, že ak za nimi stojí vydavateľstvo, tak relatívne dobre. Tlak na médiá však vzniká hlavne žalobami a trestnými oznámeniami. „Politici si zaistili, že aj keď na súde prehrajú, tak neplatia veľa. Keď niekto podá päť žalôb za každý článok, tak skôr či neskôr to toho vydavateľa prestane baviť. Podávanie žalôb je teda spôsob taktiky, ktorý sa využíva,“ povedal Martin Cimrák. Po trestných oznámeniach zase vždy nasledujú zdĺhavé výsluchy na polícii, ktoré majú podľa advokáta za cieľ novinárov znechutiť a dosiahnuť, aby sa téme už nevenovali.
Henrieta Ďurovová vyzvala mladých, aby sa vrhli do politiky. „Treba to tam vymeniť od základov,“ dodala.