Objavili privilégiá pre Nitru, o ktorých si historici mysleli, že zhoreli

Vzácny dokument reštaurovali mesiace. Ukážu ho už v júli.

Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš so vzácnym pergamenom z roku 1632, ktorým kráľ potvrdzuje privilégia pre Nitru.Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš so vzácnym pergamenom z roku 1632, ktorým kráľ potvrdzuje privilégia pre Nitru. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

IVANKA PRI NITRE. Objav, ktorý šokoval historikov! Na svetlo sveta sa nečakane dostal slávnostný pergamen z roku 1632, ktorým uhorský kráľ Ferdinand II. potvrdzuje privilégiá, ktoré nitrianskym mešťanom udelil jeho predchodca.

Pergamen dali archivári zreštaurovať a jeho podobu teraz vidíte po prvý raz – doteraz ho totiž ešte nikde nepublikovali, navyše sa desaťročia predpokladalo, že zhorel. O niekoľko týždňov si ho bude môcť prezrieť aj verejnosť na výstave, ktorú pripravuje Štátny archív v Nitre v spolupráci s mestom a Ponitrianskym múzeom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľké požiare pohltili vzácne písomnosti

Kráľovské privilégiá udelené nitrianskym mešťanom v roku 1248 a ich následné potvrdenia zhoreli a dodnes sa nepredpokladalo, že by sa nejaké zachovali. Podľa niekoľko desaťročí tradovanej správy, šíriacej sa medzi slovenskými historikmi minimálne od roku 1952, sa totiž mestský archív Nitry pred rokom 1918 nezachoval a bol vraj nenávratne zničený v 50. rokoch 20. storočia v zberných surovinách.

Opak je však pravdou – starý mestský archív Nitry existuje. Posledných sedemdesiat rokov odpočíval zabudnutý v jednom archívnom depote.

„Dnes ťažko odpovedať na otázku, prečo ho nikto z historikov za tak dlhé obdobie pri výskume dejín Nitry nevyužil a nepreskúmal, ba čo viac, prečo sa jeho existencia zahmlila nepravdivými informáciami o jeho zničení,“ hovorí Peter Keresteš, riaditeľ Štátneho archívu v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou týchto písomností je aj slávnostné potvrdenie privilégií mesta Nitry z 5. mája 1632. Unikátne je preto, lebo ide o jediné dodnes zachované potvrdenia mestských privilégií Nitry. Všetky staršie písomnosti mesta, teda starý mestský archív, totiž zhoreli pri veľkých požiaroch v rokoch 1553 a 1679.

Ako sa dokument niekedy v 50. rokoch dostal do štátneho archívu, nie je zatiaľ známe. Isté je, že nebol súčasťou pôvodných písomností magistrátu mesta.

Na vnútornej strane väzby privilégia je ceruzkou napísaná suma päťsto. Špekuluje sa preto, že ho mohli za neznámych okolností odkúpiť z antikvariátu či od súkromníka.

Boje biskupa s mešťanmi

Nebol to však prvý prípad, kedy mesto dostalo od panovníka potvrdenie privilégií. "Nitra však mala takú smolu, že všetky jej staršie písomnosti zhoreli. Požiare v rokoch 1553 a 1679 spôsobili, že všetky najstaršie dokumenty mesta sa zničili. Dokument z roku 1632 je teda jediným dodnes v origináli zachovaným potvrdením privilégií pre Nitru," hovorí Peter Keresteš.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že existovali aj staršie potvrdenia privilégií pre Nitru, nie je pochýb. To najstaršie pochádza z roku 1248. "Poznáme ho z veľkého množstva odpisov a kópií, originál sa však nezachoval. Ďalšie prišli v roku 1473, 1557 a prakticky aj v roku 1632 takzvanou konvenciou biskupa Jána Telegdyho, ktorý potvrdil mestu pôvodné výsady," vysvetľuje historik.

Zachovaný dokument starý 386 rokov vyhotovili v slávnostnej privilegovanej forme, v knihe s pergamenovými listami, kaligrafickým písmom s pozlátenou intituláciou.

Prečo bolo potrebné, aby sa potvrdzovali privilégiá pre Nitru? "V roku 1288 sa mesto dostalo do zemepanského vlastníctva nitrianskych biskupov a zhruba od 16. storočia začali zemepáni porušovať výsady nitrianskych mešťanov. Tí sa potom obracali na panovníka, aby im ich potvrdil. Nitra sa tak dostala do zvláštneho stavu - mesto patrilo biskupovi, ktorý naň mal plné právo, ale mešťania mu potvrdzovaním kráľovských výsad znemožňovali naplno si uplatniť toto právo," objasňuje Peter Keresteš. Biskup si, samozrejme, nedovolil ísť proti panovníkovi, pretože ten mal väčšiu moc.

Privilégia zaručovali mešťanom najmä vlastnú samosprávu. Mohli si voliť svojho richtára a dvanásť členov mestskej rady, získali právo rozhodovať o svojich súdnych záležitostiach, mali právo trhu, získali tiež do vlastníctva aj hnuteľný majetok - územia zaniknutých dedín Dvorčany, Stredné Krškany – Cirmáň a chotár zaniknutej dediny Čechy – neskoršie Párovské Háje. Privilégia garantované panovníkom im zaručili aj právo slobodne nakladať so svojim hnuteľným aj nehnuteľným majetkom a dedenie v priamej línii.

Mimoriadne vzácny dokument vystavia v lete

Dokument s nevyčísliteľnou historickou hodnotou verejnosť uvidí už v lete. V júli ho vystavia v Ponitrianskom múzeu.

Tento krok prichádza v čase, kedy naše mesto oslavuje 770. výročie od prvého udelenia mestských privilégií. Tých sa Nitra dočkala v septembri 1248 a ako sme už spomenuli, dokument z tohto obdobia sa dodnes nezachoval.

Štátny archív v Nitre pri príležitosti tohto výročia pripravuje výstavu, na ktorej si verejnosť bude môcť pozrieť viaceré znovuobjavené písomnosti z pôvodného archívu Nitry. Budú medzi nimi i najvzácnejšie dokumenty, o ktorých si zhruba od päťdesiatych rokov minulého storočia odborníci mysleli, že sa nadobro stratili.

Ide o mestské knihy, najstaršia pochádza z roku 1681 a zápisy v nej pokračujú do roku 1692. Do mestských zápisníc sa zapisovali voľby magistrátu, štatutárne rozhodnutia mesta, spory, majetkovoprávne prevody, protesty, testamenty obyvateľov a iné dôležité svedectvá.

"Je to mimoriadny prameň dejín mesta Nitra, ktorý nebol doteraz využitý. Sprístupnením dokumentov chceme naštartovať aj odbornú verejnosť a docieliť to, aby sa začali nové výskumy starších dejín Nitry, pretože tieto pramene neboli doteraz nikdy využité pri výskume dejín mesta," povedal historik Peter Keresteš. Neúplné informácie, ktoré dokumenty objasnia, sa týkajú hlavne 17. až 19. storočia.

OBNOVA PERGAMENU TRVALA MESIACE

Najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632 reštauroval počas vlaňajška renomovaný odborník Ivan Galamboš. Práca na tomto dokumente mu zabrala niekoľko mesiacov. "Pergamen bolo treba chemicky ošetriť, vylisovať, doliať poškodené strany, nanovo zviazať a opraviť poškodenú väzbu," popisuje záchranné práce Peter Keresteš, riaditeľ štátneho archívu, v ktorom sa unikátny dokument dnes nachádza. Najstaršie dochované privilégia pre Nitru sú pritom prvým dokumentom zo zachovaného archívu mesta do roku 1922, ktorý sa štátni archivári chystajú postupne zreštaurovať. Práca to však bude piplavá a zdĺhavá, mnohé knihy nemajú väzby, rozpadávajú sa či sú dokonca plesnivé.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 143
  2. Každý piaty zomrie 8 822
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 514
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 794
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 730
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 932
  1. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  2. Tupou Ceruzou: RTVS
  3. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  4. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  6. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  7. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  8. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Hokejisti Nitry v kvalifikácii play-off vyradili Trenčín 3:2 na zápasy. Vo štvrťfinále vyzvú víťaza základnej časti z Popradu.

Hokejisti zdvihli otáčky a udobrili si fanúšikov. Poprad? Vraj päťdesiat na päťdesiat.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Župný dom, sídlo predsedu samosprávneho kraja.

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.


Ilustračná fotografia.

V bezplatnej právnej poradni advokáti odpovedajú na čitateľské otázky.


  1. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  2. Tupou Ceruzou: RTVS
  3. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  4. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  6. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  7. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  8. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 192
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 449
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 701
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 651
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 768
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 146
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 094
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 709
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu