Objavili privilégiá pre Nitru, o ktorých si historici mysleli, že zhoreli

Vzácny dokument reštaurovali mesiace. Ukážu ho už v júli.

Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš so vzácnym pergamenom z roku 1632, ktorým kráľ potvrdzuje privilégia pre Nitru.Riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš so vzácnym pergamenom z roku 1632, ktorým kráľ potvrdzuje privilégia pre Nitru. (Zdroj: Tomáš Holúbek)

IVANKA PRI NITRE. Objav, ktorý šokoval historikov! Na svetlo sveta sa nečakane dostal slávnostný pergamen z roku 1632, ktorým uhorský kráľ Ferdinand II. potvrdzuje privilégiá, ktoré nitrianskym mešťanom udelil jeho predchodca.

Pergamen dali archivári zreštaurovať a jeho podobu teraz vidíte po prvý raz – doteraz ho totiž ešte nikde nepublikovali, navyše sa desaťročia predpokladalo, že zhorel. O niekoľko týždňov si ho bude môcť prezrieť aj verejnosť na výstave, ktorú pripravuje Štátny archív v Nitre v spolupráci s mestom a Ponitrianskym múzeom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľké požiare pohltili vzácne písomnosti

Kráľovské privilégiá udelené nitrianskym mešťanom v roku 1248 a ich následné potvrdenia zhoreli a dodnes sa nepredpokladalo, že by sa nejaké zachovali. Podľa niekoľko desaťročí tradovanej správy, šíriacej sa medzi slovenskými historikmi minimálne od roku 1952, sa totiž mestský archív Nitry pred rokom 1918 nezachoval a bol vraj nenávratne zničený v 50. rokoch 20. storočia v zberných surovinách.

Opak je však pravdou – starý mestský archív Nitry existuje. Posledných sedemdesiat rokov odpočíval zabudnutý v jednom archívnom depote.

„Dnes ťažko odpovedať na otázku, prečo ho nikto z historikov za tak dlhé obdobie pri výskume dejín Nitry nevyužil a nepreskúmal, ba čo viac, prečo sa jeho existencia zahmlila nepravdivými informáciami o jeho zničení,“ hovorí Peter Keresteš, riaditeľ Štátneho archívu v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou týchto písomností je aj slávnostné potvrdenie privilégií mesta Nitry z 5. mája 1632. Unikátne je preto, lebo ide o jediné dodnes zachované potvrdenia mestských privilégií Nitry. Všetky staršie písomnosti mesta, teda starý mestský archív, totiž zhoreli pri veľkých požiaroch v rokoch 1553 a 1679.

Ako sa dokument niekedy v 50. rokoch dostal do štátneho archívu, nie je zatiaľ známe. Isté je, že nebol súčasťou pôvodných písomností magistrátu mesta.

Na vnútornej strane väzby privilégia je ceruzkou napísaná suma päťsto. Špekuluje sa preto, že ho mohli za neznámych okolností odkúpiť z antikvariátu či od súkromníka.

Boje biskupa s mešťanmi

Nebol to však prvý prípad, kedy mesto dostalo od panovníka potvrdenie privilégií. "Nitra však mala takú smolu, že všetky jej staršie písomnosti zhoreli. Požiare v rokoch 1553 a 1679 spôsobili, že všetky najstaršie dokumenty mesta sa zničili. Dokument z roku 1632 je teda jediným dodnes v origináli zachovaným potvrdením privilégií pre Nitru," hovorí Peter Keresteš.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že existovali aj staršie potvrdenia privilégií pre Nitru, nie je pochýb. To najstaršie pochádza z roku 1248. "Poznáme ho z veľkého množstva odpisov a kópií, originál sa však nezachoval. Ďalšie prišli v roku 1473, 1557 a prakticky aj v roku 1632 takzvanou konvenciou biskupa Jána Telegdyho, ktorý potvrdil mestu pôvodné výsady," vysvetľuje historik.

Zachovaný dokument starý 386 rokov vyhotovili v slávnostnej privilegovanej forme, v knihe s pergamenovými listami, kaligrafickým písmom s pozlátenou intituláciou.

Prečo bolo potrebné, aby sa potvrdzovali privilégiá pre Nitru? "V roku 1288 sa mesto dostalo do zemepanského vlastníctva nitrianskych biskupov a zhruba od 16. storočia začali zemepáni porušovať výsady nitrianskych mešťanov. Tí sa potom obracali na panovníka, aby im ich potvrdil. Nitra sa tak dostala do zvláštneho stavu - mesto patrilo biskupovi, ktorý naň mal plné právo, ale mešťania mu potvrdzovaním kráľovských výsad znemožňovali naplno si uplatniť toto právo," objasňuje Peter Keresteš. Biskup si, samozrejme, nedovolil ísť proti panovníkovi, pretože ten mal väčšiu moc.

Privilégia zaručovali mešťanom najmä vlastnú samosprávu. Mohli si voliť svojho richtára a dvanásť členov mestskej rady, získali právo rozhodovať o svojich súdnych záležitostiach, mali právo trhu, získali tiež do vlastníctva aj hnuteľný majetok - územia zaniknutých dedín Dvorčany, Stredné Krškany – Cirmáň a chotár zaniknutej dediny Čechy – neskoršie Párovské Háje. Privilégia garantované panovníkom im zaručili aj právo slobodne nakladať so svojim hnuteľným aj nehnuteľným majetkom a dedenie v priamej línii.

Mimoriadne vzácny dokument vystavia v lete

Dokument s nevyčísliteľnou historickou hodnotou verejnosť uvidí už v lete. V júli ho vystavia v Ponitrianskom múzeu.

Tento krok prichádza v čase, kedy naše mesto oslavuje 770. výročie od prvého udelenia mestských privilégií. Tých sa Nitra dočkala v septembri 1248 a ako sme už spomenuli, dokument z tohto obdobia sa dodnes nezachoval.

Štátny archív v Nitre pri príležitosti tohto výročia pripravuje výstavu, na ktorej si verejnosť bude môcť pozrieť viaceré znovuobjavené písomnosti z pôvodného archívu Nitry. Budú medzi nimi i najvzácnejšie dokumenty, o ktorých si zhruba od päťdesiatych rokov minulého storočia odborníci mysleli, že sa nadobro stratili.

Ide o mestské knihy, najstaršia pochádza z roku 1681 a zápisy v nej pokračujú do roku 1692. Do mestských zápisníc sa zapisovali voľby magistrátu, štatutárne rozhodnutia mesta, spory, majetkovoprávne prevody, protesty, testamenty obyvateľov a iné dôležité svedectvá.

"Je to mimoriadny prameň dejín mesta Nitra, ktorý nebol doteraz využitý. Sprístupnením dokumentov chceme naštartovať aj odbornú verejnosť a docieliť to, aby sa začali nové výskumy starších dejín Nitry, pretože tieto pramene neboli doteraz nikdy využité pri výskume dejín mesta," povedal historik Peter Keresteš. Neúplné informácie, ktoré dokumenty objasnia, sa týkajú hlavne 17. až 19. storočia.

OBNOVA PERGAMENU TRVALA MESIACE

Najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632 reštauroval počas vlaňajška renomovaný odborník Ivan Galamboš. Práca na tomto dokumente mu zabrala niekoľko mesiacov. "Pergamen bolo treba chemicky ošetriť, vylisovať, doliať poškodené strany, nanovo zviazať a opraviť poškodenú väzbu," popisuje záchranné práce Peter Keresteš, riaditeľ štátneho archívu, v ktorom sa unikátny dokument dnes nachádza. Najstaršie dochované privilégia pre Nitru sú pritom prvým dokumentom zo zachovaného archívu mesta do roku 1922, ktorý sa štátni archivári chystajú postupne zreštaurovať. Práca to však bude piplavá a zdĺhavá, mnohé knihy nemajú väzby, rozpadávajú sa či sú dokonca plesnivé.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 631
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 350
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 682
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 148
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 592
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 212
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 152
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 861
  1. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  2. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  3. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  4. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  5. Anna Miľanová: "Chaos je tímová práca", čítala som v časopise Kamarát...
  6. František Kukura: 10 prikázaní občana SR 2025 - Manuál pre prežitie
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  8. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 110
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 161
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 219
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 741
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 917
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 762
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 556
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


Jubilant Ján Plesník s dcérou.

Vždy bol hrdý Nitrančan.


Hľadáte pre svoje dieťa aktivity počas prázdnin ?


Kanaďan Jayden Lawson je už druhú sezónu oporou tímu Nitra Knights.

Nitra je skvelé miesto pre americký futbal, hovorí Jayden Lawson, pilier Nitra Knights.


  1. Martin Turčan: Krajina padajúceho mosta, kde skapal pes
  2. Štefan Šturdzík: Hranol,semafor a F1.
  3. Marek Tocimák: Chytrá Láska
  4. Viktor Pamula: Postavme radšej sochy generálom Viestovi a Golianovi
  5. Anna Miľanová: "Chaos je tímová práca", čítala som v časopise Kamarát...
  6. František Kukura: 10 prikázaní občana SR 2025 - Manuál pre prežitie
  7. Júlia Piraňa Mikolášiková: Rozhodovanie o monitorovacom náramku odhalilo, že kauzu takáčovcov pojednával nezákonný senát
  8. Vladimír Čuchran: Putovná nemocnica v Sk. V televíziách sa predháňajú rozličné seriály a často z nemocničného prostredia, ale kto natočí tento?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 077
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 110
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 161
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 219
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 741
  6. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 917
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 6 762
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 556
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu